Proti mrazu môžete chrániť chodníky, odkvapy alebo kovové aj plastové potrubia

17. 09. 2020 Zdieľať

Sneh, ľad a mráz ešte stále nepatrí v našich zemepisných šírkach do starého železa. Klimatológovia navyše upozorňujú na čím ďalej častejší výskyt extrémnych výkyvov počasia. Do nich patria a budú patriť aj silné mrazy. V takýchto prípadoch oceníte, keď bude váš chodník, odkvap či potrubie chránené pred poľadovicou či zamrznutím.

Pomocou vykurovacích káblov ECOFLOOR možno totiž veľmi účinne chrániť akúkoľvek komunikačnú plochu – chodník, cestu, schodisko a pod. K týmto aplikáciám sa používajú špeciálne vykurovacie panely – robustné konštrukcie zo zlanenou rezistenciou a príkonmi 20-30 W/m. Vyhrievanie možno previesť z vykurovacieho okruhu aj vykurovacej rohože. Pri pochôdznych komunikáciách sa vykurovací prvok umiestňuje do pieskového lôžka alebo do betónovej dosky, pri schodoch, terasách a pod. do lepiaceho tmelu. Pri pojazdných komunikáciách jednodnoznačne doporučujeme umiestniť vykurovací prvok do betónovej dosky, ktorá bude chrániť vykurovací vodič pred poškodeným pri zaťažení komunikácie automobilom.

ECOFLOOR

ECOFLOOR vstup ON 
Vstup do domu je vykurovaný a pri automatickej regulácii včas sneh a námrazu rozpustí. Zdroj: Fenix Slovensko

Vyhrievanie odkvapov a vyhrievanie strešných zvodov je ideálne chrániť pomocí elektrických vykurovacích vodičov. Z dôvodov ceny sa používajú prevažne odporové vykurovacie káble, je však možné použiť aj samoregulačné káble. Pre bežné odkvapy a zvody (do priemeru 150 mm) sa inštaluje vykurovací príkon 30-40 W/m, v nadmorských výškach blízkych 1000 m potom 60 W/m a viac (po posúdení miestnych podmienok). Je výhodnejšie použiť kábel s nižším príkonom a inštalovať ho do odkvapu alebo zvodu dvakrát, alebo aj trikrát (je tým pokrytá väčšia plocha) než použiť výkonnejší kábel a inštalovať len jednu žilu. Na upevnenie káblu v žľabe aj zvode sa používajú plastové príchytky alebo oceľové lanká s príchytkami. Proti námraze možno chrániť aj strechy – strešné úžľabia, okraje striech, apod. Tu sa kábel zvyčajne inštaluje tzv. „pilkováním“, a to v takých rozstupoch, aby plošný príkon činil cca 200 W/m², u nadmorských výšok blízkych 1000 m potom minimálne 250 W/m². K fixácii kábla na strechách ponúka výrobca strešné úchyty „C“ a plastové lišty, ktoré je možné prilepiť pomocou obojstrannej lepiacej pásky. Rovnako ako pri vyhrievaní voľných plôch, je aj pri strešných aplikáciách nesmierne dôležitá vhodná regulácia, ktorá sníma nielen teplotu, ale aj prítomnosť vlhkosti.

ECOFLOOR ODKVAPY

ECOFLOOR ODKVAPY 
Odporové vykurovacie vodiče ECOFLOOR s plášťom odolným proti UV žiareniu sú určené pre ochranu odkvapov, zvodov, úžľabí a striech proti snehu a ľadu. Zdroj: Fenix Slovensko

ECOFLOOR strešné aplikácie

ECOFLOOR strešné aplikácie 
Rovnako ako pri vyhrievaní voľných plôch je aj pri strešných aplikáciách nesmierne dôležitá vhodná regulácia, ktorá sníma nie len teplotu, ale aj prítomnosť vlhkosti.
Zdroj: Fenix Slovensko

Proti mrazu však môžete chrániť kovové alebo plastové potrubia. Ideálne je v tomto prípade použiť vykurovací kábel PFP s termostatom. Tento kábel je vhodný pre svojpomocnú inštaláciu a je ideálnym riešením pre obytné objekty a aplikácie menšieho rozsahu. Na kovové potrubie sa kábel fixuje priamo, plastové potrubie je nutné najskôr obaliť kovovou, najlepšie samolepiacou hliníkovou páskou alebo fóliou. Po inštalácii sa vykurovací kábel v celej dĺžke súbežne prelepí samolepiacou hliníkovou páskou. Samolepiace hliníkovej fólie pomáhajú preniesť teplo z plášťa kábla na chránené potrubie. Špeciálne pre ochranu potrubia sú vyrábané vykurovacie káble s integrovaným termostatom a vidlicou. Príložný termostat automaticky spína vykurovací kábel pri poklese teploty potrubia pod 3 °C. Kábel je vyrábaný v dĺžkach do 50 m a jeho inštalácia je vďaka zástrčke a integrovanému termostatu veľmi jednoduchá, a nevyžaduje žiadne odborné pripojenie na elektroinštaláciu.

ECOFLOOR chodník

ECOFLOOR CHODNÍK 
1 – spevnený povrch, napr. dlažba
2 – snímač vlhkosti (voda, sneh, ľad)
3 – piesková zásyp a podsyp kábla
4 – vykurovací kábel ECOFLOOR® MAPSV / MADPSP alebo rohož MDT
5 – pevný štrkový podklad (makadam) Zdroj: Fenix Slovensko

Viac informácií vrátane montážnych návodov nájdete na www.fenix.sk.

Zdroj: PR FENIX SLOVENSKO, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: vykurovacie systémy
Zdieľať článok