Zdroj: Shay Adam

Zo starej nehnuteľnosti je dnes vzácny klenot! Jedinečné prvky, veľa svetla a súkromia pre obe deti

06. 08. 2023
Zdieľať

Začiatok projektu mal jasný cieľ – snom klientov bola výstavba rodinného domu v obci, kde vyrastal jeden z manželov. Táto rodná dedina mala priniesť nové bývanie manželom a ich dvom deťom. Vízia v sebe zahŕňala možnosť funkčného domu a zároveň miesta na zábavu s dostatkom prirodzeného svetla a súkromia pre každé z detí.

Dizajnérka Shirly Dan premenila tento sen na skutočnosť, a to spôsobom prestavby starej nehnuteľnosti v južnom Izraeli na európsky klenot s modernými a jedinečnými prvkami.

Prízemie s terasou aj telocvičňa na poschodí

Renovácia domu trvala 18 mesiacov a viedla k splneniu sna majiteľov. Rozloha činí celkom 300 m2, pričom sa rozprestiera na dvoch úrovniach. Prízemie nesie tvar písmena H a obsahuje rodinné izby, hlavný apartmán a tiež centrálnu terasu. Najvyššie poschodie zasa tvoria detské izby a priestor, ktorý sa využíva ako telocvičňa.

Dôležitým prvkom pre manželov bolo vytvorenie veľkých okien, ktoré budú prinášať dostatok prirodzeného svetla. Interiér domu je doplnený vonkajšími sviežimi záhradnými kútmi, ktoré prispievajú k ideálnemu oddychu a zábave.

Zelené patio - Izraelský dom v európskom štýle

Nádherné patio je súčasťou záhrady, no výhľad z neho poskytuje aj presklenie vo vstupnej časti domu. Zdroj: Shay Adam

Stupňovitá fasáda aj škridlová strecha

Pôsobivým prvkom v dizajne sú fasády domu – spestrené na jednej strane kombinovanými drevenými oknami s hliníkom a rímsami a škridlovou strechou na druhej strane. Fasáda je stupňovitá, avšak druhá úroveň je postavená cez polovicu dĺžky prvej.

Biely odtieň vykazuje kontrast oproti čiernym okenným rámom, pričom spolu s vchodovými dverami a zábradlím tvoria neopakovateľnú harmóniu. Atraktívny čierno-biely vzhľad dopĺňa dláždená cesta sivej farby, ktorá vedie až k vchodu.

Interiér dennej zóny v európskom štýle

Interiér je výsledkom kombinácie materiálov a farieb. Zdroj: Shay Adam

Interiér domu ponúka úchvatný pocit výšky

Vstup domu otvára pohľad na nádherné zelené patio spolu s príborníkom a zrkadlom umiestneným pri vchode. Napravo sa nachádza obytná časť – tvorí ju kuchyňa, obývačka a jedálenský kút. Všetky tri miestnosti spája to, že vedú rovno do záhrady. Dom je tvorený parketovými podlahami a odhalený pôvodný trámový dubový strop v ňom vytvára neuveriteľný pocit výšky.

Prečítajte si tiež
Nefunkčnému prízemiu domu pomohlo až presvetlenie a originálne prepojenie so záhradou

Naľavo od vchodu je umiestnený hlavný apartmán a apartmán pre hostí (každý z nich má samostatný východ do záhrady). Vedľa nich je ešte schodisko a bezpečnostná či technická miestnosť s východom do garáže. Bezpečnostná izba je tvorená pohovkou a pracovným stolom s mapou sveta umiestnenou na stene. Technická miestnosť je obložená kachličkami a nachádza sa v nej práčka. Východ z nej je do garáže a záhrady, kde sa dá vysušiť bielizeň.

Výhľad na patio zo vstupnej časti domu v európskom štýle v Izraeli

Bývanie ponúka krásne výhľady na zeleň. Zdroj: Shay Adam

Salónik ako miesto na pohodlné leňošenie

Na relax a pohodu bol v dome vytvorený jedinečný priestor – salónik. Jeho dominantou je kozub s kamenným obkladom. Krbová stena v sebe ukrýva klimatizáciu, audio systémy aj zabudovaný televízor. Na sedenie máte na výber z niekoľkých možností – je tu leňoška, trojmiestna pohovka a tiež dve samostatné kreslá. Pohovky v sebe navyše obsahujú úložný priestor na knihy a časopisy.

Nábytok tvorí ešte konferenčný stolík s oceľovými nohami umiestnený stupňovitým štýlom. Dotyk jemnej tyrkysovej farby v jedálenskom stole, ako aj salóniku, dodáva priestoru výnimočný vzhľad. Z oboch je perfektný výhľad na zelené patio.

Salónik s dominantným krbom - Izraelský dom v európskom štýle

Salónik s dominantou v podobe krbu a televízora. Zdroj: Shay Adam

Priestranná kuchyňa s precíznym jedálenským kútom

Na prízemí nájdete kuchyňu, ktorá bola navrhnutá v troch paralelných líniách. Prvú tvorí drez a pracovné dosky, druhú kuchynský ostrovček, varná doska a raňajkový bar. A napokon tretia pozostáva z kuchynských skriniek, chladničky, chladničky na víno, špajze a pultu so spotrebičmi.

Prevažne čierna kuchyňa bola natretá lakom a osadená čiernym mramorom, ktorý splýva s drevenými prvkami a v tejto kombinácii tvorí dramatický vzhľad. Svietidlá boli namontované nad stred ostrovčeka s dodatočným osvetlením, čo z kuchyne robí príjemný priestor.

Viac fotografií z interiéru nájdete aj v galérii na konci článku.

Medzi kuchyňou a obývacou izbou sa nachádza jedálenský kút. Časť jedálenského stola tvorí doska v tvare šperku s jemným mramorovaním a oceľovými nohami. Stôl dopĺňajú čalúnené jedálenské stoličky. Svietidlá visia priamo nad stolom.

Čierna kuchyňa s ostrovčekom v strede v dome v európskom štýle

Pohľad na kuchyňu na prízemí s pôsobivým ostrovčekom v strede Zdroj: Shay Adam

Luxusné hlavné apartmány so sprchou a šatníkom

V tichšej časti prízemia sa ešte nachádzajú hlavné apartmány. Otvárajú sa smerom do záhrady a obsahujú priestor na šatník a sprchovací kút. Šatníková skriňa má vnútorné osvetlenie a cez číre sklenené dvere je z nej plynulý prechod do sprchy.

Súčasťou hlavnej obývacej izby je posteľ, krb a nad ním umiestnený televízor. Príjemnú atmosféru dotvárajú priesvitné závesy. Kúpeľňa je tvorená dvojitým sprchovacím kútom s lavicou, teakovými skrinkami, mosadznými kohútikmi a kamenným dlaždicami so zlatým žilkovaním.

Kúpeľňa s dvojitým sprchovacím kútom v tmavých farbách - Izraelský dom v európskom štýle

Kúpeľňa s dvojitým sprchovacím kútom je súčasťou hlavného apartmánu. Zdroj: Shay Adam

Nad týmto apartmánom sú umiestnené detské apartmány. Obe majú vysoké trámové stropy s ventilátormi, vstavané skrine aj vlastné sprchy a počítačové stoly. Na rovnakom poschodí sa ešte nachádza kútik využívaný ako telocvičňa, čo robí z bývania hodnotný priestor.

Záhrada s vírivkou aj grilovacím kútikom

Záhrada je neodmysliteľnou súčasťou domu a skladá sa z dvoch častí – prednej (mimo kuchyne) a zadnej (mimo salónika a hlavnej obývacej izby). Tvorí ju patio, priestor na grilovanie a vírivka, pričom pobyt v nej sa mení na príjemný zážitok.

Biela pergola v záhrade s kamennou terasou - Izraelský dom v európskom štýle

Záhradu okrem iného tvoria biele pergoly a rímsy. Zdroj: Shay Adam

Zaujímavosťou je aj umiestnenie formálneho jedálenského kúta, ako aj viacero menších kútikov na leňošenie. Čadicové dlaždice, biela pergola aj rímsy v európskom štýle – to všetko iba podčiarkuje nádherný dizajn domu a jeho okolia a prináša kúsok Európy do stredomorského Izraela.

Dom v európskom štýle

Architekt: Shirly Dan
Lokalita: južný Izrael
Rok: 2023

Text: Natália Turcovská
Foto: Shay Adam

Kategória: Návšteva
Tagy: čierna presklené plochy presvetlenie rekonštrukcia domu
Zdieľať článok

Diskusia