Kúpa nehnuteľnosti cez ibuying
Zdroj: istock.com

Vďaka americkému modelu predáš nehnuteľnosť za enormne krátky čas. Odborník vysvetľuje, ako to presne funguje!

22. 12. 2022 Zdieľať

Zdražovanie hypoték, ich zhoršujúca sa dostupnosť a rekordne vysoká inflácia. To sú faktory, pre ktoré môže byť stále ťažšie a najmä zdĺhavejšie predať nehnuteľnosť. Nie je náhoda, že práve v tomto období rastie predaj aj cez ibuying. Poznáte túto možnosť?

K doteraz známym spôsobom, ako predať alebo kúpiť nehnuteľnosť – cez realitnú kanceláriu, inzerát či cez developera, už dávnejšie pribudla možnosť obchodovať s nehnuteľnosťami cez ibuyerov. Až teraz sa však začína hlásiť o slovo v plnej sile.

Ibyuying

Ibuyer je okamžitý kupujúci. Táto definícia je krátka, ale zároveň výstižná. „Ide o model realitnej transakcie, pri ktorom sa nič zbytočne nepredlžuje, pretože ibuyer nehnuteľnosť rýchlo a jednoducho kúpi priamo od jej majiteľa a novým vlastníkom sa stáva on,“ vysvetľuje Mgr. Erik Baťalík, z REINS Invest, First iBuyer in Slovakia, člen americkej komory realitných maklérov.

E. Baťalík priniesol tento spôsob obchodovania s realitami na Slovensko pred desiatimi rokmi z USA, kde študoval na Real Estate School v Miami. „Je to americký model obchodovania s nehnuteľnosťami, ktorý sa u nás veľmi rýchlo ujal. Svedčí o tom fakt, že sme v priebehu desiatich rokov okrem Slovenska otvorili ďalšie pobočky aj v Čechách a v Rakúsku.“

Špecifikom ibuyera, ktorým sa zásadne odlišuje od ostatných spôsobov obchodovania s nehnuteľnosťami, je jeho know-how postavené na dátach a technológiách.

„Na trhoch, kde je ibuying rozvinutý, sa s nehnuteľnosťami obchoduje prioritne online, ľudia teda svoj byt predajú za pár minút z pohodlia obývačky a bez toho, aby sa stretli s obchodníkom. Dá sa to práve vďaka technológiám a dátam, ktorými ibuyingové spoločnosti disponujú, a vedia na diaľku nehnuteľnosť reálne oceniť aj zrealizovať všetky ostatné potrebné kroky,“ vysvetlil E. Baťalík.

Kúpa nehnuteľnosti cez ibuying

Zdroj: istock.com

Je to bezpečné?

V princípe ibuying funguje takto: chcete predať svoj byt alebo dom. Na webe ibuyera zadáte základné údaje o nehnuteľnosti, často stačí iba typ bytu a adresa. Pravdaže, nezáväzne.

V priebehu krátkeho času, ktorý sa dá rátať na hodiny, sa ozve ibuyer s cenovou ponukou. „Niekedy chce nehnuteľnosť aj vidieť, niekedy to ani nie je potrebné, pretože ak má dostatočné dáta, dokáže urobiť cenovú ponuku aj na diaľku na základe lokality a ďalších údajov o byte. Ibuyer kupuje nehnuteľnosť pre seba s tým, že ju celú zrenovuje a vráti na trh,“ vysvetľuje E. Baťalík z REINS Invest.

Predávajúci sa tak vyhne niekoľko mesiacov trvajúcim obhliadkam, keď do svojho súkromia púšťa cudzích ľudí, rôznym zmenám ceny a podmienok predaja a rovnako tak nejasnostiam, kedy sa to všetko uzavrie a skončí a svoju nehnuteľnosť naozaj predá.

„Na Slovensku trvá predaj bytu približne štyri mesiace. Pri ibuyerovi sa môže predaj uskutočniť so všetkými právnymi náležitosťami v priebehu pár dní. Predávajúci si pritom môže určiť termín, kedy chce nehnuteľnosť predať, a odsťahovať sa s ohľadom na svoje ďalšie bývanie alebo okolnosti. Za svoj byt teda dostane      cenu čo najbližšiu trhovej a zároveň získava časovú flexibilitu, čo je podľa mňa na nezaplatenie,“ pokračuje First iBuyer in Slovakia vo vysvetľovaní spôsobu, ako funguje ibuying.

Cena za byt je zmluvne garantovaná a táto zmluva je zaevidovaná aj u notára formou zápisnice. Tým sú chránené obe strany, predávajúci aj kupujúci ibuyer, ktorý sa stáva novým majiteľom nehnuteľnosti.

Kúpa a predaj nehnuteľnosti cez model ibuying

Zdroj: istock.com

Na konci sú spokojní všetci

Nedostatok nových bytov spôsobuje, že byty z druhej ruky – staršie byty, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou – sú na realitnom trhu stále žiadané.

„Ibuyer nehnuteľnosť kúpi, prerobí ju a zase predá. Pre pôvodného majiteľa je to výhodné v tom, že sa nemusí starať o stav bytu a dokonca ani o nábytok či zariadenie, ktoré v ňom necháva. Všetko vyrieši ibuyer. Pre kupujúceho bytu z druhej ruky, teda kompletne prerobeného pôvodného bytu, je zas výhodné to, že kupuje byt, ktorý je v stave porovnateľnom s novostavbou a môže sa rovno nasťahovať bez potreby riešiť rekonštrukciu. Aj pri vybavovaní hypotéky je zrekonštruovaný byt vždy ocenený vyššie než nehnuteľnosť, ktorá si vyžaduje obnovu,“ pokračuje E. Baťalík.

Na konci sú spokojní všetci, je to win : win situácia a to je práve dôvod, prečo má tento model realitných transakcií taký úspech.

Zdroj: PR článok Reins invest

Kategória: Legislatíva a financovanie
Tagy: kúpa nehnuteľnosti predaj nehnuteľností realitný trh
Zdieľať článok