Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o

Čistý a čerstvý vzduch bez vírusov možno mať aj bez vetrania. Vďaka rekuperácii

08. 03. 2022 Zdieľať

Zdravé a bezpečné prostredie ešte nikdy nebolo tak často skloňovanou témou ako v období súčasnej pandémie. Prispôsobili sme sa opatreniam, dbáme o dôslednú hygienu, pravidelne vetráme. Prísun čerstvého vzduchu je pre náš imunitný systém veľmi dôležitý, no v zimných mesiacoch sa okná otvorené dokorán môžu podpísať pod únik tepla. Existuje moderné, bezpečné a pohodlnejšie riešenie, ktoré navyše vášmu domovu zabezpečí energetický certifikát triedy A0.

Predstavte si, že si vychutnávate rodinnú pohodu a teplo domova so stálou teplotou v miestnosti a nemusíte sa obávať zimy z nárazového vetrania. Pokojne si ležíte na gauči, prípadne večeriate s rodinou a vaša domácnosť má neustály prísun čerstvého a čistého vzduchu. Bez baktérií, vírusov, plesní a peľov. Navyše, v lepšej kondícii bude aj váš rodinný rozpočet, nakoľko vám peniaze prestanú doslova lietať von oknom. Predstavu na realitu mení rekuperácia, a teda riadené vetranie využívajúce energiu odpadového vzduchu, prostredníctvom ktorého ohrieva vzduch vchádzajúci do miestnosti.

Vetracia jednotka s rekuperáciou v byte

Lokálna rekuperačná jednotka STIEBEL ELTRON VLR 70 L Trend EU.
Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o

Tak, ako potrebujeme dýchať my, musí dýchať aj náš domov. Súčasné nízkoenergetické domy sú obalené v akomsi nepriepustnom plášti. „Jeho primárnou úlohou je síce zabrániť únikom tepla, no kvôli jeho prítomnosti nedochádza k prirodzenej výmene vzduchu. To nie je dobré pre naše zdravie, ani pre zdravie samotnej stavby. Rekuperácia pomôže každému. Navyše, súčasťou rekuperačných jednotiek je aj dômyselný filtračný systém, ktorý zabezpečuje skutočne vysokú kvalitu vnútorného prostredia pre alergikov, astmatikov aj pre ľudí, ktorým záleží na svojom zdraví. Rodinný či bytový dom po sanácii tak bude zdravo dýchať, rovnako i jeho obyvatelia,“ hovorí Alžbeta Jendrichovská z oddelenia zákazníckych služieb spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Takto riadené vetranie obytných priestorov je možné dosiahnuť inštaláciou centrálnej alebo lokálnej rekuperačnej jednotky. „Pri centrálnej rekuperácii je vetracia jednotka umiestnená v technickej miestnosti a vzduch sa distribuuje potrubnými rozvodmi. Pri lokálnej rekuperácii sú jednotlivé rekuperačné jednotky osadené v obvodovej stene, a to bez potrubných rozvodov. Vhodný spôsob inštalácie rekuperácie je vhodné prediskutovať so špecialistom, ktorý ponúkne individuálne riešenie,“ dodáva na záver Alžbeta Jendrichovská.

Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: nízkoenergetický dom rekuperačná jednotka vetranie s rekuperáciou vykurovanie
Zdieľať článok