Čistý vzduch vďaka správnemu výberu vykurovania
Zdroj: SPP

Čistý vzduch vďaka správnemu výberu vykurovania

28. 05. 2021 Zdieľať

Pandemické opatrenia sa postupne uvoľňujú, opäť si budeme môcť užívať letné počasie aj mimo svojich domovov. Konečne si doprajeme aj dlho odkladané návštevy prevádzok, ktoré boli nútene zatvorené. Jedným z umeleckých odvetví, ktoré opäť štartujú svoju činnosť sú aj tetovacie štúdiá. Po dlhých mesiacoch si môžeme opäť nechať skrášliť telo a vonku obdivovať tvorbu šikovných tatérov. Aj talentovaná maliarka a tatérka Petra Žiačková sa už teší na tetovaciu prácu v štúdiu, ale hlavne na možnosť opäť „vystavovať svoje diela“ v exteriéri pod holým nebom.

Vážny problém, ktorý nám môže pocit z pobytu vonku znepríjemniť, či ho dokonca znemožniť, je znečistené ovzdušie. Hlavne počas vykurovacieho obdobia je smog nielen cítiť, ale aj vidieť. Podľa meteorológov sú hlavnou príčinou smogovej situácie vysoké emisie jemných prachových častíc z vykurovania pevným palivom a nepriaznivé rozptylové podmienky hlavne v dolinách. Ekonomicky najdostupnejšie riešenie zlej kvality ovzdušia na Slovensku predstavuje zemný plyn. V plynofikovaných obciach je najlacnejšie nahradiť kotly na pevné palivá za nízkoemisné kondenzačné plynové kotly, alternatívou pre neplynofikované obce sú zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie.

Máme radi čistý vzduch, preto by sme mali byť aj pri výbere vykurovania zodpovední k svojmu zdraviu a ovzdušiu, aby sme vonku mohli dýchať skutočne čistý vzduch a kvôli smogu nemuseli nosiť rúška aj po skončení pandémie.

SPP kampan cisty vzduch

Zdroj: SPP – distribúcia

Zdroj: SPP – distribúcia

Kategória: Energia
Tagy: kvalita vzduchu obnoviteľné zdroje energie plynové kondenzačné kotly vykurovanie zemný plyn zivotne prostredie
Zdieľať článok