Muž drží ženu okolo pliec a mieri ovládačom na klimatizáciu.
Zdroj: ZSE

Hľadáte ideálnu klimatizáciu do rodinného domu? Stavte na multisplit

28. 02. 2024 Zdieľať

Posledné letá nás presviedčajú o tom, že extrémne horúce teploty sa netýkajú len dovolenkových destinácií, ale zasahujú aj Slovensko. To sa aj napriek svojej geografickej polohe a klimatickým podmienkam extrémne horúcim letám pravdepodobne ďalej nevyhne. Dôsledky klimatickej krízy už nevnímajú len obyvatelia južných oblastí Slovenska, ale teplotné rekordy prekonávajú aj severnejšie položené miesta.

Práve kvôli neznesiteľným letným horúčavám, ktoré ale často prichádzajú už koncom mája sú pre čoraz viac domácností klimatizácie ideálnym riešením. Ich najväčšiu výhodu poznajú všetci. Dokážu ochladiť vzduch v miestnosti a v horúcich letných dňoch premeniť váš rozpálený byt či dom na príjemné miesto. Akú klimatizáciu vybrať do rodinného domu? Aké sú jej hlavné výhody? Prečítajte si rady od odborníkov zo ZSE.

Orientácia miestností voči svetovým stranám hrá veľkú úlohu

Klimatizácia do domu by mala disponovať takým výkonom, aby dokázala účinne vychladiť väčší priestor a nespotrebovala príliš veľa elektrickej energie. Ešte predtým, ako začnete uvažovať o tom, aké inteligentné funkcie klimatizácie si vyberiete a či neuprednostníte dizajnový model pred bielou klasikou, zamyslite sa teda nad tou najdôležitejšou vecou. Koľko miestností vo vašom dome potrebujete vychladiť? Od odpovede na túto otázku sa bude odvíjať aj výber konkrétneho modelu.

Na vychladenie obývačky panelákovom byte bežne postačí monosplit s výkonom 2,5 kW. Ak však potrebujete vychladiť v byte viac miestností alebo hľadáte klimatizáciu do rodinného domu, ktorý má dve poschodia v hre môže byť aj multisplitová klíma.

Odborníci zo ZSE pripravili praktickú tabuľku, podľa ktorej si môžete vybrať typ klimatizácie v závislosti od toho, aký priestor potrebujete ochladiť.

Tabuľka typov klimatizácie podľa miestností.Dajte si pozor aj na to, že plocha a počet miestností nie sú jediným faktorom pri výbere správneho výkonu klimatizácie. Je potrebné zohľadniť napríklad orientáciu miestností vzhľadom k svetovým stranám či veľkosť okien. Obývacia izba, ktorá je síce menšej rozlohy, no okná ma orientované na juhozápad bude potrebovať pravdepodobnejšie výkonnejšiu klimatizáciu ako spálňa orientovaná na sever.

„Dôležité pri výbere výkonu klimatizácie je i zateplenie domu, počet osôb žijúcich v jednej domácnosti a napríklad i elektrické spotrebiče, ktoré v danej miestnosti pravidelne využívate. Každý z týchto parametrov je pre návrh správneho výkonu klimatizácie veľmi dôležitý. Ak nebudú zohľadnené správne, môže to znížiť funkciu klimatizačnej jednotky a zároveň navýšiť prevádzkové náklady,“ dopĺňa odborník zo ZSE.

Do rodinného domu je ideálna multisplitová klimatizácia

Klimatizácie určené pre byty a rodinné domy sa skladajú z dvoch častí – z vnútornej a vonkajšej jednotky. Ak je na vonkajšiu jednotku pripojená len jedna vnútorná klimatizácia hovoríme o monosplite. Ak sa na vonkajšiu jednotku pripája viac vnútorných zariadení (dve až päť) je to multisplit. V praxi to znamená, že v exteriéri budete mať uložené len jedno zariadenie, ktoré bude komunikovať s vnútornými klimatizáciami napríklad v obývačke, spálni alebo detskej izbe. Každú vnútornú jednotku pritom môžete samostatne ovládať a nastavovať podľa vašich potrieb.

„Multisplitová klíma je populárna v rodinných domoch, pretože dokáže účinne vychladiť viac miestností naraz aj na rôznych poschodiach. V takomto prípade bude pre vás inštalácia multisplit systému ekonomicky výhodnejšia v porovnaní s nákupom niekoľkých samostatných jednotiek. Rovnako to znamená, že vaše náklady na údržbu budú nižšie,“ vysvetľuje odborník na klimatizácie zo ZSE.

Montáž multisplitu do rodinného domu je výbornou voľbou aj v prípade, že ste sa ešte nerozhodli, do ktorých izieb vnútorné klimatizačné jednotky nainštalujete. Môžete začať len obývačkou spojenou s kuchyňou a jedálňou. Ak sa vám klimatizácia osvedčí, časom pridáte do multisplit systému i ďalšie miestnosti vašej domácnosti. Spálňu alebo detské izby. V takom prípade firma nainštaluje len vnútorné jednotky a pripojí ich na vonkajšie zariadenie.

Multisplitový klimatizačný systém musí byť vyskladaný vždy iba z klimatizácií od rovnakého výrobcu. Vnútorné jednotky môžete potom ľubovoľne kombinovať podľa toho, aký model vyhovuje v danej miestnosti vašim požiadavkám. Avšak len tak, aby nepresiahli maximálny výkon vonkajšej jednotky.

Multisplit systém by mal byť vždy navrhnutý odborníkom. Nikdy si kombinácie multisplitových jednotiek nezostavujte sami. Systém musí zodpovedať kombinačným tabuľkám, ktoré určuje samotný výrobca klimatizácie. Pri ich porušení neposkytne na klimatizácie záruku. Klimatizácia dokonca nemusí fungovať správne a efektívne.

Klimatizácia, ktorú ocenia rodiny s deťmi

Do rodinného domu s deťmi sa výborne hodí klimatizácia s užitočnými inteligentnými funkciami, ktoré skvalitňujú bývanie. Takéto pokročilé smart riešenia ponúka napríklad ZSE Klima Bezstarosti Multisplit Samsung.

Vďaka funkcii Good’sleep je mimoriadne tichá. Pracuje pri hlučnosti len 16 decibelov. To pripomína zvuk šumiaceho lístia. Takže sa celá rodiny kvalitne vyspí aj počas tropických letných nocí. Okrem minimálnej hlučnosti zabezpečuje tento nočný režim aj nastavenie teploty, rýchlosti ventilátora a smeru prietoku vzduchu. V porovnaní so štandardným režimom chladenia zároveň znižuje v noci spotrebu elektrickej energie až o 36 percent.

Funkciou Wind-Free™ zase dokáže zabezpečiť príjemnú osviežujúcu atmosféru bez pocitu chladného prievanu v miestnosti. Chladný vzduch neprechádza priamo lamelami, ale sa jemne a rovnomerne šíri cez tisíce mikrootvorov v prednom paneli klimatizácie. Zariadenie automaticky reguluje teplotu a rýchlosť ventilátora, takže vám nebude príliš horúco ani zima. Nemusíte sa obávať ani toho, že by vaše deti z chladného vzduchu prechladli.

Vďaka funkcii SmartThings si klimatizáciu môžete prostredníctvom aplikácie prepojiť so smartfónom alebo tabletom. Príslušná aplikácia potom umožňuje ovládanie klimatizácie prakticky odkiaľkoľvek. Postačí, ak máte pripojenie na internet. Optimálnu teplotu v domácnosti si tak môžete nastaviť už pred svojím príchodom domov,“ hovorí odborník na klimatizácie zo ZSE. Pomocou umelej inteligencie zase môžete klimatizáciu ovládať hlasom z pohodlia vášho gauča alebo napríklad popri varení či vykonávaní inej činnosti.

Výhody multisplitovej klimatizácie

Prečo by ste sa mali rozhodnúť práve pre multisplit klimatizačný systém a neuprednostniť radšej niekoľko monosplitových jednotiek?

  • Inštalujete len jednu vonkajšiu jednotku, vďaka čomu ušetríte v exteriéri miesto.
  • Znižujete riziko poškodenia fasády objektu. Aj z vizuálnej stránky vyzerá jedna vonkajšia jednotka lepšie ako niekoľko zariadení vedľa seba.
  • Budete mať nižšiu spotrebu elektrickej energie, pretože multisplit klimatizácia má nižšie prevádzkové náklady.
  • Môžete účinne klimatizovať viac miestností naraz. Každú vnútornú jednotku umiestnenú v inej miestnosti môžete samostatne ovládať a nastavovať.
  • Zostava drahších klimatizačných jednotiek vychádza cenovo výhodnejšie v multisplit zostave ako keď si ich zakúpite samostatne.

Zdroj: PR článok ZSE

Kategória: Energia
Tagy: klíma klimatizácia do domu klimatizácie do bytov klimatizačná jednotka
Zdieľať článok
Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?Urob si sám

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

České Lipno ponúkne zaujímavé bývanie v priamej symbióze s prírodouASB.sk

České Lipno ponúkne zaujímavé bývanie v priamej symbióze s prírodou

Nazbierajte si za hrsť fialiek! Využijete ich na liečivý sirup, tinktúru či obľúbenú pochúťku cisárovnej SissiZáhrada

Nazbierajte si za hrsť fialiek! Využijete ich na liečivý sirup, tinktúru či obľúbenú pochúťku cisárovnej Sissi

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektochASB.sk

Jediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektoch