05. 01. 2009
Zdieľať

Požiadavky na funkčné a priestorové riešenie rodinných domov sú veľmi rozmanité a individuálne. Závisia od prostredia, v ktorom sa má dom nachádzať (mesto alebo vidiek, rovina alebo horské oblasti), od životného štýlu a veľkosti rodiny, od vekovej skladby členov domácnosti, ale aj od finančných možností. Práve preto by mal byť každý rodinný dom ušitý priamo na mieru svojim užívateľom.

Všeobecne o dispozícii

Základná dispozičná schéma rodinného domu vyplýva v prvom rade z funkčných vzťahov medzi jednotlivými miestnosťami. V princípe ani veľmi nezáleží na tom, či ide o otvorenú, alebo klasicky členenú dispozíciu, vzťahy zostávajú zhruba rovnaké. V našich klimatických podmienkach by domu nemalo chýbať závetrie, zádverie alebo riadna predsieň. Na vstupné priestory nadväzuje kuchyňa, schody, malá kúpeľňa s WC, prípadne vstup z garáže. Logické je ďalej prepojenie predsiene a kuchyne s obývacou izbou, jedálňou a exteriérom (terasou alebo záhradou).

Na prízemí je tiež vhodné umiestniť pracovňu, hosťovskú izbu či izbu pre staršieho člena rodiny. Na poschodí potom zostáva priestor na izby a spálne so šatníkmi a hygienickými miestnosťami. Nie je na škodu, keď je aj tu menší spoločný priestor na oddych (malé posedenie na galérii pri schodoch). Ak ide o prízemný dom, je dobré oddeliť nočnú časť domu (spálne) od dennej časti dverami. Okrem priameho prepojenia jednotlivých funkčných zón je dôležité i riešenie chodieb. Dobre vyriešená dispozícia má čo najmenej chodieb a komunikačných jadier (krátke chodby, centrálne umiestnené schodisko), bez zbytočného križovania prevádzok.

Orientácia na svetové strany


Rodinný dom má byť na mieru

177940

Na dispozičné riešenie konkrétneho domu má veľký vplyv aj vzťah domu k príjazdovej ceste, susedom a súkromnej záhrade. V ideálnom prípade by mal byť dom najviac otvorený na juhovýchodnú alebo juhozápadnú stranu tak, aby obývacia izba a jedáleň mohli byť prepojené so slnečnou časťou záhrady. Spálne je vhodné orientovať na východ, kuchyňu a pracovňu na západ. Vďaka vstupu do domu na západnej strane máme z kuchyne prehľad o dianí pred domom. Severná stena domu má mať minimum okien, aby sa stavba zbytočne neochladzovala. Táto strana s hygienickými miestnosťami, skladom alebo schodiskom môže byť čo najbližšie k hranici pozemku. Dobré dispozičné riešenie domu, ktoré bezprostredne súvisí s rozložením okien a zasklených stien na fasáde, má veľký vplyv nielen na hygienu prostredia (obytné miestnosti musia byť aspoň hodinu denne priamo oslnené) a psychickú pohodu obyvateľov domu (napríklad vstávanie spolu so slnkom), ale i na celkovú energetickú bilanciu domu.

Treba sa snažiť maximálne vyťažiť z prírodných daností prostredia (spád terénu, orientácia, prevládajúce klimatické pomery), aby dom fungoval čo najefektívnejšie. Okrem ochrany stavby pred chladom, vetrom či prílišným slnkom možno tieto prírodné zdroje aktívne využívať napríklad pri koncepcii nízkoenergetických alebo pasívnych domov.


Rodinný dom má byť na mieru

177938

Bývanie pre mladé rodiny

Nové domy, ktoré si stavajú mladé rodiny, sa nachádzajú najčastejšie v prímestských oblastiach alebo na vidieku. Tieto zvyčajne dvojpodlažné domy v sebe spájajú moderné trendy s tradičnými črtami bývania. Obľúbenou schémou je otvorená hala na prízemí, ktorá spája vstupné priestory, obývaciu izbu, kuchyňu a jedáleň do jedného priestoru. Na poschodí sa nachádzajú spálne, kúpeľne a úložné priestory. Rôzne hospodárske miestnosti, sklady a garáž sú buď na prízemí, alebo v suteréne. Takéto dispozičné riešenie je prijateľné pre samostatne stojace domy aj pre domy v radovej zástavbe. Odporúča sa, aby pri dome zostal kúsok záhrady na odpočinok a zopár záhonov zeleniny.

Pri riešení domu je v prvom rade dôležitá funkčnosť a priestorová striedmosť. Mladí ľudia sa pri návrhu sústredia najmä na efektívne využitie priestoru, aby stavbu zbytočne nepreplácali, a na variabilnosť dispozície, keďže možno ešte presne nevedia, koľko budú mať detí a akého budú pohlavia. Musia tiež rátať s tým, že vekom sa budú nároky detí meniť.

Viacgeneračný dom

Ak sa treba postarať o starnúcich rodičov alebo ak dospelé deti potrebujú vyriešiť svoje prvé bývanie, ideálnym riešením je viacgeneračný dom, ktorý umožní deťom, seniorom i rodičom v produktívnom veku spolunažívanie pod jednou strechou. Na dobré fungovanie je nevyhnutný dostatok súkromia pre každého. Takýto dom má zvyčajne dve samostatné bytové jednotky s vlastným sociálnym vybavením a samostatným vstupom. V dome by však nemali chýbať ani spoločné priestory, v ktorých by sa mohli všetci stretávať (obytná hala, jedáleň, prípadne kuchyňa). Pri predpoklade, že v budúcnosti nastane spomínaná situácia, je dobré myslieť na ňu už pri návrhu domu. Ak rodina na začiatku ešte dva samostatné byty nepotrebuje alebo nemá na stavbu v takom rozsahu dosť peňazí, riešením je takzvaný rastúci dom.

Bezbariérový dom


Rodinný dom má byť na mieru

177941

Keď sa povie bezbariérový dom, každý si okamžite predstaví telesne postihnutého človeka na vozíčku. Pri návrhu vlastného domu si väčšina z nás pomyslí, že toto sa nás netýka. V skutočnosti by však každý rodinný dom mal byť aspoň do istej miery bezbariérový, pretože život prináša rôzne situácie, ktoré môžu človeka dočasne alebo trvalo pohybovo obmedziť. Nemusí hneď ísť o vážne telesné postihnutie – môže to byť zlomená noha alebo boľavé kĺby vo vyššom veku. Dom so širokými dverami, rampami vedúcimi k vstupným dverám a dostatočne širokými chodbami oceníte aj pri sťahovaní veľkých kusov nábytku alebo v období života, keď sa dennodenne trmácate s detským kočíkom. Pri riešení domu pre postihnutých je rozhodujúci druh a rozsah postihnutia. Základné pravidlá bezbariérových bytov pre vozičkárov sú: rampy namiesto schodiska (sklon 1 : 8 a držadlá vo výške 30 cm nad zemou), široké dvere bez prahu (90 až 100 cm), manipulačný priestor na otočenie vozíka 150 × 150 cm, zvýšená toaletná misa (48 až 50 cm) a vedľa nej priestor na vozík (aspoň 90 cm), držadlá pri WC a vani, vypínače, zámky a iné ovládače vo výške 80 až 110 cm nad zemou.

Bývanie a podnikanie pod jednou strechou

S oživením trhového hospodárstva začali na Slovensku pribúdať drobní podnikatelia a živnostníci. Mnohí z nich sa rozhodli alebo ich okolnosti prinútili k tomu, aby miesto ich bydliska bolo zároveň miestom ich podnikania. Vznikol tak, v našich pomeroch relatívne nový typ domov, ktoré v sebe spájajú obytný priestor a pracovnú prevádzku. Či ide o malú reštauráciu, remeselnícku dielňu, kaderníctvo, predajňu, alebo súkromnú ordináciu, základný princíp riešenia takéhoto domu je vždy rovnaký. Z hľadiska bezpečnosti a ochrany súkromia, v niektorých prípadoch i z hygienických dôvodov, je dôležité striktné oddelenie oboch častí domu. Aj v prípade, že sa byt nachádza na poschodí a prízemie je venované „biznisu“, časť domu prístupná verejnosti musí mať vlastný vstup, prípadne i vlastné hygienické zariadenie. Zázemie prevádzky môže byť prepojené so súkromnou časťou domu schodmi alebo chodbou, ale predovšetkým uzamykateľnými dverami, ktoré poskytujú úplnú nezávislosť oboch častí domu, takže majiteľ môže v prípade potreby jednu časť domu prenajať. Výnimku, keď môže byť medzi pracoviskom a bytom užšie prepojenie, predstavujú iba domy s ateliérmi alebo umeleckými dielňami, kde sa nepredpokladá častý prístup verejnosti.


Rodinný dom má byť na mieru

177937

Luxusné vidiecke sídla

Luxusné vily sa považujú skôr za mestský typ rodinného domu, no môžeme sa s nimi stretnúť aj v prímestských oblastiach alebo na odľahlejších miestach obklopených hustou prírodou. Na rozdiel od bežných vidieckych domov sa riešia oveľa komfortnejšie a sú prispôsobené wellness štýlu. Pre každého architekta je návrh takéhoto domu jedinečnou príležitosťou ukázať, čo vie. Dôraz sa nekladie na efektívne využitie plochy, ale skôr na dojem priestrannosti a pohodlia. Obývacia hala s veľkým kozubom môže prechádzať až cez dve podlažia. Na stolovanie je vyhradený dôstojný priestor s pekným výhľadom do záhrady. Vo všetkých luxusnejších domoch sú dnes už samozrejmosťou priestranné kúpeľne pri každej spálni a veľké šatníky. Rozhodne tu nemôže chýbať pracovňa, knihovňa alebo hobby miestnosti, podľa individuálnych potrieb členov domácnosti. Majitelia vidieckych sídiel potrebujú priestory na rôzne športové a relaxačné aktivity (bazén, fitness alebo saunu). Súčasťou usadlosti býva stajňa s jazdeckými koňmi a hospodárske časti určené pre personál (kuchárku, záhradníka, ochranku, upratovačku a podobne). Architektonický štýl vily môže byť veľmi individuálny – klasický, respektíve historizujúci, alebo moderný v štýle loftu (typický skôr pre mestské prostredie).

Mestské vily


Rodinný dom má byť na mieru

177936

Mestské vily, ktoré je nutné zakomponovať do hustej zástavby v exponovaných častiach mesta, si vyžadujú profesionálny a kreatívny prístup architektov, ktorí musia zohľadniť a skĺbiť všetky lokálne podmienky. Nevhodné sú katalógové domy, ktoré ponúkajú síce funkčne premyslené, no príliš univerzálne riešenia. Pokus zasadiť katalógový produkt do atypického prostredia môže viesť k znehodnoteniu pozemku, okolitého prostredia i samotnej architektúry. Napriek tomu, že veľkorozpočtové rodinné vily ponúkajú ideálnu príležitosť na využitie najmodernejších architektonických a ekologických konceptov, prihliada sa zväčša na dosiahnutie maximálneho komfortu a vysokého stupňa bezpečnosti s pomocou modernej techniky a informatiky, ktorá sa vyprofilovala do systému určeného na kontrolu a riadenie všetkých procesov v dome (takzvané inteligentné domy).

 

 

Na čo netreba zabudnúť pri návrhu rodinného domu

  • Typ domu, jeho veľkosť, dispozičné a štýlové riešenie musia zodpovedať potrebám obyvateľov. Rozhodujúcim kritériom je počet osôb, ich vek a pohlavie, vzťahy medzi nimi, ale aj zdravotný stav každého z nich. Ak bude v dome bývať starší človek alebo človek telesne postihnutý, samozrejmosťou musí byť izba na prízemí a bezbariérové riešenie priestorov.

    Ak má niektorý člen domácnosti záľubu, ktorá vyžaduje špeciálny priestor (dielňu, fitness, pracovňu, ateliér), pri návrhu rodinného domu je ten správny čas zahrnúť tieto skutočnosti do plánov. Prílišné racionalizovanie sa neoplatí, neskôr by ste to mohli ľutovať. Podobne je to pri úvahách o tom, či potrebujete pivnicu, letnú kuchyňu, alebo WC so sprchou pri záhrade. Ak ste náruživým záhradníkom, neváhajte – takéto priestory sa vám určite zídu. Pri dnešnom životnom tempe a štýle života si treba premyslieť aj počet parkovacích miest v garáži. Možno vám jedno auto nebude stačiť.

    Na druhej strane to netreba preháňať s priestorovým luxusom. Zvážte, či potrebujete obrovskú halu s galériou len pre ten veľkolepý pocit. Myslite na to, že ju budete musieť aj vykurovať. Veľký bazén v záhrade nepredstavuje iba vstupnú investíciu, ale každoročne zhltne kopec peňazí na prevádzku a údržbu. 

  • Charakter stavby do istej miery určuje prostredie. Typ konštrukcie a zvolený materiál by mali zodpovedať klimatickým podmienkam a terénu. Dobre zvážte, či budete stavať na rovine, alebo vo svahu, dajte si posúdiť pevnosť podložia a hladinu spodnej vody. Veľkosť, tvar, štýl či materiálové riešenie domu by sa mali aspoň rámcovo približovať okolitej zástavbe. Pri dome v radovej alebo inej hromadnej zástavbe tieto veci jednotlivci nemôžu veľmi ovplyvniť, no treba na to myslieť v prípade izolovaného rodinného domu.
  • V súčasnosti je už povinnosťou každého, aj drobného, staviteľa zohľadniť ekologické a environmentálne hľadisko, to znamená, aký vplyv bude mať stavba na životné prostredie. Týka sa to energetickej bilancie domu (dnes je nízkoenergetický dom takmer normou), využitia alternatívnych zdrojov energie a tiež použitia recyklovateľných materiálov z lokálnych zdrojov surovín.

Viac informácií: Všetko o hrubej stavbe.

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia