8 rád, ako si nájsť ten správny typový rodinný dom

8 rád, ako si nájsť ten správny typový rodinný dom

09. 02. 2015
Zdieľať

Na trhu je množstvo katalógových rodinných domov. Vybrať si ten správny však znamená zohľadniť viacero dôležitých faktorov, ktoré budú vyhovovať vašim požiadavkám.

1. Spíšte si všetky požiadavky, ktoré by váš dom mal spĺňať – počet miestností, nadväznosť jednotlivých priestorov. Pokúste sa zohľadniť požiadavky a potreby všetkých členov domácnosti, aj čo sa týka nárokov na bývanie do budúcna. Pre lepšiu predstavu je ideálne vizualizovať si stavbu, teda jednoducho si ju rozkresliť na papier. 

2. Určite si reálnu čiastku, ktorú môžete a chcete do stavby investovať. Zohľadnite všetky výdaje. Dom – typový projekt – samotný nebude rozhodne jedinou investíciou. Do rozpočtu zarátajte aj cenu základov (tá sa môže pohybovať približne od 3 700 € vyššie podľa typu domu). Ďalej treba zarátať aj cenu prípojok. Ďalšou položkou môže byť oplotenie pozemku (priemerná cena sa pohybuje okolo 2 200 €). Nevyhnutnou súčasťou stavby je aj spevnenie plochy v okolí domu – ide o nevyhnutnosť na úspešnú kolaudáciu. Pri investíciách tohto typu sa odporúča počítať s minimálne ďalšími 15 000 až 18 000 €. 


8 rád, ako si nájsť ten správny typový rodinný dom

1503313
thinkstock.com

3. Nezabudnite na finančnú rezervu! Do svojho finančného rozpočtu započítajte minimálne 10 % rezervu na nečakané výdaje. 

4. Financie nemusia byť jediným obmedzením pri výbere typového domu. Môžete sa totiž stretnúť s radom ďalších obmedzujúcich faktorov, ktoré treba pred akýmkoľvek rozhodnutím dôkladne poznať a zvážiť. Takým obmedzením môže byť napríklad územné rozhodnutie vzťahujúce sa na vami vybraný pozemok. To môže napríklad určovať parametre domu – výšku hrebeňa, stavebnú čiaru, tvar a farbu strechy, počet poschodí a pod. Preto si v príslušnej obci vyžiadajte aktuálny územný plán a na jeho základe zvážte, či je stavba vhodná do danej oblasti. Takisto si overte, či je daný pozemok podľa územného plánu určený na stavbu rodinného domu. 

5. Na stavbu typového domu si vyberte najlepšie rovinatý alebo mierne svahovitý pozemok. Často sa stáva, že miesto na prvý pohľad vyzerá ako rovinka, no po zameraní sa zistia často aj metrové rozdiely, ktoré následne zvyšujú cenu základov! 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

6. Nemenej dôležitá je aj orientácia pozemku na svetové strany. Preto sa odporúča už v tejto fáze koordinácia projektu s architektom. Najmä v prípade menšieho pozemku je zváženie orientácie stavby nevyhnutnosťou. V ideálnom prípade, jednoducho zhrnuté, je najvhodnejšou orientácia na sever. Na pozemok by sa teda malo z komunikácie vchádzať severnou stranou. Obývaciu izbu sa odporúča situovať na juhozápad, kuchyňu na východ, severovýchod alebo sever. Spálňa by mala mať v ideálnom prípade okná orientované smerom na východ. Pre detskú izbu voľte juh, juhovýchod alebo východ. 


Ešte pred kúpou pozemku si rozhodne zistite, či pôvodný majiteľ nezaťažil dané miesto vecnými bremenami či inými záväzkami.

Ešte pred kúpou pozemku si rozhodne zistite, či pôvodný majiteľ nezaťažil dané miesto vecnými bremenami či inými záväzkami.
thinkstock.com

7. Overte si, či sú na pozemku prípojky inžinierskych sietí. 

8. Ak kupujete typový projekt, požadujte garanciu ceny. To znamená, nenechajte sa zlákať takými výrazmi, ako sú „predpokladaná“ či „orientačná cena“ realizácie. Na trhu sú projekčné kancelárie, ktoré dlhodobo spolupracujú s realizačnými firmami, ktoré garantujú cenu domu, kvalitu práce a termíny odovzdania. Pri samotnej stavbe, ak nie ste stavebný technik, oslovte človeka, ktorý vykonáva stavebný dozor, aby vám pomohol priebežne kontrolovať stavbu. 

Lubomír Korčák
ateliér Projekty domů

www.projektydomu.cz

Aké sú výhody a nevýhody typového projektu oproti individuálnemu projektu od architekta?
Za hlavnú výhodu typového projektu možno považovať obstarávaciu cenu a termín vyhotovenia projektovej dokumentácie. Tieto faktory by však nemali byť vždy prioritné pri plánovaní vášho budúceho žitia v rodinnom dome. 
Pri kvalitnej projekčnej kancelárii sa nemusíte báť úprav typových projektov, ako sú napríklad drobné zmeny vnútornej dispozície či úprava fasády. 
V dnešnej dobe typové projekty slúžia ako „štartovacie“, od nich sa následne v spolupráci s architektom dajú odvíjať individuálne riešenia. To znamená, že ľudia môžu nahliadnuť do riešení typových projektov, prípadne vypracovaných architektonických štúdií a ujasniť si svoje vlastné požiadavky na svoj vysnívaný dom od dispozície jednotlivých izieb až po vzhľad domu. Následne by však mal na scénu nastúpiť architekt, ktorý s investorom spracuje jeho požiadavky a rieši nielen architektonickú stránku objektu. Dnes, keď sa neustále zvyšujú náklady na vykurovanie a prevádzku domácnosti, je vhodné riešiť budúce bývanie v nízkoenergetickom alebo pasívnom štandarde, prípadne investovať čo najviac (podľa individuálnych možností) financií do teplej obálky a technológií, aby sa znížili náklady na prevádzku domu. 

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: rodinné domy tipy
Zdieľať článok

Diskusia