Zdroj: LEIER Baustoffe.sk

Ako stavať rýchlo, ľahko a ekologicky

13. 10. 2021 Zdieľať

Aj vy sa chystáte stavať, ale neviete aký stavebný materiál zvoliť? Chcete, aby výstavba prebehla čo najrýchlejšie, uvažujete aj nad alternatívou stavať svojpomocne, ale máte strach, aby ste niečo nepokazili. Chcete len to najlepšie pre seba a svoju rodinu, no zároveň máte rozpočet, do ktorého sa musíte zmestiť. Tiež by ste chceli byť zodpovední, pretože životné prostredie a otázka ekológie vám nie je cudzia… to všetko sú otázky, s ktorými sa stretáva každý, kto sa rozhodne postaviť si vlastný dom a zabezpečiť bývanie, ktoré bude vyhovovať predstavám celej rodiny. Je to však mnoho kritérií a často sa stáva, že v konfrontácii s realitou, začnete postupne zľavovať z nárokov a uprednostníte len jeden z nich. Máme však pre vás skvelý tip, ktorý vyhovie všetkým spomínaným požiadavkám.

Na trhu nájdete aj výnimočný stavebný systém Durisol, ktorý spĺňa atribúty rýchlej výstavby a dokáže vám ušetriť peniaze, dodatočné práce a v neposlednom rade aj energiu. Okrem toho sa jedná o prírodný produkt na báze dreva, obnoviteľného zdroja, ktorého výroba aj logistika zohľadňuje dopad na životné prostredie. Pritom životnosť materiálu Durisol je minimálne taká, ako tradičných materiálov. Nad vývojom tohto materiálu a tiež neustálym zdokonaľovaním výrobného procesu strávila spoločnosť Leier mnoho rokov. Inovácie však doviedla do dokonalosti a vytvorila materiál, ktorý spĺňa všetky požiadavky kvalitnej, nízkoenergetickej aj pasívnej stavby.

Mineralna vlna Durisol

Zdroj: LEIER Baustoffe.sk

Ekologická výroba

Durisol je prírodný a 100% recyklovateľný materiál. Jeho hlavnou surovinou je drevná štiepka, ktorá sa na iné účely už nedá technologicky využiť. Celá výroba je bezodpadová a prebieha bez procesu horenia pri minimálnej spotrebe energií. Drevná štiepka sa vo veľkorozmernej miešačke zmieša s cementom a vodou, a následne sa zušľachtí mineralizačnými prísadami. Takto pripravená zmes sa vleje do foriem, v ktorých nadobudne požadovaný tvar, zhutní a vytvorí sa tvarovka. Čerstvá tvarovka sa premiestni na medzisklad, kde „zreje“ ďalších 6-8 dní. Potom sa tvarovky ofrézujú na požadovaný rozmer a pripravujú sa na expedovanie.

Efektívna a rýchla výstavba

Tvarovky majú nízku hmotnosť, vďaka čomu sa s nimi jednoducho manipuluje. Celý systém funguje na princípe stavebnice, pričom nie je potrebné použitie ťažkých stavebných mechanizmov. Tvarovky pre obvodové steny majú vloženú tepelnú izoláciu, ktorou môže byť grafitový polystyrén alebo minerálna vlna, takže dodatočné zatepľovanie odpadá.

Na stavbe sa 1. rad tvaroviek ukladá do maltového lôžka, následne sa „nasucho“ alebo na nízkoexpanznú montážnu penu vytvárajú jednotlivé rady obvodových a vnútorných stien. Nakoľko tvorí Durisol z 90 % drevná štiepka, tvarovky sa veľmi ľahko opracujú, pília, režú, frézujú i vŕtajú. Pri montáži „nasucho“ sa vylievajú betónom každé 4 rady tvaroviek, pri montáži na nízkoexpanznú penu každých 6 radov. Po zabetónovaní sa vytvorí veľmi pevná a odolná konštrukcia. Steny Durisol sa štandardne omietajú, resp. sa môžu obkladať rôznym materiálom, napr. drevom, obkladovými tehlovými pásikmi…

V ponuke je viac rozmerov tvaroviek pre obvodové steny i akustické tvarovky na vnútorné steny so zvýšenou zvukovou izoláciou.

Zdravé a ekonomické bývanie

Pri nápočtoch stavebného materiálu sa môže zdať prvotná cena Durisolu vyššia, ale po zohľadnení tepelnotechnických parametrov a zarátaní všetkých pracovných postupov, ktoré pri každej stavbe treba absolvovať, je porovnateľná, ba dokonca nižšia ako pri použití bežných stavebných materiálov. Nešetríte len na samotnej práci, ktorá zvyčajne tvorí tú najväčšiu časť rozpočtu ale Durisol vám zaručí aj úsporu nákladov pri vykurovaní, v lete nie je potrebná klimatizácia. Vďaka betónovému jadru majú steny vynikajúce tepelno-akumulačné vlastnosti, čo vám doma zabezpečí príjemnú tepelnú pohodu. Durisol má výbornú difúziu vodných pár, to znamená, že steny „dýchajú“, takže nedochádza k vzniku nepríjemných plesní. Stavebný systém tak vytvára predpoklady pre dokonalé zdravé bývanie.

Kontakt:

Leier Baustoffe SK s.r.o., Pribylinská 3, 831 04 Bratislava

Tel: 02/44 888 846, www.leier.sk, leier@leier.sk

Zdroj: PR článok Leier Baustoffe SK s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: durisol nízkoenergetický dom prírodné materiály recyklovateľné materiály stavba domu stavebné systémy tvarovky
Zdieľať článok