Kúpa bytu s rozumom aj citom (2.)
Emócie sú pri výbere miesta, kde chcete bývať, naozaj dôležité. Môže sa vám pokojne stať, že práve v tom, možno menšom, možno staršom byte alebo na mieste, ktoré nie je až také vychytené, bude bývanie pre vás oveľa prijateľnejšie ako v krásnom veľkom novučičkom byte v „dobrej“ lokalite, no bez duše. Preto sa aspoň pokúste vnímať svoje pocity, niekedy postačí obyčajné teplo na hrudi alebo príjemný pocit zo slnečných lúčov, alebo práve z veľkého priestoru a dobrej lokality. Ide len o to, ako vnímate svet naokolo a aké sú vaše očakávania a požiadavky...
Toto by bol ideálny stav pri rozhodovaní o kúpe nového bytu. Realita je však často iná, najmä ak do procesu vstupujú financie, a často sa nové bývanie rieši tak, že sa vyberá najlepšia cenová ponuka. Našťastie, situácia sa aspoň trocha mení a s prebytkom skolaudovaných prázdnych bytov klesá aj cena a rozširuje sa možnosť výberu.
Ako vyberať nový byt, sme sa opýtali architektov Marka Petreka a Iva Švedu:
Čím začať, ak premýšľate o novom byte?
Je určite mnoho kritérií výberu správneho bytu. Z nášho pohľadu odporúčame, aby si mladé páry a moderné rodiny zvyknuté na mestský štýl života vyberali nový byt na základe racionálnych potrieb, ktoré káže hlava, aj emocionálnych hodnôt, po ktorých túži srdce. Vyvážený mix oboch kritérií dokáže po 9 až 10 hodinách strávených v práci alebo škole vytvoriť pokojné miesto na individuálny oddych členov rodiny, ale aj miesto na spoločné raňajky alebo nedeľňajšie kulinárske špeciality, prípadne na povzbudzovanie našich futbalistov pred telkou. Keďže kúpa bytu nie je lacná záležitosť, treba pri výbere preferovať dostatočne flexibilný byt, ktorý sa vám dokáže prispôsobiť, a nie vy jemu. Uvedomte si, že v ňom budete bývať niekoľko rokov, možno dokonca celý život. Nechcete mať predsa večný pocit, že vám stále niečo chýba alebo vás obmedzuje!
Na čo treba myslieť pri výbere bytu?
Výber lokality
Dôležité je uvedomiť si lokalitu v súvislosti s každodenným životom vašej rodiny. Od pozície vášho domu bude závisieť, koľko času strávite na cestách do práce, vaše deti do školy, na tanečnú, klavír alebo do obchodov, kín a divadla. Overte si dostupnosť dopravných liniek, aby ste sa nestali rodinným taxikárom. Spoznajte blízke okolie vytypovaného bytu, budúcich susedov, zistite si, čo je postavené v okolí, aký je plánovaný rozvoj miesta. Dôležité je, kde a ako ďaleko si budete chodiť ráno po čerstvé rožky a či sa budete mať kde prebehnúť a zahrať sa s deťmi. Šťastné bývanie je podmienené harmonickým vzťahom vášho nového domu, rýchlej dopravy a dostupnej a kvalitnej infraštruktúry.
Okná verzus výhľad do spálne suseda
Dôležitý je výhľad z okna a presvetlenie bytu. Nie je vám určite jedno, na čo sa pozeráte a, samozrejme, na čo sa pozerajú susedia a chodci z ulice. Nie je nič horšie, ako sa pozerať susedovi do spálne v dome oproti. Pochopiteľne, nesmieme zabúdať ani na správnu orientáciu bytu na svetové strany. Byt musí byť počas dňa dostatočne presvetlený priamymi slnečnými lúčmi. V ponuke nájdeme aj lacné byty, ktoré síce spĺňajú požiadavky normy na minimálne preslnenie, ale pre život sú temné. Spolu so zlým každodenným výhľadom budete mať pravidelne depresiu.
Typ bytového domu a jeho staviteľ
Na trhu sú okrem konvenčných stavieb aj inovatívne bytové domy. Vyberte si dom, ktorý je postavený z obnoviteľných zdrojov a recyklovateľných materiálov, ale najmä s nízkoenergetickým prevádzkovým štandardom. Platby za energiu sú vysoké a z roka na rok sa budú zvyšovať. Tak ako každé auto má svoj technický preukaz, aj každá stavba musí mať svoj energetický preukaz. Pri kúpe auta pozorne sledujete, akú má spotrebu – práve to je jeden z rozhodujúcich parametrov pri jeho výbere. S rovnakou pozornosťou by ste sa ešte pred kúpou bytu mali zaujímať o jeho energetickú spotrebu.
Myslite na budúcnosť svojej rodiny
Inteligentné nízkoenergetické a pasívne bytové domy z nízkymi prevádzkovými nákladmi nie sú v Európe ničím výnimočným. Ich výstavbu podporuje Európska únia a všetky múdre národné vlády. Je dôležité si uvedomiť, že znižovať zaťažovanie životného prostredia nie je módny trend, ale nevyhnutnosť, ak chceme na tejto planéte prežiť. Až 40?% energie vyrobenej vo svete spotrebujeme na chod stavieb, v ktorých ľudia bývajú a pracujú. Bytové domy z obnoviteľných zdrojov a recyklovaných materiálov vďaka využívaniu alternatívneho a lacného vykurovania v zime a ochladzovania v lete spotrebujú niekoľkonásobne menej energetických zdrojov tejto planéty, čo znamená, že vaše deti a ďalšie generácie budú mať čistý vzduch a dostatok energie na život.
Marek Petrek + Ivo Šveda
KIWI domy
W8D ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR
www.w8d.sk
ZDROJ: môj dom JAGA GROUP, s.r.o.