Zdroj: CS-MTRADE Slovensko

Vykurovanie plynom sa v už čoskoro môže výrazne predražiť. Plnohodnotnú alternatívu predstavujú tepelné čerpadlá

31. 03. 2022 Zdieľať

Jednou z dôležitých otázok, ktoré musí riešiť každá domácnosť je vykurovanie. Slovensko patrí medzi najviac plynofikované krajiny v Európe, a tak nie je žiadnym pre prekvapením, že za ostatné dve dekády sa záujmu a popularite tešili plynové kotle. Kým bola cena plynu nízka, išlo o vynikajúce riešenie pre vykurovanie domácností aj nebytových priestorov. Postupne však cena plynu začala stúpať a dnes čelíme dokonca hrozbe, že plynu bude na Slovensku nedostatok.

Aj v tomto kontexte preto viaceré organizácie zaoberajúce sa klimatickými zmenami, či obnoviteľnými zdrojmi energie vyzývajú na urýchlenie rozvoja obnoviteľných zdrojov. V sektore vykurovania domácností sú najefektívnejším riešením tepelné čerpadlá.

Tepelné čerpadlo pri modernom dome

Zdroj: CS-MTRADE Slovensko

Vývoj aktuálnej geopolitickej situácie nasvedčuje, že Európa bude čoskoro čeliť nedostatku zemného plynu. Krajiny hľadajú alternatívy, no je jasné, že vysoký dopyt uspokojiť nedokážu. Cena plynu bude ďalej rásť a vykurovanie sa pre domácnosti bude stávať čoraz nákladnejším. Riešením je využitie obnoviteľných zdrojov, z ktorých dnes už mnohé dokážu plnohodnotne nahradiť konvenčné zdroje. V domácnostiach sú takto využiteľné tepelné čerpadlá. Ich obstarávacia cena je o niečo vyššia ako v prípade plynových kotlov, no už pred drastickým nárastom cien plynu sa návratnosť investície pohybovala do 8 rokov. A to nehovoríme o štátnych dotáciách prostredníctvom programu Zelená domácnostiam, ktoré robili pre domácnosti zelené investície výrazne dostupnejšie. Pri súčasných cenách už môžeme o návratnosti aj do 6 rokov, pričom je pravdepodobné, že návratnosť bude s rastúcimi cenami plynu ďalej klesať.

Záruka kvality

Kým sa pustíte do samotného výberu čerpadla, je potrebné dôkladne poznať nehnuteľnosť, ktorú bude čerpadlo vykurovať. Dôležitou informáciou je energetická efektívnosť budovy (pri starých bude pravdepodobne potrebné aj zateplenie, či výmena okien), na základe ktorej bude realizačná firma vedieť navrhnúť to najvhodnejšie riešenie. Na vykurovanie domácností sa najčastejšie používate tepelné čerpadlo vzduch – voda, ktoré sa skladá z vonkajšej jednotky a vnútorného hydromodulu. Podobne ako plynový kotol je aj systém tepelného čerpadla napojený do vykurovacej sústavy a okrem tepla zabezpečuje a teplú vodu. Nespornou výhodou je ich jednoduchá inštalácia, keďže na získavanie tepelnej energie nepotrebujete žiadne vrty ani zemné kolektory.

Tepelné čerpadlo pri dome

Zdroj: CS-MTRADE Slovensko

Zorientovať sa v širokej ponuke na trhu nemusí byť vždy jednoduché. Základom je hľadať záruku kvality, akou je napríklad japonská spoľahlivosť a výroba. Pod kvalitu sa podpisujú aj skúsenosti výrobcu. Tu odborníci odporúčajú sa obrátiť v prvom rade na dlhoročných výrobcov kompresorovej techniky, ako napríklad Mitsubishi Electric, ktorí sa pôvodne venovali výrobe klimatizačných jednotiek. Práve tí majú jedny najkvalitnejších a najefektívnejších kompresorov, ktoré sú základnou časťou tepelného čerpadla.

Efektivita

Moderné tepelné čerpadlá by mali z 1kW dodanej elektrickej energie vyprodukovať až 4kW tepla, resp. chladu. Ak máte dom postavený v severnejšej časti Slovenska, musíte počítať aj s tuhými mrazmi. Medzi celosvetovo najefektívnejšie riešenia tu patrí technológia Zubadan, vďaka ktorej dokážu tepelné čerpadlá s funkciou automatického rozmrazovania vykurovať do vonkajšej teploty až -28°C, pričom do -15°C poskytujú stále plných 100% nominálneho výkonu.

Technická miestnosť v dome

Zdroj: CS-MTRADE Slovensko

Technologické „vychytávky“

Kvalitu tepelných čerpadiel určujú aj moderné technológie. Len donedávna napríklad tepelné čerpadlá regulovali svoju činnosť výhradne na základe vonkajšej teploty. Až kým značka Mitsubishi Electric neprišla s jedinečnou autoadaptívnou ekvitermikou. Ide o algoritmus, ktorý sa dokáže zbieraním a vyhodnocovaním dát naučiť prevádzkovať domácnosť čo najefektívnejšie. Tepelné čerpadlo na základe získaných poznatkov prispôsobuje a nastavuje tak, aby dosahovalo čo najvyššiu efektivitu pri čo najnižšej spotrebe.

Tepelné čerpadlo

Zdroj: CS-MTRADE Slovensko

Komfort

Pri výbere tepelného čerpadla je treba myslieť aj na celkový komfort. Nehovoríme len o tepelnej pohode v domácnosti a jednoduchej údržbe, to musí byť samozrejmosť, rovnako ako ovládanie cez Wi-Fi, ktoré pomôže na diaľku zabezpečiť, aby ste sa vždy vrátili do príjemne vykúrenej domácnosti. Neoceniteľná je aj tichá prevádzka, ktorú vedia výrobcovia dosiahnuť napríklad zväčšením ventilátoru a vhodným vyskladaním jednotky tak, aby sa pri prenose minimalizovali vibrácie.

Ekologické chladivá

Z hľadiska ochrany životného prostredia je dôležitý aj typ použitého chladiva. Moderné zariadenia by mali obsahovať ekologické chladivo R 32, ktoré má nižší GWP faktor (potenciál globálneho otepľovania) ako jeho predchodcovia. Samozrejme je potrebné zdôrazniť, že prakticky všetky
F-plyny sú dnes recyklovateľné, a preto by vás pri výmene chladiva malo zaujímať, čo s ním bude ďalej.

Technická miestnosť v dome

Zdroj: CS-MTRADE Slovensko

Vedeli ste že?

V prechodnom období môžete na vykurovanie využiť aj klimatizáciu. Klimatizácia je zjednodušené pomenovanie tepelného čerpadla
vzduch – vzduch, čo niektorým jednotkám umožňuje popri chladení aj vykurovať. Vďaka technológii Hyperheating dokážu napríklad tepelné čerpadlá vzduch-vzduch ponúknuť pri nadštandardnej účinnosti okamžitú a dokonalú tepelnú pohodu aj počas chladnejších dní a to až do vonkajšej teploty -25°C.

Viac na www.vykuruj.sk

Zdroj: PR článok CS-MTRADE Slovensko, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: klimatizácie kúrenie a klimatizácia plyn v domácnosti tepelné čerpadlá vykurovanie
Zdieľať článok