Zdroj: ROMOTOP

Nie sú kachle ako kachle. Aký je medzi nimi rozdiel?

06. 10. 2021
Zdieľať

Mať v obývačke za sklom skrotený oheň je pre mnohých lákavá predstava a krbové kachle sú šikovnou cestou k jej zrealizovaniu. No oheň nie je bežná ozdoba a podľa toho treba pristupovať aj k výberu kachlí – rovnako dôležité ako vzhľad je aj to, čo na prvý pohľad nevidno.

Krbové kachle si právom získavajú čoraz väčšiu obľubu. Dôvodom sú viaceré praktické vlastnosti. V prvom rade je to jednoduchá realizácia – na rozdiel od klasického krbu ich v podstate stačí pripojiť na vhodný komín. Veľkou výhodou je aj nízky výkon, ktorý je primeraný nízkej potrebe tepla v dnešných domoch, takže nehrozí prekurovanie, a aj vzduchotesnosť, ktorá je v súčasných dobre utesnených stavbách nutnosťou. Vzduch na horenie sa do moderných kachlí privádza zvonka, takže sa vo vnútornom priestore nezhoršuje jeho kvalita ani sa nevytvára podtlak.

Krbové kachle dokážu vykúriť celý byt alebo nízkoenergetický dom s bežnými parametrami. Záleží na rozvrhnutí obytného priestoru, umiestnení komína a na tom, či ich chcete používať ako hlavný zdroj tepla alebo len na príležitostné prikúrenie. Od toho sa potom odvíja návrh ich výkonu.

Odborný poradca firmy Romotop

Samozrejme, vzhľad krbových kachlí je dôležitý, keďže sú prirodzenou dominantou interiéru. A ponuka je v tomto smere naozaj široká – od klasiky z liatiny či obloženej keramickým kachlicami až po moderný dizajn, v ktorom sa uplatňuje nielen oceľ, ale napríklad aj rôzne druhy prírodného kameňa. Ako však už bolo povedané, dizajn nie je všetko. Na čo teda ešte pri výbere prihliadať?

Prečítajte si tiež
Na pozemku so starou záhradou vyrástol rodinný dom s lúkou na streche a vykurovaný slnkom

Do úvahy by ste mali brať najmä to, či chcete v kachliach kúriť len príležitostne alebo majú byť hlavným zdrojom tepla na vykurovanie v celom dome, koľko miestností nimi chcete vykúriť, ako často bude potrebné prikladať a akým spôsobom sa odovzdá teplo do miestnosti. Na základe spôsobu a rozsahu vykurovania by ste si mali vybrať vhodný typ kachlí a projektant teplotechniky by mal stanoviť ich primeraný výkon.

Keramické krbové kachle

Zdroj: Wentor

Keramické krbové kachle sú voľne stojace objekty, ktoré môžu byť veľmi pôsobivým dizajnovým prvkom v interiéri a zároveň dokážu efektívne vykurovať. V ponuke renomovanej talianskej značky Sergio Leoni nájdete krbové kachle s originálnym historickým vzhľadom. Ručne vyrábané umelecké kachlice tvoria akumulačnú hmotu, dvojplášťový systém zároveň umožňuje voľnú cirkuláciu vzduchu. Väčšinu modelov možno doplniť keramickým obložením dymovodu, ktorý je tak elegantne skrytý. www.wentor.sk

Koľko chcete kúriť?

Potrebujete si kachľami len občas prikúriť alebo majú byť hlavným zdrojom tepla? Chcete vykúriť len jednu miestnosť alebo celý dom? Krbové kachle toto všetko zvládnu, len si treba vybrať ten správny typ.

Najčastejšie sa krbové kachle používajú na vykurovanie na jar a na jeseň, keď sa striedajú teplejšie dni s chladnejšími a ešte nie je veľmi zima, takže sa neoplatí „štartovať“ celý vykurovací systém. V zime si nimi zas môžete podľa potreby alebo nálady prikúriť. Nie sú teda jediným zdrojom tepla v dome, ale slúžia ako doplnkové kúrenie. Dôvody sú zrejmé – samotné kachle sú lokálnym zdrojom tepla, vyhrejete nimi teda jednu miestnosť, prípadne môžete v susedných izbách prikúriť tak, že do nich otvoríte dvere. Kúrenie v nich je zároveň omnoho prácnejšie, než je to napríklad pri plynovom kotle alebo tepelnom čerpadle. V dome s vhodnou dispozíciou však môžu byť kachle aj hlavným spôsobom vykurovania. Okrem vašej disciplíny a ochoty prikladať a vynášať popol to znamená aj voľbu vyhovujúceho typu teplovzdušných kachlí alebo krbových kachlí s teplovodným výmenníkom – a ich napojenie na príslušné rozvody.

Krbové kachle v dome

Zdroj: Hornbach

Krbové kachle Haas & Sohn Treviso II odovzdávajú teplo prevažne konvekciou, čiastočne aj sálaním. Aj veľmi chladné miestnosti tak dokážu vyhriať veľmi rýchlo. Princíp konvekčného vykurovania spočíva v tom, že vzduch z miestnosti vstupuje v spodnej časti do kachlí, pri postupe nahor sa ohrieva v priestore v dvojitom plášti a otvormi v hornej časti potom prúdi späť do miestnosti. Sálavé teplo sa získava z keramického povrchu, najväčším zdrojom sálavého tepla sú však zasklené dvierka. www.hornbach.sk

Druhou otázkou je, ako často budete do ohňa prikladať. Odpoveď súvisí aj s tým, koľko tepla sú kachle schopné naakumulovať, a teda uchovávať. Akumuláciou sa totiž uvoľňovanie tepla rozloží na dlhší čas a to znamená aj dlhšie intervaly v prikladaní.

V čom je podstatný rozdiel? Nie, nie je to farba a dizajn kachlíc. Kachle s mriežkou nad dvierkami sú teplovzdušné, v tých druhých je vstavaný teplovodný výmenník, sú teda určené na zapojenie do vykurovacieho okruhu.

Ako fungujú?

Krbové kachle sa najčastejšie využívajú ako lokálne vykurovacie telesá, to znamená, že dodávajú teplo len do miestnosti, v ktorej sú osadené. Môžu však byť aj súčasťou tzv. centrálneho vykurovacieho systému, v ktorom jeden alebo viaceré tepelné zdroje zabezpečujú teplo pre všetky miestnosti v dome, a to za pomoci rozvodov ohrievaného vzduchu alebo teplej vody. Zároveň existujú dva základné spôsoby, ktorými krbové kachle teplo odovzdávajú – konvekciou, čiže prúdením vzduchu, a sálaním. Každé kachle, samozrejme, vydávajú oba druhy tepla, no v odlišných pomeroch. Aké typy sú teda v ponuke a ako fungujú?

Prečítajte si tiež
Komfortný rodinný dom v Dubnici s príjemnou vnútornou klímou

Sálavé a akumulačné

Tento typ kachlí je určený na vykurovanie priestoru, v ktorom sú osadené. „Jednoduché jednoplášťové krbové kachle z liatiny alebo ocele sa rýchlo zohrejú, sú teda vhodné najmä do miestností, ktoré treba rýchlo vykúriť. No keď v nich oheň dohorí, rovnako rýchlo aj vychladnú. Kachle s obložením, resp. inou akumulačnou hmotou potrebujú na poriadne rozohriatie dlhší čas, teplo však aj dlhšie uchovávajú. Môžete si ho tak užívať napríklad po celú noc bez toho, aby ste museli prikladať,“ vysvetľuje rozdiel Marcela Bínová z Hornbachu.

Práve akumulačné prvky, ktoré môžu byť jednak skryté v telese kachlí, jednak môžu tvoriť efektný keramický alebo kamenný obklad, sú trendom spojeným s výstavbou domov s čoraz nižšou potrebou energie na vykurovanie. „Úlohou akumulačnej hmoty je absorbovať tepelnú energiu, ktorá vzniká pri horení, a následne ju pomaly odovzdávať do okolia, čo môže trvať až niekoľko hodín po tom, keď už v kachliach žiadny oheň neuvidíte. Odborníci na vykurovanie tomu hovoria rozloženie výkonu v čase. Dlhší čas sálania totiž znamená menej uvoľneného tepla v konkrétnom okamihu, vďaka čomu sa zároveň interiér neprekuruje,“ hovorí odborný poradca firmy Romotop. Čas sálania pritom závisí od množstva akumulačného materiálu a môže sa pohybovať v rozmedzí niekoľkých hodín.

Akumulačné kachle v modernom dome

Zdroj: ROMOTOP

Akumulačné krbové kachle ROMOTOP absorbujú počas aktívneho kúrenia tepelnú energiu do akumulačnej hmoty. Toto teplo potom niekoľko hodín vyžarujú do miestnosti. V ponuke je viacero modelov – problém s miestom vyriešia malé, úzke či rohové, pri typoch s veľkými dvierkami a priestranným kúreniskom si naplno užijete pohľad na plamene. Kachle LUANCO N AKUM sa vám dokážu prispôsobiť – vďaka otočnému kúrenisku budete mať vždy výhľad na oheň. Cena od 1 560 €, www.romotop.sk

Prečítajte si tiež
Drevodom vyrobený na Záhorí môže fungovať aj ako dva samostatné domy

Sálavé teplo je podobné slnečnému a vnímame ho ako veľmi príjemné. Sálavé vykurovanie sa považuje za najzdravšie, keďže pri ňom nevznikajú veľké rozdiely teplôt v rámci miestnosti ani veľké prúdenie vzduchu a jeho vlhkosť sa pohybuje v optimálnom rozmedzí 30 – 50 %. Výhodou akumulačných kachlí je aj veľký interval v prikladaní (tri až dvanásť hodín), efektívna prevádzka a kvalitné spaľovanie. Nevýhodou môže byť dlhší čas potrebný na rozkúrenie.

Sálavé krbové kachle v modernom dome

Zdroj: Thorma

Sálavé krbové kachle WIESBADEN s výkonom 8 kW sú určené na spaľovanie dreva alebo brikiet. Výnimočné sú ich veľké zasklené dvierka a bočné priezorníky, ktoré umožňujú vychutnať si atmosféru a pohľad na plamene z rôznych častí priestoru. Regulačný rozsah 4 – 12 kW, výhrevnosť 98 – 190 m3, účinnosť (pri dreve) 82 %. Odporúčaná cena 1 140 € www.thorma.sk

Teplovzdušné

Alebo aj konvekčné kachle bývajú dvojplášťové, pričom v medzere medzi plášťami sa ohrieva vzduch, ktorý potom prúdi do miestnosti. Pomocou teplovzdušných rozvodov a ventilátorov sa teplý vzduch z kachlí dá priviesť aj do ďalších priestorov a vykúriť tak hoci aj celý dom. Neodporúča sa však dĺžka rozvodov viac ako 8 metrov a treba počítať s tým, že okrem tepla sa v nich vedú aj zvuky, zanedbateľná nie je ani hlučnosť ventilátorov. Potrebná je preto vhodná zvuková izolácia.

Vyspelé teplovzdušné kachle dokážu vykúriť jednu miestnosť a vďaka rozvodom tepla aj ďalšie priestory v dome. Rozloha miestností spolu s úrovňou ich zateplenia sú určujúce pre výkon kachlí.

Peter Ličko, Wentor

Jednoduché vykurovacie telesá tohto typu majú nižšiu hmotnosť a obvykle aj cenu. Typický je pre ne i rýchly nábeh, no po vyhasnutí ohňa sa stráca aj teplo. Nevýhodou tohto spôsobu kúrenia je vysúšanie vzduchu, nutnosť častejšie prikladať a veľký rozdiel teplôt medzi stropom a podlahou. Tieto nedostatky však riešia sofistikovanejšie výrobky s doplnenou akumulačnou hmotou a riadenou distribúciou teplého vzduchu pomocou ventilátorov. „Prirodzené prúdenie vzduchu pri konvekčnom kúrení je oveľa tichšie. Funguje zväčša už vo vyhriatom priestore, kde môžu ísť kachle na nižší výkon. Pri požiadavke na vyšší výkon sa zapne ventilátor zabudovaný v kachliach a urýchli vykúrenie miestnosti,“ vysvetľuje činnosť prepracovaných systémov konvekčných kachlí Peter Ličko z firmy Wentor.

Teplovzdušné kachle v dome

Zdroj: Wentor

Teplovzdušné rozvody, vďaka ktorým sa dá teplovzdušnými kachľami vykúriť aj viac miestností, sa zvyčajne robia hliníkovým potrubím s priemerom 60 – 80 mm. Zakončené by mali byť mriežkou, na ktorej môže byť umiestnený aj zvlhčovač vzduchu alebo svetlo. Obvykle sa do nich dajú nainštalovať 2 alebo 3 ventilátory, vďaka čomu môžete mať v rôznych miestnostiach odlišnú teplotu. 

Teplovodné

Takéto krbové kachle sú zdrojom tepla pre teplovodný vykurovací systém podobne ako napríklad plynový kotol (môžu byť jediným, ale aj jedným z viacerých zdrojov v systéme, napríklad spolu s kotlom či solárnymi kolektormi). Dá sa tak pomocou nich vykúriť dom aj ohriať voda na umývanie. Ako teplonosné médium slúži voda, ktorá sa ohrieva v teplovodnom výmenníku. Ten môže byť umiestnený medzi ohniskom a dymovodom alebo v plášti kachlí. Na ohrev vody sa tak využije časť vyprodukovaného tepla, ktoré by inak odchádzalo komínom, preto mávajú tieto kachle pomerne vysokú účinnosť. „Technicky prepracované kachle s výmenníkom obsahujú už aj obehové čerpadlo a expanznú nádobu, takže celá ‚kotolňa‘ je skrytá v tele spotrebiča a vďaka zabudovanej riadiacej jednotke je kúrenie plne automatické. Napojenie na vykurovací systém je vďaka tomu jednoduché a rozvody takmer nevidno. Je to zároveň ideálne riešenie, ak nemáte v dome technickú miestnosť,“ dodáva Peter Ličko.

Prečítajte si tiež
Provizórny rodinný dom v bývalej robotníckej kolónii sa dočkal znovuzrodenia

Výhodou je ekologické a pomerne lacné vykurovanie – na kúrenie v súčasných energeticky úsporných domoch môžu teplovodné krbové kachle úplne stačiť. Pri výbere si však treba dať pozor na vhodný podiel výkonu, ktorý kachle odovzdajú do svojho okolia a do vody. Najmä pri technicky menej vyspelých výrobkoch je nevýhodou potreba častejšie prikladať, vyššia emisia škodlivín a začiernené sklo, ako aj nutnosť záložného zdroja a bezpečnostných prvkov vo vykurovacom systéme. Spalinový teplovodný výmenník okrem toho znižuje teplotu spalín a vytvára prekážku prúdiacemu dymu, čo môže zhoršiť ťah komína.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Romotop, Wentor, Thorma, Hornbach

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: akumulačné vykurovanie kachle kozubové kachle teplovzdušné kachle vykurovacie telesá vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia