Zdroj: Ester Havlová

Z rekreačnej chaty vznikol dom s nízkymi nákladmi na prevádzku. Čo urýchlilo stavbu?

16. 04. 2023
Zdieľať

Na rozsiahlom svahovitom pozemku, v mieste bývalého arboréta v okrese Praha-východ stála pôvodná chata. Na jej mieste vyrástol nový drevený rodinný dom s preskleným prízemím a pochôdznou strechou. Uprostred vysokých a starých stromov pôsobí nenápadne, ako drevená kocka vznášajúca sa vo vzduchu.

Napriek tomu, že sa stavalo prakticky od nuly, umiestnenie a veľkosť objektu predurčila stavba pôvodnej rekreačnej chaty. Architektom zo štúdia Sporadical sa podarilo čiastočne využiť základové konštrukcie chaty. Čaro prepojenia interiéru s exteriérom umocňuje presklené prízemie a tesná blízkosť urastených stromov – dubu a smreku.

drevostavba v tvare kocky v lese

Umiestnenie a veľkosť objektu predurčila stavba pôvodnej rekreačnej chaty. Zdroj: Ester Havlová

Svetlé priestranné izby a minimálne náklady

Základným želaním investora boli príjemný dom so svetlými priestrannými izbami, čo najužšie prepojený s okolitým prostredím. To všetko pri minimálnych nákladoch nielen na stavbu, ale aj na prevádzku. Autori projekt rozčlenili do troch úrovní. Prízemie je riešené ako absolútne otvorený priestor s funkciami vstupu, kuchyne, jedálne, obývačky. Schodisko vedie na uzavreté spálňové poschodie, z ktorého sa vonkajšími schodmi dostanete na strešnú terasu.

Obývačka v drevodome, jednoduchá pohovka a knižnica

Prízemie je riešené ako absolútne otvorený priestor s funkciami vstupu, kuchyne, jedálne, obývačky. Zdroj: Jan Kuděj

Multifunkčné jadro ukrýva linku, úložné priestory i schodisko

Pôdorys netvorí štvorec, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale obdĺžnik (9,6 m x 7,6 m), pričom pozdĺžna os je orientovaná v smere východ – západ.

kuchyňa s červeným kuchynským ostrovom a presklenými stenami

Prízemie rozčleňuje drevené jadro, do ktorého sú integrované viaceré funkcie: kuchynská linka, technická miestnosť, odkladacie priestory, schodisko a krb. Zdroj: Ester Havlová

Prízemie rozčleňuje drevené jadro, do ktorého sú integrované viaceré funkcie: kuchynská linka, technická miestnosť, odkladacie priestory, schodisko a krb. Vďaka posuvným stenám si môžu domáci v prípade potreby oddeliť obytný priestor s kuchyňou od južnej chodbovej časti, ktorá je využívaná ako zimná záhrada. Z každého miesta na prízemí je výhľad k blízkym stromom, ktoré ho obklopujú. Obytný priestor teda plynule prechádza od kresla pri krbe až pod koruny stromov stojacich v záhrade.

Chodma v drevostavbe zaliata svetlom

Vďaka posuvným stenám si môžu domáci v prípade potreby oddeliť obytný priestor s kuchyňou od južnej chodbovej časti, ktorá je využívaná ako zimná záhrada. Zdroj: Jan Kuděj

Zo spálne na skrytú strešnú terasu

Opakom prízemia je tiché a uzatvorené nočné podlažie. Okrem spální zahŕňa pracovňu s veľkým oknom smerom do ulice a veľkú kúpeľňu s oknom nad vaňou a výhľadom do korún stromov. Rodičovská i detská spálňa majú úzke okná s priehľadmi do záhrady. Z rodičovskej spálne sa dostanete vonkajším schodiskom na strešnú obytnú terasu, ktorá poskytuje miesto na relax. Terasa je tienená konármi urasteného duba, navyše má po celom obvode strechy vysokú atiku, ktorá chráni súkromie domácich.

Prečítajte si tiež
Udržateľný drevodom pre tri generácie s nízkymi nákladmi na prevádzku

Skeletová konštrukcia výrazne skrátila výstavbu

„Na realizáciu stavby sme zvolili skeletovú drevenú konštrukciu, ktorá umožnila minimalizáciu hrúbky obvodových stien a tiež skrátenie výstavby. Prah na základovej doske, stĺpiky (1. nadzemné podlažie z lepeného dreva), stenový väzný trám, stropnica, v strednej časti prievlak a oceľové tiahlo. Prvky sú vzájomne tesársky prepojené. Vnútorné steny sú konštrukčne zavetrované šikmými vzperami. Obvodové steny horného poschodia stužujú OSB dosky, ktoré sú súčasťou skladby steny a plnia zároveň funkciu parotesnej zábrany. Stropné trámy v 2. nadzemnom podlaží sú zbíjané,“ konkretizujú technické detaily stavby autori projektu.

detail preskleného rohu na fasáde drevodomu

Fasádu celého prízemia tvorí pevné zasklenie izolačným sklom kotveným do nosných stĺpikov konštrukcie, s malými vetracími výklopnými oknami a francúzskymi oknami od podlahy po strop. Zdroj: Sporadical

Fasádu celého prízemia tvorí pevné zasklenie izolačným sklom kotveným do nosných stĺpikov konštrukcie, s malými vetracími výklopnými oknami a francúzskymi oknami od podlahy po strop. Plášť prevetrávanej fasády na hornom poschodí domu je z nehobľovaných dosiek ošetrených ochranným náterom.

Prečítajte si tiež
V rekreačnej oblasti Tomky vyrástla novodobá chatka v tvare písmena A, aké poznáme z osemdesiatych rokov. Ako ju oživili a zmodernizovali oproti pôvodnej chate?

 RD Senohraby

architektonický ateliér: Sporadical

autori: Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová

lokalita: Stredočeský kraj, okres Praha-východ

plocha pozemku: 15 700 m²

zastavaná plocha: 74 m²

úžitková plocha: 121 m²

obstavaný priestor: 636 m3

realizácia: 2004 až 2007

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová, Jan Kuděj, Sporadical

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba OSB dosky presklené fasády
Zdieľať článok
Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átriumASB.sk

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átrium

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinuASB.sk

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre je o niečo zelenšia. Ušetrí za vykurovanie aj elektrinu

Objavte v záhrade skrytú romantiku. Symbol lásky nájdeme nielen v listoch, prekvapí aj bylina roztopašného capaZáhrada

Objavte v záhrade skrytú romantiku. Symbol lásky nájdeme nielen v listoch, prekvapí aj bylina roztopašného capa

Diskusia