Tretí praktický príklad vetrania s rekuperáciou – byt v novostavbe v developerskom projekte

29. 11. 2018 Zdieľať

Systém riadeného vetrania v bytovej jednotke je v súčasnosti skôr výnimkou ako pravidlom. Priestorovo nenáročné a tiché riešenie spoločnosti Zehnder však užívateľom bytov poskytuje všetky výhody plynúce z riadenej výmeny vzduchu.

Príklad č. 3: Nový byt v developerskom projekte

Typ objektu: byt 95 m2, novostavba
Vetracia jednotka: Paul Climos 200 ECO
Umiestnenie jednotky: odporúčané v stropnom podhľade v blízkosti nasávania vonkajšieho vzduchu, napr. kúpeľňa
Rozvody vzduchu: okrúhle vetracie rúrky Zehnder ComfoTube 75
Inštalácia rozvodov: v stropnom podhľade

Opis návrhu

Vetrací systém je redukovaný na minimálny počet prvkov a krátke rozvody vzduchu, ktoré vedú k dosiahnutiu maximálnej energetickej účinnosti s veľmi tichou prevádzkou. Vetracie rúrky sú vedené v stropnom podhľade. Ten je vytvorený aj v kúpeľni – v tomto prípade je kúpeľňa umiestnená mimo jadra objektu, preto bolo optimálne inštalovať vetraciu jednotku práve sem. Sklopné servisné dvierka umožňujú jednoduchú výmenu filtrov. Podhľad je navyše využitý aj na stropné osvetlenie. Srdcom systému je vetracia jednotka Paul Climos 200 Eco, ktorá je vybavená entalpickým výmenníkom, vďaka ktorému nevzniká kondenzát a nie potrebné riešiť jeho odvod, čo významne znižuje cenu inštalácie.


Pôdorys s vedením rozvodov vzduchu

Pôdorys s vedením rozvodov vzduchu
Zehnder Group Czech Republic

Inteligentný systém ovládania

Jednotka sa štandardne obsluhuje pomocou jednoduchého ovládača, ktorý je súčasťou dodávky a je dobrou voľbou pri projektoch, kde je požiadavka na klientsky jednoduchý systém riadeného vetrania samostatných bytov.

Pri developerských projektoch vyžadujúcich komfortnejšie riešenie možno jednotku doplniť o inteligentný riadiaci systém, ktorý umožňuje ovládanie viacerých technológií, ako vetranie, vykurovanie, chladenie, ovládanie žalúzií alebo svetiel, a to všetko pohodlne v jednej mobilnej aplikácii. Toto riešenie (od partnerského dodávateľa) Zehnder už úspešne vyskúšal pri niekoľkých realizáciách.


Komfortná vetracia jednotka Paul Climos 200 Eco

Komfortná vetracia jednotka Paul Climos 200 Eco
Zehnder Group Czech Republic

Vetracia jednotka Paul Climos 200 Eco
Vetrací objem: 200 m3/h, vhodná pre RD/byty s plochou 140 m2
Účinnosť: 85 %
Spotreba pri bežnej prevádzke: 30 W
Hlučnosť (3 m od jednotky): 30 dB

Vetracia jednotka s rekuperáciou

Komfortná vetracia jednotka Paul Climos 200 Eco je štandardne dodávaná s integrovaným predhrevom a entalpickým výmenníkom. Vďaka tomu a vďaka kompaktnému rozmeru s výškou len 25 cm je obzvlášť vhodná na montáž do stropných podhľadov. Kombinácia elektrického predhrevu 700 W a prirodzenej odolnosti entalpického výmenníka zaručuje ochranu výmenníka tepla proti mrazu a rovnotlakovú prevádzku až do -19 °C bez obmedzenia prívodu čerstvého vzduchu – čo prispieva k splneniu štandardov vnútornej mikroklímy z pohľadu výmeny vetracieho vzduchu.

Za zmienku stojí aj vyššia kvalita filtrov s veľkou filtračnou plochou (rozvinutá dĺžka filtra 1,9 m/plocha 0,323 m2), ktorá predlžuje životnosť filtrov a znižuje hlučnosť jednotky (na rozdiel od filtrov s malou plochou, ktoré sa rýchlejšie zanášajú nečistotami a tým narastá tlaková strata, potrebný výkon ventilátorov a hlučnosť).


Vetracia rúrka ComfoTube 75

Vetracia rúrka ComfoTube 75
Zehnder Group Czech Republic

Vzduch je vedený pomocou sústavy vetracích rúrok ComfoTube 75 vyrobených z neškodného plastu (je antibakteriálny, antistatický) s priemerom 75 mm. Hladký vnútorný povrch Clinside výrazne obmedzuje usadzovanie prachu a umožňuje ľahké čistenie. Tri- až štyrikrát väčšia ohybnosť ako pri bežných rúrkach znižuje čas a cenu inštalácie, polovičné tlakové straty zase umožňujú tichší chod.


Akustický tlmič s rozdeľovačom Zehnder ComfoWell

Akustický tlmič s rozdeľovačom Zehnder ComfoWell
Zehnder Group Czech Republic

Tichá prevádzka

Akustický komfort je v bytoch rovnako dôležitý ako v rodinných domoch. Pre väčšie množstvo susedov a zvyčajne aj pre bližšie umiestnenie k ulici sú obyvatelia bytov vystavení oveľa väčšej hlukovej záťaži. Výhodou riešenia spoločnosti Zehnder je, že obmedzuje zvukovú záťaž na minimum. Akustický tlmič s rozdeľovačom Zehnder ComfoWell je modulárny systém na jednoduchú a priestorovo nenáročnú montáž. Skladá sa z tlmiča hluku, ku ktorému je pripojená koncová a montážna doska s funkciou rozdeľovača alebo aj jemný filter F9, či uhlíkový filter. Zehnder ComfoWell je jediný čistiteľný tlmič na trhu, ktorý navyše umožňuje prístup pre čistenie celého systému. Zabraňuje rozširovaniu hluku medzi miestnosťami a tlmí zvuk jednotky.


Kryt vývodu vzduchu TVA-P

Kryt vývodu vzduchu TVA-P
Zehnder Group Czech Republic

Rýchla inštalácia, pevný a tesný spoj

Zvyčajne nie príliš veľkorysé priestory bytových jednotiek či, naopak, ťažko prístupné fasády najmä na vyšších podlažiach sú obzvlášť náročné na pohodlnú a praktickú inštaláciu vzduchových rozvodov. Kryt vývodu vzduchu TVA-P od firmy Zehnder takú jednoduchú inštaláciu vďaka integrovaným pätkám umožňuje. Pevné a dokonale tesné spojenie s vetracou rúrkou (75 alebo 90 mm) je zaistené pomocou O-krúžkov a fixačných spôn. Výrobca myslí aj na detaily, preto je TVA-P dodávaný vrátane krytiek, ktoré zabraňujú vnikaniu nečistôt počas inštalácie. Na želanie je možné osadiť filtre DN125 na tanierové ventily odvádzaného vzduchu.


Dizajnová mriežka

Dizajnová mriežka
Zehnder Group Czech Republic

Dokonalý vzhľad

Pri inštalácii systému v byte rozhodne nechcete, aby celkový dizajn interiéru narušovali nevzhľadné ventily či mriežky. Svojou širokou ponukou ventilov a dizajnových mriežok Zehnder dokazuje, že riadené vetranie pomáha aj estetickej stránke interiéru. Tieto produkty diskrétne zakrývajú výstupy na prívod a odvod vzduchu. K dispozícii sú vo variante z nehrdzavejúcej ocele alebo lakované nabielo. Pri použití na odvod vzduchu ich je možné doplniť filtrami, ktoré zabraňujú znečisteniu vetracích rúrok. Toto riešenie poskytuje jedine švajčiarska spoločnosť Zehnder. (Na vetracie jednotky Zehnder možno teraz navyše získať predĺženú záruku 5 rokov, viac na www.zehnder.cz/plus_zaruka_5). 

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa návrhu vetrania alebo žiadosti o individuálny návrh konceptu komfortného vetrania sme vám k dispozícii: M +420 735 174 074, M +421 948 150 818, info@zehnder.sk.

Celý katalóg s praktickými príkladmi návrhov vetrania si môžete stiahnuť tu

Mgr. Veronika Chvalová, marketingový manažér, +420 735 123 555, veronika.chvalova@zehndergroup.com

ZDROJ: PR článok spoločnosti Zehnder Group Czech Republic s. r. o.

Kategória: Energia
Tagy: vetranie s rekuperáciou
Zdieľať článok