Zdroj: Shutterstock

Ako presvetliť interiér bez výrazných úprav?

07. 07. 2023
Zdieľať

Presvetlenie interiérov je dnes veľmi častým dôvodom rekonštrukcie. Ako však rozjasniť miestnosť, keď neplánujete nákladnú zmenu dispozície, búranie priečok či výmenu okien za väčšie? Dobrá správa je, že riešenie existuje aj v tomto prípade!

Tmavé miestnosti sú prekliatím mnohých starších domov a bytov. Zvyčajne je to dané nie najlepšou dispozíciou s malými priestormi alebo malými oknami. Našťastie sa táto situácia dá výrazne zlepšiť aj bez väčších zásahov.

Zozbierali sme triky šikovných interiérových dizajnérov, vďaka ktorým bude vaša domácnosť podstatne svetlejšia a vzdušnejšia.

Svetlé podlahy

Ak do menšej tmavej miestnosti dáte tmavú podlahu, efekt bude priam dusivý a tiesnivý. Naopak, svetlejšie drevené alebo praktické vinylové podlahy otvoria priestor a nádherne rozptyľujú prirodzené svetlo, aj keď ho nie je veľa.

V prípade, že si zvolíte dekor v podobe dreva so svetlými škvrnami, získate bonus navyše – takáto podlaha je skvelá na maskovanie škrabancov a akýchkoľvek iných škvŕn, čo určite oceníte pri malých deťoch alebo chlpatých domácich miláčikoch.

Svetlý interiér obývačky

Zdroj: Shutterstock

Rozmiestnite zrkadlá

Zrkadlá sú azda najstarším trikom na presvetlenie tmavého priestoru. Určite sa oplatí vyskúšať vhodne umiestniť zrkadlo do tmavej miestnosti – rozdiel si všimnete okamžite. Tento dizajnový trik dokáže zdvojnásobiť množstvo svetla, či už prirodzeného, alebo umelého.

Ako na to?

Rozmiestnite menšie zrkadlá do celej miestnosti alebo zaveste, či postavte jedno väčšie zrkadlo šikmo oproti oknu tak, aby odrážalo svetlo do tmavých kútov izby.

Umiestnenie zrkadiel na presvetlenie bytu

Zdroj: Shutterstock

Preč s ťažkými tkaninami

Ťažké bytové textílie pôsobia dusivo a zaťažia priestor. Hrubé závesy, koberce od steny po stenu či masívny nábytok zhoršia atmosféru v každej menšej a tmavšej miestnosti. Nahraďte ich ľahkými a svetlými, prípadne transparentnými materiálmi. Vyhýbajte sa tmavým textíliám, pretože absorbujú svetlo a umocňujú pocit stiesnenosti.

Lesklé doplnky

Ďalším tipom na rozjasnenie miestnosti je pridanie zlatých, strieborných alebo mosadzných svietidiel a doplnkov. Lesklý kov odráža svetlo a osvieži akýkoľvek tmavý a ponurý priestor. Výborne funguje aj veľké kovové svietidlo, ktoré dodá interiéru nádych luxusu.

Prečítajte si tiež
Ako vyberať farebné odtiene do interiéru, aby mali želaný vplyv na našu náladu a pocity

Police kolmo vedľa okien

Zaujímavým trikom, ktorý nie je veľmi známy, je správne umiestnenie otvorených políc s knihami či dekoratívnymi predmetmi. Neumiestňujte ich rovnobežne s oknami, ale na bočné steny tak, aby vytvárali kolmicu na okná. Ak máte policovú zostavu uprostred miestnosti, otočte ju kolmo k oknu, aby mohlo svetlo prúdiť priestorom bez väčších prekážok.

Strategicky umiestnené svietidlá

Dobre zvážte, kam umiestnite svietidlá. Skvelým nápadom je nepriame osvetlenie, ktoré smeruje nahor. Vďaka tomu zaplavíte miestnosť svetlom priamo zhora. Takto nahradíte aj nedostatok prirodzeného svetla v izbách s malými oknami alebo bez nich.

Svietidlá do tmavej miestnosti

Zdroj: Shutterstock

Žiarivo biely strop

Hoci je veľkým trendom maľovať stropy rôznymi farbami, do menšej tmavej miestnosti je ideálny žiarivo biely strop. Dizajnéri navrhujú experiment s náterom s vysokým leskom, ktorý dodá miestnosti neočakávaný šmrnc, pretože odráža viac svetla ako iné povrchové úpravy.

Prečítajte si tiež
Naozaj v tomto dome neexistuje žiadna tmavá miestnosť? Presvedčte sa na vlastné oči!

Svetlé farby stien

Hovorili sme o svetlej podlahe i strope – ich efekt znásobíte, keď svetlé farby použijete aj na steny. Svetlé steny odrážajú všetko svetlo v miestnosti. Nemusíte voliť len bielu, ak chcete experimentovať, skombinujte ju s jednou akcentovou stenou v obľúbenej svetlej farbe.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: bytové textílie farby v interiéri svietidlá zrkadlá
Zdieľať článok

Diskusia