Zdroj: ista

Diaľkové meranie pomáha šetriť energiu aj náklady

12. 01. 2022 Zdieľať

Zdražovanie energií núti mnohých z nás hľadať odpoveď na otázku, ako usporiť financie na spotrebe tepla a vody. Vedeli ste, že existujú jednoduché riešenia? Napríklad šetrenie energie v domácnosti môžu uľahčiť technológie diaľkového merania, ktoré, okrem úspor, zvyšujú aj komfort bývania. Vlastníci bytov tak môžu na spotrebe ušetriť desiatky až stovky eur.

Šetrenie energie v domácnosti rovná sa lepšia informovanosť

Pre väčšinu vlastníkov bytov býva koncoročný odpočet často jedinou informáciou o spotrebe tepla a vody. To však je už neskoro. Najmä pre tých, ktorým vznikol nedoplatok a neostáva im iná možnosť len tento nečakaný výdavok zaplatiť. Ročné vyúčtovanie býva preto mnohokrát aj jediným momentom v roku, keď sa vďaka vysokým nedoplatkom zamyslíme a pátrame po tom, čo môže byť jeho dôvodom. A pritom sa týmto výdavkom dalo jednoducho vyhnúť…

Mature man at home, looking confidet

Zdroj: ista

Až potom si uvedomíme, že napríklad toaleta dlhšiu dobu preteká, že radiátory sa zdali chladnejšie ako predošlé roky. Prípadne ich regulácia po rokoch nefunguje a celú zimu vykurovali na plný výkon. Prídeme na to, že niektorí členovia domácnosti trávia viac času v kúpeľni alebo naše nároky na tepelnú pohodu sa jednoducho zvýšili. Spomenieme si, že v čase termínov odpočtov sme boli na dovolenke, či zistíme, že merač v kuchyni nefunguje a chýbajúci odpočet v ročnom vyúčtovaní spôsobil nedoplatok niekoľko desiatok eur. To je len niekoľko príčin navyšovania nákladov na bývanie, ktoré však môže každý z nás svojím správaním ovplyvniť, pokiaľ koná včas a má svoju spotrebu pod kontrolou počas celého roka.

Sledovať svoju spotrebu priebežne sa oplatí

Meracie prístroje s diaľkovým odpočtom nie sú žiadnou novinkou a vďaka výhodám, ktoré prinášajú, sa stali štandardom. Čoraz viac bytových domov postupne prechádza na novšie technológie, ktoré odčítajú údaje o spotrebe v bytovom dome úplne automaticky – prostredníctvom
zbernice dát, ktorá je umiestnená v spoločných priestoroch. Informácie o dennej spotrebe energií sa pravidelne aktualizujú a pozrieť si ich môžete prostredníctvom prehľadných online aplikácií. Pomáhajú vám lepšie hospodáriť s energiami a včas vás upozornia na neštandardné spotreby, úniky vody či poruchy na meračoch.

Muž pozerá do tabletu

Zdroj: ista

Výhody diaľkových odpočtov zbernicou dát

  • meranie, odčítanie a vyúčtovanie spotreby energií je plne digitalizované a presné
  • k dispozícii sú denné spotreby, porovnania, grafy – prístupné online
  • užívatelia bytov môžu lepšie hospodáriť s energiami vďaka jednoduchému prístupu k informáciám o spotrebe
  • archív spotrieb poskytuje cenné argumenty pri nezrovnalostiach vo vyúčtovaní
  • systém včas upozorní na neštandardné spotreby či úniky vody
  • meracie prístroje sú celoročne monitorované

Viac o diaľkovom odpočte a úsporách energie sa dočítate www.ista.sk.

Logo ista

Zdroj: ista

Zdroj: PR článok ista Slovakia

Kategória: Energia
Tagy: energie šetrenie úspora energie výpočet spotreby
Zdieľať článok