Uvažujete o solároch? Pozrite si niekoľko praktických riešení

23. 04. 2018 Zdieľať

Energia zo slnka je zadarmo. A vďaka solárnym systémom so solárnymi kolektormi ju aj vy môžete využívať jednoducho a zároveň veľmi efektívne. Prinášame vám preto niekoľko praktických riešení pre bytové, rodinné, energeticky pasívne domy i väčšie budovy:

1. Riešenie s kondenzačným kotlom

Všetky kotly značky Vaillant sú kombinovateľné s tlakovými i beztlakovými solárnymi kolektormi, viacerými typmi solárnych modulov a zásobníkmi teplej vody. Jednou z najkompaktnejších a najúčinnejších zostáv je kombinácia solárneho beztlakového (drain-back) systému a kondenzačného stacionárneho kotla Vaillant auroCOMPACT. Umožňuje rýchlu inštaláciu celého zariadenia do minimálneho priestoru (vrátane podkrovia, rôznych výklenkov a pod). Ide o spojenie kondenzačného kotla so solárnym zásobníkom s vrstveným ukladaním teplej vody. K tejto zostave (umiestnenej v jednom plášti) je možné pripojiť ploché solárne panely. Inštalácia bude bezkonkurenčne rýchla vďaka integrovaným solárnym komponentom (solárne čerpadlo, regulačný prietokomer solárnej kvapaliny, solárny regulátor a termostatický zmiešavač teplej vody), ktoré sú už súčasťou zariadenia a preto ich nie je potrebné dodatočne objednávať a inštalovať. Ak chcete so solárnymi kolektormi ešte chvíľu počkať, je možné auroCOMPACT prevádzkovať iba ako kondenzačný kotol. Neskôr je možné v prípade požiadavky pripojiť solárne kolektory a tým začať využívať auroCOMPACT so všetkými jeho funkciami.
 

Stacionárny kondenzačný kotol Vaillant auroCOMPACT.

Stacionárny kondenzačný kotol Vaillant auroCOMPACT.
Vaillant Group Slovakia

2. Zostava na prípravu teplej vody

Medzi zariadenia, ktoré dokážu počas roka zabezpečiť pre domácnosť až 70 % teplej vody, patrí solárna zostava Vaillant auroSTEP plus. Vyznačuje sa vysokou efektivitou a spoľahlivosťou. Ide o jeden z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu. Umožňuje jednoduchú, rýchlu montáž a má minimálne nároky na údržbu a servis. Je ideálnym doplnkovým zdrojom energie k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Dokáže zabezpečiť energeticky úspornú a komfortnú prípravu teplej vody pre jedno i viacgeneračné rodinné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých solárnych kolektorov (typu drain-back). Pokrokový dizajn a jednoduchá inštalácia uľahčujú umiestnenie zásobníka auroSTEP plus kdekoľvek v rodinnom dome. Výhodou tejto solárnej zostavy je jej kompaktnosť, pretože všetky nevyhnutné časti systému ako čerpadlo, regulátor a bezpečnostné prvky, sú už súčasťou zariadenia. Solárna zostava spĺňa predpisy ErP smernice o energetickej účinnosti výrobkov a zaraďuje sa do energetickej triedy B (pre prípravu teplej vody). Inteligentná elektronika a veľký displej priamo na solárnom module umožňujú prehľadné sledovanie solárneho zisku. Ako voliteľné príslušenstvo k solárnym modulom je možné použiť aj elektrický ohrev. Inovovaná konštrukcia solárneho zásobníka umožňuje pomocou solárnych modulov použitie nielen beztlakovej technológie, ale aj klasického tlakového systému.
 

Solárna zostava auroSTEP plus.

Solárna zostava auroSTEP plus.
Vaillant Group Slovakia

3. Beztlakové solárne kolektory

Solárne kolektory (alebo kolektorové polia) sa zvyknú umiestniť na plochú či šikmú strechu rodinného domu či inej budovy, a to v smere najväčšieho slnečného žiarenia (ideálne na juh). Na jedinečnom beztlakovom princípe pracujú solárne kolektory typu drain-back, ktoré umožňujú voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka (zásobníka). Samotná technológia drain-back tak prináša (oproti konkurencii) viaceré výhody, pretože ňou sa zvyšuje životnosť kolektorov a domácnosti sa vyhnú problémom s prehrievaním kolektorov, aj s ich protimrazovou ochranou. V porovnaní s klasickým tlakovým systémom, je inštalácia solárnych kolektorov typu drain-back jednoduchšia. Nie je totiž potrebná expanzná nádoba ani odvzdušňovanie solárneho systému. Solárna zostava je aj vďaka tomu vhodná pre väčšinu domácností.
 
 
ZDROJ PR článok spoločnosti Vaillant Group Slovakia, s.r.o.
Kategória: Energia Technológie
Tagy: solárna energia solárne kolektory
Zdieľať článok