Zdroj: Viessmann

Kompaktné rozmery, jednoduchosť a efektivita – to sú elektrické kotly

29. 10. 2020 Zdieľať

V novo postavených obytných štvrtiach s rodinnými alebo bytovými domami často nenájdete plynovú prípojku. Zostáva vám teda vykurovanie kotlom na pevné palivo, tepelným čerpadlom, elektrickým podlahovým vykurovaním alebo elektrickým kotlom. V článku sa pozrieme bližšie práve na elektrické kotly.

Využitie elektrických kotlov

Elektrické kotly môžete napojiť na systém ústredného vykurovania, ktorý sa skladá z radiátorov alebo teplovodného podlahového vykurovania a ohrev teplej pitnej vody.

Existujú aj lepšie alternatívy?

Najväčšou nevýhodou elektrických kotlov je cena elektriny. V ich prípade je však čiastočne kompenzovaná nízkou cenou samotného kotla a nízkou cenou a jednoduchosťou jeho inštalácie.

Elektrické kotly sú na rozdiel od tých vyššie zmienených konštrukčne veľmi jednoduché, neprodukujú v mieste inštalácie žiadne emisie (ak nepočítame emisie pri výrobe elektriny) a majú zanedbateľnú hlučnosť. Účinnosť premeny elektriny na teplo v ich prípade presahuje 99 %. Ich obsluha je komfortná a umožní vám využiť napríklad aj úspornú ekvitermickú reguláciu, ktorá bude regulovať výkon kotla na základe vonkajšej teploty. 

Ide to aj úsporne

Elektrické kotly sa vyrábajú s výkonmi v rozsahu 4-60 kW. Na ich prevádzku potrebujete dostatočnú kapacitu elektrickej prípojky. Väčšina kotlov sa pripája na trojfázový (400 V) elektrický rozvod, niektoré však dokážu fungovať aj s jednofázovým (230 V) rozvodom. U niektorých typov vám môže technik maximálny výkon obmedziť počas inštalácie alebo servisu. Možno ich tak použiť aj so slabšou elektrickou prípojkou.

Elektrokotol

Zdroj: Viessmann

Tip pre vás:

Náklady na vykurovanie môžete ešte viac znížiť napájaním kotla na bezplatnú elektrinu z fotovoltického systému so solárnymi panelmi.

Hlavne pre dobre zateplené domy alebo byty

Elektrický kotol nájde vďaka svojej nízkej cene využitie aj ako spoľahlivý špičkový zdroj tepla v kombinácii s kotlom na tuhé palivo, krbom alebo tepelným čerpadlom. Akonáhle sa palivo v krbe alebo kotli spotrebuje, aktivuje sa elektrický kotol a v dome si tak zachováte príjemné teplo.

Elektrické kotly sú ideálne aj ako vykurovací zdroj do objektov, ktoré nie sú trvalo obývané (napr. chaty). Pomocou temperovania na nízku teplotu ich chráni pred zamrznutím pri zachovaní nízkych nákladov na vykurovanie.

Zhrnutie

  • Elektrické kotly sa hodia na miesta bez plynovej prípojky, hlavne však do veľmi dobre zateplených stavieb.
  • Môžete ich použiť aj ako špičkový zdroj tepla v kombinácii s kotlom na tuhé palivo, krbom alebo tepelným čerpadlom, sú ideálne aj na temperovanie objektov, ktoré nie sú trvalo obývané (napr. chaty).
  • Majú kompaktné rozmery, jednoduchú a nenákladnú inštaláciu (nepotrebujete komín alebo plynovú prípojku), neprodukujú žiadne emisie a ich hlučnosť je minimálna.

Tip pre vás: VITOTRON 100

Elektrokotol

Zdroj: Viessmann

  • Účinnosť kotla na úrovni 99,4 % (skutočná účinnosť v mieste inštalácie) a ekvitermická regulácia vďaka automatickej reakcii na zmenu vonkajšej teploty zaisťuje energeticky najúspornejšiu prevádzku kotla.
  • Ovládací panel umožňuje reguláciu teploty vody v okruhu vykurovania v rozsahu od 20 do 85 °C.
  • Automatická modulácia výkonu výhrevných prvkov v závislosti na aktuálnej požiadavky na teplo.
  • Kotol môže spolupracovať v ľubovoľnej inštalácii aj so zásobníkovým ohrievačom pitnej vody.
  • Na ovládači je možné naprogramovať teplotu vo vykurovaných priestoroch v dennom a týždennom cykle.
  • Možná kombinácia s kotlom na tuhé palivá alebo krbom, tepelným čerpadlom a fotovoltickou inštaláciou.
Elektrokotol Vitotron 100, rez produktu.

Elektrokotol Vitotron 100, rez produktu. Zdroj: Viessmann

Nechajte si poradiť u svojho odborného partnera firmy Viessmann alebo na www.viessmann.sk.

Zdroj: PR Viessmann, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: elektrický kotol tepelné čerpadlá
Zdieľať článok