Žena a muž v okuliaroch pozerajú na papier
Zdroj: SPP - distribúcia

Pri výbere plynového vykurovania stále rozhoduje výhodná cena

26. 08. 2022 Zdieľať

S mesačným odstupom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá zatriasla trhom s plynom a zvýšila jeho cenu, pripojení odberatelia stále vnímali svoje rozhodnutie ako správne. Plynové vykurovanie novopostaveného rodinného domu si v ostatných dvoch rokoch zvolilo šesť z desiatich stavebníkov. Viac ako štvrtina opýtaných sa rozhodla pre vykurovanie zemným plynom pre jeho cenovú výhodnosť, nasleduje komfort obsluhy a jeho dostupnosť. Pritom až pre takmer dve tretiny opýtaných zákazníkov, ktorí sa rozhodli pripojiť na zemný plyn, je pri vykurovaní najdôležitejšia výška mesačných nákladov.

V kontexte konfliktu na Ukrajine by sa dalo očakávať, že zemný plyn stratí na svojej atraktivite kvôli jeho zvyšujúcej sa cene na svetových trhoch, čerstvo pripojení odberatelia plynu však vnímajú dočasnú nepriaznivú situáciu na trhu s energiami racionálne a zjavné výhody zemného plynu hodnotia výhľadovo, či už ide o cenu, alebo ekologický aspekt. 

Žena s dieťaťom a hračkami na podlahe v byte

Zdroj: SPP – distribúcia

Ekologický aspekt, resp. nízkoemisnosť, zemného plynu pri jeho výbere podľa prieskumu vzalo do úvahy viac ako 17 percent respondentov. Téma klimatickej zmeny výrazne ovplyvňuje súčasných staviteľov rodinných domov. Zväčša sa rozhodujú pre aktuálne finančne najdostupnejšie nízkoemisné riešenia. Necelá tretina považuje za vážnejší ekologický problém zlú lokálnu kvalitu ovzdušia. Práve zemný plyn významne prispieva k čistote ovzdušia vďaka svojím prakticky nulovým emisiám tuhých znečisťujúcich látok a polovičným emisiám CO2 oproti pevným palivám ako uhlie, či drevo.

Žena a muž pozerajú na papier

Zdroj: SPP – distribúcia

Telefonický prieskum bol realizovaný od 29. marca do 4. apríla 2022 na vzorke 600 domácností a sto odberateľov kategórie maloodber, ktorí sa pripojili k plynárenskej sieti v ostatných dvoch rokoch. 

Zdroj: SPP – distribúcia 

Kategória: Energia
Tagy: ekologické vykurovanie vykurovanie zemný plyn
Zdieľať článok