Zdroj: STIEBEL ELTRON

Počet prípadov legionelly stúpa. Baktéria môže prežívať aj v bojleri

07. 09. 2023 Zdieľať

Počet ochorení spôsobených baktériou legionella v posledných rokoch na Slovensku aj vo svete pribúda. Tento vodný mikroorganizmus môže spôsobovať závažné zápaly pľúc a ukrývať sa môže v zásobníkoch vody či v bojleroch. Problémom s touto baktériou sa však môžete v domácnosti vyhnúť. Odborníci poradili, ako na to.

Počet ohlásených prípadov legionelly každoročne narastá. Práve táto baktéria spôsobuje aj legionársku chorobu, ktorou sa podľa štatistík každý rok v EU nakazí viac ako 6000 ľudí a zomrie viac ako 250 z nich.

Legionella je tiež jeden zo štyroch najčastejších vyvolávateľov pneumónií. Na Slovensku bol dlhodobo hlásený nízky výskyt ochorenia spôsobený touto baktériou, avšak v posledných rokoch aj u nás počet prípadov kontinuálne pribúda.

Nástrahy číhajú aj v domácnosti

S legionellou sa môžete stretnúť aj v domácnosti. Darí sa jej rozmnožovať ako biofilm a sediment vo vnútri potrubí a ohrievačov vody zvyčajne pri teplotách vody 25 až 50 °C a najmä v dlhšie stagnujúcej vode. Človek sa môže nakaziť aj vdýchnutím kontaminovaného aerosólu napr. pri sprchovaní. Lekári, ale aj odborníci na technológie preto odporúčajú ohrievať vodu teplotou nad touto hranicou, lebo pri nej baktéria pomerne rýchlo zomiera.

Legionella v domácnosti

S legionellou sa môžete stretnúť aj v domácnosti. Darí sa jej rozmnožovať ako biofilm a sediment vo vnútri potrubí a ohrievačov vody zvyčajne pri teplotách vody 25 až 50 °C a najmä v dlhšie stagnujúcej vode. Zdroj: STIEBEL ELTRON

Veľa domácností využíva pre prípravu teplej vody zásobníkové ohrievače vody. Hoci sú technológie a materiály, ktoré sa používajú na ich výrobu, optimalizované, je potrebné, aby sa o niektoré správne nastavenia bojlera starali aj sami užívatelia. Aby sme zamedzili výskytu legionelly, teplota studenej vody nemá byť vyššia ako 25 °C. 30 sekúnd po úplnom otvorení výtokovej armatúry musí vytekať teplá voda s teplotou 50 °C. Práve aspoň takúto teplotu by mala dosahovať teplá voda v potrubí, pričom v ohrievači by mala mať minimálne 55 °C. Sedimenty v zásobníkoch by mali byť odstraňované aspoň 1x za rok. Voda v potrubí by sa mala vymeniť min. raz za týždeň, napríklad v prípade, ak nie ste dlhší čas doma, po návrate odporúčam vykonať termickú dezinfekciu. Preventívne môžete vykonávať termickú dezinfekciu tak, že zvýšite teplotu vody na 60 °C po dobu 20 minút alebo na 65 °C po dobu 10 minút alebo na 70 °C po dobu 5 minút. Termická dezinfekcia je vysoko vhodná najmä pri dlhšej absencii ohrevu, napríklad po návrate z dovolenky,“ hovorí Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti Stiebel Eltron.

Dôležitá je údržba bojlera

V umelom prostredí sa môže legionella rozmnožovať aj pri nesprávnej údržbe vodovodných rozvodných systémov či zásobníkových ohrievačov vody. To, či sa napríklad v ohrievači vody môže nachádzať legionella, možno zistiť aj čuchom. Baktérie, vrátane tej spomínanej, prezradí totiž  zvláštny zápach v miestnosti s bojlerom. Nevyhnutné je preto zariadenia na ohrev vody nielen nastavovať na potrebnú teplotu, ale aj pravidelne kontrolovať. Dôležité je to tak z hľadiska zdravia, ako aj z hľadiska nákladov na energie  a predchádzania škodám na majetku.

Bojler na ohrev vody

V umelom prostredí sa môže legionella rozmnožovať aj pri nesprávnej údržbe vodovodných rozvodných systémov či zásobníkových ohrievačov vody. Zdroj: STIEBEL ELTRON

„Jedným z dôvodov, kedy treba bojler skontrolovať, je napríklad dlhá doba ohrevu na požadovanú teplotu. Tá nám jasne napovedá, že ohrievacie teleso alebo iný zdroj ohrevu nie je v úplnom poriadku. Chyba tak môže byť na viacerých miestach naraz a za zváženie stojí  servisná kontrola a oprava. Navyše, ak sa problém s neštandardne dlhou dobou ohrevu nerieši, môže vyústiť aj do ďalších komplikácií. Ak má však bojler už za sebou desiatky rokov, treba zvážiť jeho výmenu – z bezpečnostného, ekonomického, zdravotného aj ekologického hľadiska,“ uzatvára Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti Stiebel Eltron.

Kedy nastáva čas vymeniť bojler?

Mnohí s výmenou bojlera dlho váhajú, lebo sa boja väčšej vstupnej investície. Sú však situácie, pri ktorých s výmenou bojlera netreba otáľať. Najčastejšími dôvodmi na výmenu je nielen príliš dlhá doba ohrevu, ale aj zvláštne zvuky a hlučnosť, prípadne ak je na bojleri prasklina. A tiež aj vtedy, ak má príliš vysokú spotrebu energie, sa odporúča siahnuť po novom bojleri a úspornejších riešeniach.

STIEBEL ELTRON vyrába špičkové produkty pre ohrev vody, ktoré sú zároveň mimoriadne energeticky účinné. Tieto zariadenia sa nachádzajú v najvyšších energetických triedach. V ponuke možno nájsť množstvo moderných modelov ohrievačov vody do každej domácnosti, pričom obchodní partneri spoločnosti sú pripravení poradiť a pomôcť s výberom.

Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: baktérie v domácnosti bojler ohrev vody
Zdieľať článok
Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriťUrob si sám

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Vyčarujte si na balkóne alebo terase malú úžitkovú záhradu. 10 inšpirácií, ako na to pomocou kvetináčovZáhrada

Vyčarujte si na balkóne alebo terase malú úžitkovú záhradu. 10 inšpirácií, ako na to pomocou kvetináčov

Pečie celá rodina: Vianočné sušienky so sladkou posýpkou budú deti milovať!Urob si sám

Pečie celá rodina: Vianočné sušienky so sladkou posýpkou budú deti milovať!

Túžite si vypestovať vlastný datľovník? Postačia vám plody z obchodu a minimálna starostlivosťZáhrada

Túžite si vypestovať vlastný datľovník? Postačia vám plody z obchodu a minimálna starostlivosť