Zdroj: Protherm

Oplatí sa tepelné čerpadlo? Čo hovoria odborníci?

07. 12. 2021
Zdieľať

V súčasnosti sa už stavajú veľmi dobre zaizolované rodinné domy, na ktorých vykúrenie stačí dodať len málo energie. Má v takom prípade zmysel investovať do drahej technológie, ako je tepelné čerpadlo? Opýtali sme sa za vás ľudí z fachu.

Tepelné čerpadlo nie je lacné zariadenie, jeho výhodou sú však mimoriadne nízke náklady na prevádzku. Ibaže čím menej tepla v dome potrebujete, tým menej vlastne s energeticky úsporným vykurovaním ušetríte. Oplatí sa teda v dome, na ktorého vykúrenie stačí veľmi málo energie, investovať do tepelného čerpadla, ktoré síce dokáže vykurovať úsporne, no predstavuje vyššiu investíciu pri výstavbe? Čo si o tom myslia odborníci z praxe?

Ing. Peter Kuliaček, Kam pre alternatívne zdroje Viessmann

Táto investícia sa určite oplatí.Treba si totiž uvedomiť, že pri nízkych tepelných stratách ani technológia tepelného čerpadla nevychádza draho.Tým, že sa tieto zariadenia predávajú masovejšie ako napríklad pred desiatimi rokmi, klesá aj ich výrobná cena.Výhodou technológie tepelného čerpadla je aj to, že pomocou nej dokážete zabezpečiť nielen vykurovanie, ale aj chladenie. Ak by ste mali na vykurovanie a chladenie investovať do dvoch samostatných zariadení, nevyšlo by vás to oveľa lacnejšie než jedno tepelné čerpadlo. Navyše je v takom prípade náročnejšie vyriešiť reguláciu, ktorá je potrebná na to, aby sa nestalo, že budete chladiť a vykurovať v jednom priestore naraz.

Prečítajte si tiež
Na pozemku so starou záhradou vyrástol rodinný dom s lúkou na streche a vykurovaný slnkom

Treba si zároveň uvedomiť, že pri novostavbách rodinných domov je dnes povinné dosiahnuť energetickú triedu A0. A tú možno najjednoduchšie splniť s použitím iba tepelného čerpadla. Pri iných technológiách je vždy potrebná kombinácia s alternatívnym zdrojom (solárna termika, fotovoltika, rekuperácia), čím sa výška investície dostáva nad sumu, ktorú by ste vynaložili na zaobstaranie tepelného čerpadla. Navyše na Slovensku existujú rôzne možnosti finančnej podpory pri kúpe tepelného čerpadla, čo znižuje vstupnú investíciu a zrýchľuje návratnosť.

Žena sedí na terase domu s tepelným čerpadlom

Tepelné čerpadlo dokáže zabezpečiť nielen vykurovanie domu, ale aj prípravu teplej vody ekologickým spôsobom (s využitím obnoviteľného zdroja energie) s nízkou spotrebou elektrickej energie. Ak chcete zariadenie, ktoré sa postará aj o chladenie v letných mesiacoch, vyberte si reverzibilné vyhotovenie. Zdroj: Viessmann

Ing. Martin Fábry, technický pracovník značky Buderus

Na vykurovanie rodinného domu sa netreba pozerať len z hľadiska najnižšej investície. Dôležitý je napríklad aj komfort či ekologické hľadisko. Samozrejme, podmienkou je aj splnenie legislatívnych požiadaviek, čo tepelné čerpadlo umožňuje pomerne jednoducho. Aj keď je pravdou, že tepelné straty dnešných novostavieb sú nízke, vďaka čomu stačí na ich vykúrenie dodať pomerne málo energie, faktom je aj to, že to nie je jediná potrebná energia. Potreba energie na prípravu teplej vody dokonca v takýchto rodinných domoch prevyšuje požiadavky na kúrenie. Tepelné čerpadlo dokáže výrazne znížiť práve túto spotrebu. Navyše ním môžete zabezpečiť aj pomerne lacné chladenie v letných mesiacoch.V ponuke sú aj kompaktné zariadenia, ktoré zabezpečia nielen vykurovanie a ohrev pitnej vody, ale aj chladenie a vetranie v jednom. Prvotná investícia do tepelného čerpadla sa úspornou prevádzkou možno nevráti okamžite, zvýši sa však komfort počas celého roka a zníži sa vplyv na životné prostredie. Pokiaľ ide o návratnosť, je potrebné posudzovať každú stavbu individuálne.

Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant

Nová legislatíva nariaďuje, že rodinný dom, ktorý získa stavebné povolenie po 1. januári 2021, musí spĺňať podmienky na zaradenie do energetickej triedy A0. S akými technológiami, resp. ich kombináciou sa zmestíte do tejto normy, závisí vždy od konkrétneho domu. Viacerí projektanti a výrobcovia vykurovacích zariadení pritom upozorňujú, že do energetickej triedy A0 sa iba s použitím kondenzačného kotla alebo elektrokotla jednoducho nezmestia, navyše pri použití systémov s kotlom treba určite rátať s vyššími prevádzkovými nákladmi.

Stávkou na istotu je buď samotné tepelné čerpadlo, prípadne v niektorej z týchto kombinácií:

  • tepelné čerpadlo + fotovoltika
  • tepelné čerpadlo + kozub
  • tepelné čerpadlo + riadené vetranie s rekuperáciou

Pri použití niektorej z uvedených kombinácií bude síce vstupná investícia do vykurovania, chladenia a prípravy teplej vody vyššia, treba však očakávať podstatne nižšie prevádzkové náklady, pretože klesne spotreba energie na prevádzku takéhoto domu. Niektoré zdroje uvádzajú ušetrenie okolo 60 % prevádzkových nákladov v porovnaní s bežným rodinným domom. A aké sú hlavné výhody tepelných čerpadiel? Až 75 % energie budete mať zadarmo.Tepelné čerpadlá totiž využívajú obnoviteľné zdroje, ako je zem, voda alebo vzduch, ktoré sú dostupné všade a zadarmo. Len asi 25 % energie je potrebné dodať vo forme elektrickej energie.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom prekvapuje utajenými schodmi a certifikovanou pecou na pizzu!

Správne navrhnutý a zrealizovaný systém s tepelným čerpadlom teda podstatne zníži vaše prevádzkové náklady. I keď vstupná investícia je vyššia, istotou sú nižšie účty za energiu spotrebovanú na vykurovanie, ohrev vody a chladenie. Navyše máte možnosť získať dotáciu.Vstupnú investíciu si môžete výraznejšie znížiť, ak využijete štátnu dotáciu v programe Zelená domácnostiam, prípadne zľavu priamo od niektorého z výrobcov. Niektorí ponúkajú nezáväzne a zadarmo aj vypracovanie odborného návrhu tepelného čerpadla pre rodinný dom, čo predstavuje ďalšiu možnosť, ako ušetriť. Ďalšou výhodou je menej emisií. Tepelné čerpadlá sú ekologickou voľbou na vykurovanie, zníženie emisií CO2 v porovnaní s fosílnymi palivami je niekde na úrovni 75 %.V kombinácii s fotovoltickými systémami sú takmer bezemisné.

Rodinné domy a energetická trieda A0

Podľa zákona o hospodárnosti budov, ktorého cieľom je zníženie negatívnych vplyvov na životné prostredie, musia všetky novostavby
od 1. januára 2021 spadať do energetickej triedy A0 (potreba primárnej energie do 54 kWh/m2 za rok). To si vyžaduje splnenie prísnych noriem už pri projektovaní stavby a následné použitie vhodnej kombinácie systémov vykurovania, prípravy teplej vody, chladenia, vetrania a osvetlenia. Do popredia sa pritom dostávajú vysokoúčinné zdroje tepla a obnoviteľné zdroje energií. Energetická trieda totiž charakterizuje dom podľa globálneho ukazovateľa – primárnej energie.Tento ukazovateľ zohľadňuje nielen to, aké množstvo energie sa do domu dodá, ale aj z akého zdroja táto energia pochádza. Dodaná energia sa preto násobí určeným koeficientom, ktorý berie do úvahy jej ekologickosť. Cieľom výpočtu energetickej triedy je teda energetické hodnotenie domu vzhľadom na životné prostredie.

Pri výpočte energetickej triedy je dôležitý ako koeficient primárnej energie, tak aj účinnosť zariadenia použitého na vykurovanie a prípravu teplej vody. Tepelné čerpadlo patrí k zariadeniam s najvyššou účinnosťou, aj napriek vysokému koeficientu primárnej energie s ním teda možno pomerne jednoducho splniť požiadavky energetickej triedy A0.

www.buderus.sk

Súčasťou výpočtu energetickej triedy budovy je aj hodnotenie podľa potreby energie na vykurovanie. Dôležitým faktorom je pritom typ použitého zdroja tepla, druh paliva a využitie obnoviteľných zdrojov energie. Koeficienty pre rôzne zdroje energie (zdroj: www.buderus.sk):

  • fotovoltika – 0,0
  • kotol spaľujúci drevo – 0,1
  • kotol na drevnú štiepku – 0,15
  • kotol na drevné pelety – 0,2
  • plyn – 1,1
  • elektrina zo siete – 2,2

Výber: Splitové tepelné čerpadlá vzduch/voda

Teplo v interiéri domu, pohodlie s teplou vodou aj chladenie – to všetko vám dopraje tepelné čerpadlo aroTHERM Split vzduch/voda (3 až 12 kW, A+++/A++) s technológiou oddeleného chladivového okruhu. Ide o jedno z najtichších tepelných čerpadiel typu vzduch/voda na trhu. Jeho interiérová jednotka uniTOWER vo svojom vnútri ukrýva 190 l zásobník teplej vody. www.vaillant.sk

Tepelné čerpadlá Vaillant

Zdroj: Vaillant

Spoľahlivá ekonomická prevádzka, šetrnosť k životnému prostrediu, cenová dostupnosť a minimálne emisie hluku. Tým sa vyznačuje tepelné čerpadlo GeniaAir Split (3 – 12 kW, A+++/A++). S prehľadom zabezpečí vykurovanie v chladných mesiacoch roka, chladenie v lete a prípravu teplej vody po celý rok. Osvedčilo sa pri novostavbách i rekonštrukciách.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom na rušnej ulici v Trnávke: Ako prestavať polovicu dvojdomu, aby ste mali dosť miesta a súkromia?

Systém pozostáva z tepelného čerpadla v exteriéri a interiérovej jednotky so zásobníkom, ktorý pokryje bežné nároky štvorčlennej rodiny na teplú vodu. www.protherm.sk

Tepelné čerpadlá Protherm

Zdroj: Protherm

Modernú alternatívu pre rodinné domy predstavuje Vitocal 200-S, ktoré prináša komfortnú celkovú klímu – nielen teplo, ale aj chlad. Mimoriadne tichá vonkajšia jednotka pracuje bez hlbokých frekvencií, ktoré sa pri bežných TČ vnímajú ako veľmi rušivé.

Viessmann_Vitocal 200-S

Zdroj: Viessmann

Typickým znakom sú aj asymetrické výmenníky tepla – tým, že prierezy kanálov sú na strane vody podstatne väčšie ako na strane chladiaceho média, zvyšuje sa prenos tepla a znižuje spotreba energie. www.viessmann.sk

  • Nízke prevádzkové náklady vďaka vysokej hodnote COP (až 4,1 pri A2/W35 podľa EN 14511).
  • Mimoriadne tiché, ideálne do radovej zástavby.
  • Maximálna teplota na výstupe až 60 °C.
  • Vykurovanie a chladenie v jednom zariadení vďaka reverzibilnému vyhotoveniu (verzia AC).

Nielen vysokú účinnosť potrebnú na dosiahnutie energetickej triedy A0, ale aj komfort pre obyvateľov zaručuje Logatherm WLW196i AR. Efektívne a ekologicky dokáže pokryť celú tepelnú potrebu domu aj pri teplotách
do -20 °C. Maximálna výstupná teplota je 62 °C, v spojení s podlahovým vykurovaním je určené aj na aktívne chladenie.

Tepelné čerpadlo v hnedej farbe

Systém dostupný vo viacerých výkonových variantoch pozostáva z modulačnej vonkajšej jednotky, ktorá prispôsobuje výkon podľa potreby, a vnútornej jednotky, ktorá môže byť vežová so zabudovaným 190-litrovým zásobníkom teplej vody alebo určená na montáž na stenu.  Zdroj: Buderus

Ovládanie pomocou smartfónu je pri nových zariadeniach od značky Buderus samozrejmosťou vďaka sériovo integrovanému internetovému rozhraniu. www.buderus.sk

  • Vysoká účinnosť s hodnotami COP až do 4,29 pri A2/W35 podľa EN 14825.
  • Sériovo zabudovaná inteligentná logika na využívanie vlastného elektrického prúdu z fotovoltického zariadenia.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Viessmann, Buderus, Protherm, Vaillant, 

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: ekologické domy ekologické vykurovanie inteligentné systémy príprava teplej vody tepelné čerpadlá teplá voda
Zdieľať článok

Diskusia