Tepelné čerpadlo STIEBEL ELTRON
Zdroj: STIEBEL ELTRON

Rozlíšite bojler od tepelného čerpadla? Zistíte to aj pri nákladoch na elektrinu

08. 03. 2023 Zdieľať

Hoci primárna funkcia tepelného čerpadla na ohrev vody a bojlera sa zdá byť rovnaká, predsa sa tieto zariadenia výrazne líšia. Okrem iného aj vo finančnej úspore, ktorú pri prevádzke s tepelným čerpadlom na ohrev vody získate.

Tri štvrtiny energie z okolitého prostredia

Malé tepelné čerpadlá nahrádzajú pri príprave teplej vody klasický elektrický bojler a líšia sa najmä tým, že ohrev vody tepelným čerpadlom je až trikrát efektívnejší, a teda lacnejší. Zariadenie totiž nasáva teplo zo vzduchu z okolitého prostredia, vďaka čomu má pri ohreve vody oveľa nižšie nároky na spotrebu elektriny. Drvivú väčšinu energie využíva z obnoviteľných zdrojov, ktorá je zadarmo a nezaťažuje životné prostredie.

V porovnaní s klasickým ohrievačom vody má tiež oveľa nižšie tepelné straty. Tepelné čerpadlo od STIEBEL ELTRON dokonca spotrebuje iba 23 až 33 percent z celkovej energie dodanej pre ohrev vody. Až tri štvrtiny energie tak získate zadarmo z okolitého prostredia.

Tepelné čerpadlo na ohrev vody

Tepelné čerpadlo na ohrev teplej vody od STIEBEL ELTRON s kompaktnou konštrukciou sa dá uviesť do prevádzky s minimálnymi nákladmi na inštaláciu. Zdroj: STIEBEL ELTRON

Pre 4-člennú rodinu pri spotrebe 42-litrovej zmiešanej 40 °C vody na osobu sú ročné náklady na ohrev vody 131 €, čo mesačne nepresahuje sumu ani 11€. Prepočet je uvažovaný s cenou elektrickej energie 0,20 € / kWh (vysoká tarifa) a ročná spotreba elektrickej energie tepelným čerpadlom je 649 kWh.

„Tepelné čerpadlo pre ohrev vody je ideálnym riešením pre rodinné domy – tak pre nízkoenergetické novostavby, ako aj pre rekonštrukcie. Toto zariadenie dokáže zabezpečiť dostatok teplej úžitkovej vody pre viacero odberných miest v domácnosti. .Vďaka 220- alebo 300-litrovému objemu zásobníka umožňujú tieto zariadenia nadštandardný odber teplej vody,“ vysvetľuje Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Ak sa naviac tepelné čerpadlo vhodne skombinuje s fotovoltikou, objem spotrebovanej elektriny pri ohreve vody môže znížiť na úplné minimum. Špeciálne prevedeni s  výmenníkom tepla pre nepriamy ohrev sa dajú zároveň pripojiť aj k externému zdroju tepla. Tento variant umožňuje počas vykurovacieho obdobia ohrievať vodu popri vykurovaní a v letných mesiacoch s využitím technológie tepelného čerpadla.

Ohrievajú vodu, ochladzujú priestor a zabraňujú plesniam

Tepelné čerpadlo dokáže ohriať vodu na teplotu až 65 °C. Tá je dôležitá okrem iného aj pre pre likvidáciu baktérií typu legionella. No kým v bežných tepelných čerpadlách sa na zvýšenie teploty používa dohrev elektrickým vykurovacím telesom, pri tepelných čerpadlách pre ohrev vody to zvládne chladiaci okruh sám.

Najnovšie tepelné čerpadlá SHP-A Plus od STIEBEL ELTRON pracujú s vnútorným vzduchom v interiéri s teplotou 6 ‒  42 °C. Umiestňujú sa preto prednostne do priestorov s prebytočným teplom – napríklad do kotolne, výmenníkovej stanice, strojovne, pekárne či veľkej kuchyne. Jednak využívajú odpadové teplo vznikajúce prevádzkou, no zároveň tieto priestory súčasne ochladzujú. Šetria teda i chod klimatizácie. Inštaláciou zariadenia v interiéri je tiež zaručená jeho vysoká účinnosť celoročne bez ohľadu na počasie.

Tepelné čerpadlo na ohrev teplej vody

Tepelné čerpadlo na ohrev teplej vody od STIEBEL ELTRON v prevedení SHP-F Premium vie ako primárny zdroj tepla využiť aj vonkajší vzduch. Zdroj: STIEBEL ELTRON

Tepelné čerpadlo pre ohrev vody má však aj ďalšiu dôležitú vlastnosť. Vďaka nasávaniu okolitého vzduchu a jeho chladeniu dokáže vysúšať okolitý priestor.

„Tepelné čerpadlo pre ohrev vody tak dokáže zabrániť navlhnutiu stien a tvorbe plesní. Túto jeho výhodu ocenia predovšetkým majitelia starších nehnuteľností, ktorí často bojujú s vysokou vlhkosťou v interiéri, ale ideálnu vlhkosť postráži aj v novostavbách,“ objasňuje Alžbeta Jendrichovská z technického oddelenia spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Funkcie navyše

Tepelné čerpadlá pre ohrev vody nenarúšajú ekologickú ani teplotnú rovnováhu okolia. Majú jednoduchú inštaláciu aj údržbu. Stačí ich zapojiť do siete a vodovodného rozvodu, podobne ako klasický ohrievač vody, pričom netreba nič vŕtať, ani naťahovať cez strechu ako napríklad pri solárnom sete.

Tepelné čerpadlá STIEBEL ELTRON majú navyše bezúdržbovú elektrickú anódu a vnútornú nádrž ošetrenú špeciálnym smaltom, ktoré zariadenie ochránia proti korózii. Využívať môžete aj elektronický displej, na ktorom sa dá spočítať spotreba elektrickej energie, ako aj aktuálne množstvo ohriatej vody k dispozícii. Regulácia vám umožní taktiež nastavenie dvoch teplôt vody. Jednu pre prevádzku počas nízkeho tarifu alebo fotovoltiky, druhú pre prevádzku pri vysokom tarife.

Tepelné čerpadlá STIEBEL ELTRON majú však v neposlednom rade ešte jeden bonus. Okrem nadštandardných vlastností disponujú prívlastkom vyrobené, ale i vyvinuté na Slovensku.

Zdroj: PR článok STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: bojler ohrev vody tepelné čerpadlá
Zdieľať článok
Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriťUrob si sám

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?

Pestujete popínavky? Vďaka tomuto triku sa pri predpestovaní do seba nezapletúZáhrada

Pestujete popínavky? Vďaka tomuto triku sa pri predpestovaní do seba nezapletú

Huby a húsenice rozkladajúce plastový odpad? Štúdie vyzerajú sľubneASB.sk

Huby a húsenice rozkladajúce plastový odpad? Štúdie vyzerajú sľubne