Zdroj: SPP

Pohyb vonku je zdravý len na čistom vzduchu

27. 04. 2021 Zdieľať

Individuálne športovanie je jedna z mála vecí, ktoré dokážeme bezpečne praktizovať aj počas aktuálnych pandemických opatrení.

Počas chladného zimného obdobia si môžeme svoju fyzickú kondíciu udržiavať cvičením v teple domova, ale odborníci odporúčajú aj individuálne prechádzky, či beh v exteriéri. Aj známa fitnes-trénerka a výživová poradkyňa Veronika Hanáková trénuje kombinovane – nielen v domácej posilňovni, ale cvičí aj vonku v prírode. Pohyb na čerstvom vzduchu pôsobí priaznivo aj na psychiku zvlášť v dobe preventívnej sociálnej izolácie.

Veronika Hanáková

Fitnes-trénerka a výživová poradkyňa Veronika Hanáková. Zdroj: SPP

Vážny problém, ktorý nám môže pocit z individuálneho pobytu vonku znepríjemniť, či ho dokonca znemožniť, je znečistené ovzdušie. Špeciálne v zimných mesiacoch je smog nielen vidieť, ale hlavne cítiť, čo nám spôsobuje problém s dýchaním. Podľa meteorológov sú hlavnou príčinou smogovej situácie vysoké emisie jemných prachových častíc z vykurovania pevným palivom a nepriaznivé rozptylové podmienky hlavne v dolinách. 

Ekonomicky najdostupnejším riešením zlej kvality ovzdušia na Slovensku sa dlhodobo javí napríklad vykurovanie zemným plynom. V plynofikovaných obciach je najlacnejšie nahradiť kotly na pevné palivá za nízkoemisné kondenzačné kotly. Alternatívou pre neplynofikované obce sú zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie.

Všetci máme radi čistý vzduch, preto by sme mali byť aj pri výbere vykurovania zodpovední k svojmu zdraviu a ovzdušiu, aby sme vonku mohli dýchať skutočne čistý vzduch a kvôli smogu nemuseli nosiť rúška aj po skončení pandémie.

Zdroj: SPP

Kategória: Aktuality
Tagy: kvalita vzduchu vykurovanie vzduch zivotne prostredie
Zdieľať článok