Zdroj: Oliver Bonas

Využite zvyšok leta na drobné zmeny v domácnosti. Tieto váš interiér pozdvihnú o úroveň vyššie

24. 08. 2023
Zdieľať

Prežite koniec augusta so všetkým, čo k zvyšku leta patrí, obklopení príjemnými tónmi a trendovými materiálmi. Tento mesiac je navyše ideálnym časom na drobné zmeny, ktoré váš interiér pozdvihnú o úroveň vyššie. Pre ktorú z nich sa rozhodnete?

Stolovanie v štýle al fresco

Stolovanie pod holým nebom je pre dovolenky charakteristické. Ak vás v auguste už žiadna nečaká, vytvorte si takúto atmosféru aspoň doma na balkóne či terase. Jedným zo spôsobov, ako oživiť stolovanie, bude štýlový riad či detaily v podobe látkových obrúskov a drevených servírovacích dosiek.

V lete môžete pridať aj trochu farieb. Nudnú bielu servírovaciu súpravu nechajte tento mesiac v zásuvkách a skrinkách a nahraďte ju taniermi výrazných farieb, ako purpurová alebo modrozelená, či kvetinovými vzormi.

Stolovanie v štýle al fresco

Termín al fresco používame v spojení so stolovaním v prírode, na čerstvom vzduchu. V taliančine však znamená „začerstva“ či „na omietke“. Zdroj: Micucci Interiors

Al fresco

Termín al fresco používame v spojení so stolovaním v prírode, na čerstvom vzduchu. V taliančine však v origináli znamená „začerstva“ či „na omietke“. Označuje proces maľovania steny do vlhkého podkladu, pri ktorom vznikajú fresky.

Atmosféra Stredomoria

Stredomorský štýl je nadčasovou klasikou charakteristickou neutrálnymi farbami, prírodnými materiálmi či dlažbami s geometrickými vzormi, ktoré majú nádych talianskeho pobrežia a letoviska Amalfi. Tak prečo sa ním neinšpirovať u vás doma?

Rýchlym a pomerne lacným trikom, ako ho zakomponovať, sú koberce vintage vzhľadu s geometrických motívom. Spojenie pastelovej ružovej, mätovo zelenej a bronzovej farby vnesie stredomorské akcenty aj do interiéru vo vidieckom štýle.

Stredomorský štýl v interiéri

Stredomorský štýl je nadčasovou klasikou, ktorou sa môžete inšpirovať aj u vás doma. Zdroj: Zitozza

Priehľadnosť na odľahčenie

Vašej pozornosti by nemal uniknúť ani trend transparentnosti a priehľadných materiálov. Veď aj známy architekt Le Corbusier už pred viac ako 50 rokmi určil základné krédo architektúry – dať ľuďom slnko a svetlo.

Prečítajte si tiež
Je toto nový dizajnový trend desaťročia? Čo sa skrýva pod jeho názvom?

V interiéri ich zdôraznia leštené povrchy, zrkadlá či transparentné materiály prepúšťajúce svetlo, ako napríklad sklo. Populárnou sa stáva i živica. Možnosti jej použitia sú takmer nekonečné, a to buď v jej jemnej bielej podobe, alebo v rôznych farebných tónoch.

Trend transparentných a priehľadných materiálov v interiéri

Priehľadné predmety zo skla pomôžu odľahčiť priestor, návrat hlási ornamentné sklo inšpirované 70. rokmi. Zdroj: Nest

Udržateľnosť v centre pozornosti

Téma udržateľnosti sa dotýka aj interiérového dizajnu. Okrem naplnenia filozofie bývania a estetiky sa výrobcovia zameriavajú na inovatívne materiály a využívanie toho, čo sme predtým nazývali odpadom.

Kombinácia zdokonalených technológií a ekologického prístupu sa pretavila napríklad do kávových stolíkov z kolekcie Waste Edition dánskej značky Mater. Povedali by ste, že príručný stolík na obrázku nižšie je sčasti vyrobený z  kávových škrupín, teda z odpadu, ktorý vzniká pri pražení kávy? Škrupiny sú zmiešané s recyklovaným plastovým odpadom a s recyklovaným sklolaminátom.

Udržateľné materiály v interiérovom dizajne

Téma udržateľnosti prenikla aj do interiérového dizajnu a čoraz viac sa hovorí o materiáloch, ktoré sme predtým nazývali odpadom. Zdroj: Mater

Recyklovaný dizajn

Ak je vám takéto ekologické zmýšľanie sympatické, v ponuke výrobcov nájdete aj dizajnové kúsky z recyklovaného plastu, starých PET fliaš či potrhaných rybárskych sietí. Z podrvených kúskov a roztavených plastov sa robia sedáky stoličiek, PET fľaše sa zase premenia na látku na poťahy či na odolnú plsť.

Ako huby po daždi

Organické tvary sú trendom už nejaké to obdobie. Všimli ste si však aj množstvo zahraničných inšpirácií, v ktorých sa vyskytujú huby? Tento trend sa neobmedzuje len na siluety lámp, vzory textílií, keramiku či na drobné dekorácie. Vybrať si môžete napríklad i výraznú tapetu s motívom húb. Alebo menej nápadný plagát na stenu.

Kým v začiatkoch sa dizajnéri prikláňali k tradičnému motívu škvrnitej červeno-bielej muchotrávky, rok 2023 praje hnedým a krémovým odtieňom. Tento motív navyše výborne zapadá aj do vidieckeho štýlu.

Trend organických tvarov v interiéri

Aj vy ste si všimli množstvo zahraničných inšpirácií, v ktorých sa vyskytujú huby? Zdroj: Rebel Walls

Akcentový prvok

Ratan zažil v posledných rokoch znovuzrodenie a zdá sa, že jeho popularita už dosiahla vrchol. To však neznamená, že sa s ním v rámci interiérového dizajnu musíte nadobro rozlúčiť. Namiesto ústredného bodu z neho skôr spravte akcentový prvok.

Prečítajte si tiež
Jednoduché nápady, ako si z viedenského ratanového výpletu vyrobiť pekné doplnky

Tento prírodný materiál je skvelou voľbou pre svoju odolnosť a tuhosť. Hoci sa mnohým spájal skôr v exteriérom, v interiéri zapadne do takmer každého štýlu bývania. Vhodne doplní drevo v rámci vidieckeho a rustikálneho štýlu; ak túžite po modernejšom nádychu, kombinujte ho s mramorom alebo terazzom.

Ratanové prvky v interiéri

Ratan je skvelou voľbou pre svoju odolnosť a tuhosť a v interiéri zapadne do takmer každého štýlu bývania. Zdroj: Joe Browns

Text: Sláva Štefancová
Foto: Oliver Bonas, Micucci Interiors, Zitozza, Nest, Mater, Rebel Walls, Joe Browns
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové trendy interiérový dizajn prírodné materiály udržateľnosť
Zdieľať článok

Diskusia