Kozub do moderného domu

Kozub do moderného domu

21. 10. 2016
Zdieľať

Túžba po kozube aj dnes často súvisí najmä s romantickou predstavou pohľadu do plameňov, s trochou tej „techniky“ by ste sa však mali určite oboznámiť. Do dnešných dobre zateplených domov sa totiž nehodí hocijaký kozub.

Samozrejme, popri atmosfére je veľkou prednosťou kozubov a kozubových kachlí aj cenovo dostupné vykurovanie ekologickým obnoviteľným zdrojom energie. Tepelná účinnosť moderných zariadení sa zvyšuje, čo znamená, že dokážu vyťažiť z paliva viac energie. Ich prevádzka je teda čoraz efektívnejšia, ekologickejšia a úspornejšia. Zdalo by sa, že všetko ladí s dnešným trendom úsporných stavieb šetrných k životnému prostrediu. Donedávna tu však boli dva háčiky, pre ktoré mohli majitelia nízkoenergetických a pasívnych domov o kozube len snívať. Problémom bola tesnosť (či skôr netesnosť) a privysoký výkon.

Výber kozuba do nízkoenergetického domu

Radí Ing. Peter Ličko, Thorma výroba

Pri výbere kozuba by ste sa mali oboznámiť s jeho vlastnosťami a parametrami. Správne rozhodnutie pritom závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od toho, či je dom starý alebo nový, či je zateplený a utesnený. Pri moderných, dobre utesnených domoch je najdôležitejšou podmienkou externý prívod vzduchu, t. j. prísun vzduchu z vonkajšieho prostredia, ako aj ochrana vnútorného prostredia pred uvoľňovaním škodlivých látok, ktoré sú výsledkom spaľovania. Vzduch z externého prostredia sa v kozube najprv predhreje, aby nedochádzalo k ochladzovaniu spaľovacej komory, a následne sa privádza ako primárny alebo sekundárny vzduch do ohniska.

Okrem voľby vhodného typu kozuba je dôležité stanoviť primeraný výkon zariadenia na základe tepelných strát a podlahovej plochy, respektíve objemu vykurovaného interiéru. Potrebné je pritom sledovať nielen nominálny výkon, ale aj regulačné rozpätie. Kvalitný kozub by mal fungovať správne aj pri nízkom výkone, keď sa do spaľovacej komory privádza málo vzduchu. V susednom Rakúsku napríklad merajú spaliny aj pri polovičnom výkone, čím sa garantuje výsledok v celom regulačnom rozpätí. Preto sú kozuby certifikované podľa normy 15a B-VG obzvlášť vhodné do nízkoenergetických domov.

Keďže ide o zložitú problematiku, určite je vhodné poradiť sa pri výbere kozuba s odborníkom – predídete tak nepríjemnostiam či škodám, ktoré môžu byť dôsledkom nesprávneho rozhodnutia. Iba tak si budete môcť užívať príjemné teplo aj pohľad na horiace polená.

Dôležité je správne stanovenie výkonu

Príliš vysoký výkon – zariadenie je predimenzované. Ak ho poriadne rozkúrite, nedá sa v dome vydržať, preto je neustále „priškrtené“. Dôsledkom obmedzeného prívodu vzduchu je, že kozuby alebo kachle dymia a dechtujú a znečisťuje sa sklo.

Príliš nízky výkon – zariadenie je poddimenzované. Teplo získané z kozubu či kachlí nestačí na vykúrenie priestoru, zariadenie sa neustále prekuruje, čo vedie k jeho poškodeniu – popraskaniu a skrúteniu dielov, na ktoré sa nevzťahuje reklamácia.

Viac na www.thorma.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti THORMA Výroba, k.s.

 

Kategória: Energia
Zdieľať článok

Diskusia