Zdroj: EMOS SK

Svietidlá pre vaše zdravie

15. 12. 2021 Zdieľať

V EMOS SK dlhodobo sledujeme výskumy týkajúce sa svetla a snažíme sa prinášať na trh svietidlá, ktoré umožňujú meniť farbu, intenzitu a kvalitu podávania farieb. Prispôsobujeme tým osvetlenie podľa časti dňa, aby bol biologický rytmus tzv. cirkadiánny cyklus prirodzený.

Vedecké štúdie potvrdzujú, že svetlo má veľký vplyv na mentálne a fyzické zdravie človeka. Niekoľko tisíc rokov bolo slnko jediným zdrojom osvetlenia počas dňa. Ľudské telo si vytvorilo biologické hodiny, ktoré sú prispôsobené jednotlivým denným fázam Slnka. S príchodom svetelných zdrojov dochádza k narušeniu spomínaného cyklu. Prvotné zdroje elektrického umelého osvetlenia získavali svetlo tepelným spôsobom. Mali nízku účinnosť a používali sa hlavne večer. Vyžarované svetlo bolo podobné ohňu.

Vývoj v oblasti osvetlenia priniesol nové možnosti. Objavili sa typy osvetlenia na báze elektrického výboja (žiarivky, úsporné žiarovky) a technológia LED. Svetelné zdroje majú dnes vysokú efektivitu v rôznych odtieňoch bielej farby.

Môže svetlo ovplyvniť únavu a kvalitu vášho spánku?

Biele odtiene svetla sa skladajú z rôznych farieb svetelného spektra. Modrá zložka svetla pri nesprávnom použití podporuje produkciu stresových hormónov. Je obsiahnutá hlavne vo farbe denná biela a studená biela. Počas dňa Slnko produkuje túto zložku vo vyšších hodnotách a tak nevzniká zaťaženie organizmu. Zmena nastáva vo večerných hodinách, kedy modra zložka svetla stimuluje tvorbu takzvaných stresových hormónov a nepriaznivo vplýva na psychiku a kvalitu spánku. Sprievodnými nepríjemnosťami je únava, podráždenie a nižší pracovný výkon.

Unavený muž nad počítačom

Zdroj: Shutterstock

Kvalitné a dizajnové riešenie od EMOS SK

EMOS LED svietidlá EXCLUSIVE s diaľkovým ovládačom prinášajú rôzne rozmery, svetelné výkony a diaľkové ovládanie pre pohodové nastavenie režimov. Svietidlá v tvare kruhu ZM5165 a ZM5166 sú ovládané IR diaľkovým ovládačom, ktorý umožňuje plynulú zmenu farby a intenzity osvetlenia. Viete si nastaviť režim nočného svietenia a časovač vypnutia po pätnástich alebo tridsiatich minútach. Ideálne pre použitie v spálni, alebo detskej izbe. Dodávajú sa v priemeroch 36 cm a 50 cm. Od januára 2022 bude dostupný model v tvare obdĺžnika v rozmeroch 88,4 cm x 58,3 cm, ktorý je vhodný aj do obývacej izby.

202111_07_SK_exlusives_svietidlá_môj_dom_článok

ZM5165 a ZM5166 s možnosťou voľby farby svetla – Studená, neutrálna a teplá biela (zľava doprava). Zdroj: EMOS SK

Rôzne veľkosti pre každý priestor

Prisadené LED panely ZM5171, ZM5172 a ZM5173 sú tiež ovládané ovládačom. Ten pracuje na frekvencii 2,4 GHz, ktorá umožňuje nezávislé ovládanie viacerých svietidiel, alebo ich skupín. Regulovať sa dá intenzita a odtieň farby osvetlenia v rozsahu 2700-6500 Kelvinov. Je možné použiť 8 prednastavených programov. Dodávané sú v rozmeroch 30 x 30 cm,
30 x 60 cm a 60 x 60 cm. Tieto panely sa dajú použiť v ktorejkoľvek obytnej miestnosti domu, alebo bytu.

Inteligentné ovládanie svietidiel reklama

Prisadené svietidlá ZM5171, ZM5172, ZM5173 (rámikové) a ZM5181, ZM5182, ZM5183 (bezrámikové) umožňujú zmenu intenzity a farby svetla. Zdroj: EMOS SK

Rada prisadených panelov ZM5181, ZM5182 a ZM5183 sa odlišuje v prevedení a vo vyžarovanom svetle. Tieto dizajnové modely sú bezrámikové, preto poskytujú zvýšený uhol vyžarovania. Vyžarované svetlo má index podania farieb na úrovni 95 zo 100. Väčšina predávaných LED svietidiel na trhu udáva číslo 80 zo 100. Pri hodnote menej ako 88 dochádza k skreslenému vnímaniu farieb. Index podania farieb 95 predurčuje použitie týchto svietidiel v pracovniach, v ateliéroch a všade tam, kde potrebujete vidieť reálne farby. Napríklad pri modelárstve, maľovaní a kreslení, vyšívaní, manikúre, vo svadobných salónoch a podobne.

Inteligentné ovládanie svietidiel reklama

Zdroj: EMOS SK

Výnimka z modelovej rady je model ZR5410, ktorý umožňuje zapustenú montáž. Je určený hlavne do kazetových stropov. Najlepšie využitie si nájde v pracovniach a kanceláriách. Diaľkové ovládanie nie je súčasťou balenia a je v predaji samostatne s objednávkovým číslom ZR9041.

Zabudovateľné svietidlo ZR5410 s diaľkovým ovládačom ZR9041.

Zabudovateľné svietidlo ZR5410 s diaľkovým ovládačom ZR9041. Zdroj: EMOS SK

Použitím LED svietidiel EMOS Exclusive dokážete dosiahnuť správne nastavenie vašich vnútorných biologických hodín. Večer budete ľahšie zaspávať a ráno sa budete budiť plný energie. Váš organizmus bude fungovať v prirodzenom režime.

Zdroj: PR článok EMOS SK s. r. o.

Kategória: Energia
Tagy: inteligentné svietidlá Inteligentné technológie interiérový dizajn Kvalitný spánok ovládanie svetiel svietidlá
Zdieľať článok