Poučte sa z omylov iných ľudí. Toto je 7 najčastejších chýb pri výbere osvetlenia
Výberom osvetlenia a jeho umiestnením dokážete úplne zmeniť pocit a atmosféru miesta. Ak však nevyberiete správne alebo lampu zle umiestnite, efekt nebude najlepší. Ako zvyčajne, aj v tomto prípade platí, že je lepšie poučiť sa z omylov iných ako z vlastných. Zozbierali sme najčastejšie chyby týkajúce sa interiérového osvetlenia, ktorým sa určite treba vyhnúť.
1. Spoliehate sa na stropné svetlo
Táto bežná chyba má korene ešte v hlbokej minulosti, keď nebolo možné využiť vrstvené osvetlenie. Zdá sa, že máme vo veľkej miere zakorenenú predstavu stropného svietidla ako jediného alebo hlavného zdroja svetla v interiéri. Je síce pravda, že ním osvetlíte celú miestnosť, ale na druhej strane nemusíte mať dostatok svetla práve tam, kde ho potrebujete.
Predstavte si, že ste v miestnosti, kde nie sú žiadne okná, a potrebujete osvetliť pracovné plochy – na prípravu jedál či v dielni. Pravdepodobne by ste siahli po bodových, respektíve smerových svietidlách, ktorých sklon môžete upraviť podľa potreby.
Namiesto použitia jedného typu osvetlenia (nad hlavou) myslite aj na to, akú náladu chcete v miestnosti dosiahnuť. Viaceré dobre umiestnené zdroje poskytnú dostatočné množstvo sústredeného smerového svetla na akýkoľvek povrch – presne tam, kam potrebujete pri práci, varení, hraní hier či posedení v kruhu priateľov.
2. Nedostatok svietidiel
Je to úplne jednoduché: ak používate iba jedno zariadenie, bude svietiť len to a žiadne iné. Bežnou chybou je, že v miestnosti nie je dostatok svietidiel.
V slovenských domácnostiach často máme len dva typy lámp, z ktorých je jeden síce pekný alebo príjemný, ale nerobí nič užitočné, a druhý je príliš tmavý alebo zle umiestnený. Ak použijete viacero zdrojov, efekt bude z praktického i estetického hľadiska úplne iný.
Ak máte len jedno hlavné svetlo, niektoré časti izby budú tmavé. Aby ste tento problém vyriešili, použite takzvané vrstvené osvetlenie – pridajte do miestnosti ďalšie typy osvetlenia, napríklad LED pásy (ľahko ich namontujete aj na nábytok, do políc i zásuviek), stolové či nástenné svetlá. Príjemnú relaxačnú atmosféru dosiahnete ambientným stmievacím osvetlením.
3. Myslite na deň i noc
Bežnou chybou pri osvetlení miestností je, že nemyslíte na to, ako bude svetlo vyzerať v rôznych denných i nočných hodinách. Cez deň vám postačí osvetlenie tmavších pracovných zón alebo miesta na čítanie či iné koníčky. Keď sa zotmie, potrebujete rôzne druhy osvetlení – napríklad nepriame atmosférické, ak máte hostí, výraznejšie pri stolovaní a lokálne na čítanie či slabé nepriame svetlo v spálni.
Pri výbere osvetlenia do každej jednej miestnosti si preto premietnite, aké úkony tu robíte cez deň a po zotmení, aby ste mali vždy dostatok svetla.
Náš tip
Vyberáte svietidlo do jedálne? Správne svietidlo by malo byť približne o 30 centimetrov menšie ako šírka stola. Ak v izbe používate len jedno svietidlo, malo by mať približne 10 % z celkovej šírky miestnosti.
4. Nesprávna veľkosť
Jedna z najčastejších chýb. Zamilujete sa do svietidla a nemyslíte na to, či bude poskytovať dostatok osvetlenia tam, kde potrebujete. Napríklad luster nad jedálenským stolom bude vyžarovať len slabé alebo malé osvetlenie, hoci pôsobí štýlovo. Alebo naopak – ani prisilné veľké osvetlenie nad stolom v jedálni nie je vždy výhra.
5. Priveľa svetla
Dnes je lákavé vytvoriť si rôzne svetlené schémy a zoskupenia svietidiel. Vrstvenie a kopenie štýlových lámp vedľa seba určite má svoje čaro z estetického hľadiska, ale všetko s mierou. Zvážte, či ich skutočne potrebujete toľko a akú atmosféru vytvárajú, keď sa rozsvietia naraz. Ak ich chcete mať pri sebe niekoľko, mali by sa dať samostatne ovládať vypínačom, aby ste dosiahli rôznu intenzitu osvetlenia.
Najväčším zlom je zapustené stropné osvetlenie, najmä ak je svietiacich bodov priveľa. Oberajú miestnosť o teplo a tiene, ktoré priestor zjemňujú a vytvárajú harmonické textúry. Lepšie fungujú závesné alebo nástenné lampy, ktorých svetlo sa odráža od stien.
6. Myslite na tiene
Tiene sú niekedy príjemným spôsobom, ako svetlo umocní harmonickú atmosféru v miestnosti, inokedy, naopak, prekážajú. Kuchyňa a kúpeľňa sú dve miestnosti, kde tiene nie sú dobré, pretože vám bránia vykonávať potrebné úkony. Keď umiestnite svetlo na nesprávne miesto, spôsobí neželané tiene. Určite je dobrým pomocníkom inštalácia viacerých svetelných zdrojov alebo rozptýlenejšie svetlo namiesto bodových stropných žiaroviek.
7. Nesprávna teplota farieb
Omyl, ktorý sa stal azda každému z nás: kúpili ste si žiarovku, a keď ste ju namontovali do lampy, zistili ste, že má inú farbu ako všetky ostatné žiarovky v dome či byte. Ešte skôr ako sa vyberiete na nákup žiaroviek, zistite, aký typ farby máte doma, respektíve aký splní vaše predstavy – studená či teplá biela?
Studená verzus teplá biela
Na obaloch žiaroviek nájdete informáciu o tom, akú farbu svetla vyžarujú. Farba svetla výrazne ovplyvní finálny dojem z miestnosti, preto sa s ňou oplatí pohrať. Najčastejšie delenie zahŕňa teplú bielu, neutrálnu bielu alebo studenú bielu. Dôležitou informáciou je stupeň Kelvinov.
Čím má žiarovka viac Kelvinov, tým je biele svetlo chladnejšie:
- 1 800 K je jantárovo biela ako svetlo sviečok.
- 2 700 K je teplá biela, relaxačná priateľská biela.
- 3 000 K je dostatočne svieža teplá biela na to, aby bolo cítiť jasné, ale stále príjemné biele svetlo.
- 4 000 K je neutrálna biela.
- 5 500 K je studená biela ako odrazené slnečné svetlo.
- 6 500 K je veľmi studená biela podobná dennému svetlu pri zatiahnutej oblohe.
Ako sa používajú jednotlivé odtiene bieleho svetla?
Vo všeobecnosti odtiene bieleho svetla od 1 700 do 2200 K považujeme za extra teplé biele svetlo, ktoré evokuje západ slnka a je veľmi príjemné na oddych a pohodu hlavne vo večerných hodinách.
Odtiene s 2 700 až 3 500 K sú štandardizované ako teplé biele svetlo, ktoré má žltastý nádych. Najvhodnejšie je do domácností ako primárne osvetlenie všetkých priestorov.
Odtiene s 4 000 až 5 000 K vyžarujú neutrálne biele svetlo vhodné najmä v pracovných zónach, kanceláriách či v kuchyni.
Odtiene nad 5 000 K sú studené, svietia najviac do modra a väčšinou sú používané v potravinárstve na osvetlenie mäsa.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock, IKEA
Zdroj: časopis Môj dom