Zdroj: Martin Matula pre Wienerberger

Tehlový bungalov v Tesárskych Mlyňanoch si majiteľ postavil svojpomocne za dva a pol roka

14. 06. 2021
Zdieľať

Pri stavbe vlastného rodinného domu sa majiteľ inšpiroval krajinou tulipánov, veterných mlynov a typických tehličkových fasád.

Unikátom Tesárskych Mlynian je arborétum, ktoré patrí k najväčším a najkrajším v strednej Európe. No pre tunajších obyvateľov je to najmä príjemné miesto na rodinný život. Aj Ivan, ktorý pochádza z Tesárov, to tu mal vždy rád. Keď sa mu naskytla možnosť kúpiť pozemok hneď vedľa rodičovského, neváhal preto ani na chvíľu.

Prečítajte si tiež
Nepoužiteľný bungalov zo 60. rokov na úzkom pozemku si domáci dotvorili sami

Vlastný rodinný dom si tu potom postavil tak, aby mu pripomínal roky strávené v zahraničí. „V Holandsku som žil 14 rokov. Do jeho typickej architektúry som sa hneď zamiloval. Už vtedy som sníval o podobnom dome, no neveril som, že sa mi tento sen niekedy splní,“ spomína. Veľkorysý rovinatý pozemok, ktorý si vyžadoval len minimálne úpravy, bol však skvelým začiatkom, a keďže Ivan už roky pracuje v stavebníctve, neváhal sa pustiť do návrhu aj stavby domu svojpomocne. „S pomocou bratov som ho staval dva a pol roka. Vždy večer po práci som prakticky nastupoval na ďalšiu “šichtu”, víkendy či Vianoce pre mňa v tom období neexistovali,“ hovorí majiteľ vlastnoručne postaveného bungalovu.

Dom z tehál veľké okná záhrada

Celkový vzhľad domu doplnili škridly Samba 11 s matnou povrchovou úpravou hnedá engoba. K výhodám pálených škridiel patrí ich vysoká odolnosť, pričom si nevyžadujú nijakú údržbu. Zdroj: Martin Matula pre Wienerberger

Šikovné riešenie

Na hrubú stavbu prízemného rodinného domu si majiteľ zvolil tehlový stavebný systém Porotherm, ktorý je na svojpomocnú výstavbu ideálny – brúsené tehly sa murujú na tenkú ložnú škáru pomocou lepiacej peny alebo špeciálnej malty, vďaka čomu stavba veľmi rýchlo napreduje.

Obvodové múry zhotovil z tehál Porotherm Profi s hrúbkou 30 cm a zateplil ich minerálnou vlnou s hrúbkou 20 cm. V kombinácii s plastovými oknami s trojsklom sa mu tak podarilo dosiahnuť nízku spotrebu energie pri vykurovaní.

V Holandsku som žil 14 rokov. Do jeho typickej architektúry som sa hneď zamiloval. Už vtedy som sníval o podobnom dome, no neveril som, že sa mi tento sen niekedy splní.

Ivan, majiteľ

Pálená od hlavy po päty

Pri výbere fasády zavážila u Ivana nielen inšpirácia zahraničím, ale aj praktickosť tehlového obkladu. Ako upozorňuje, dôležitá je najmä odolnosť materiálu a jeho nároky na údržbu. „Tehla odoláva vplyvom počasia podstatne dlhšie ako napríklad omietky. Z dlhodobého hľadiska je tento obklad veľmi praktický, takže rozhodnutie bolo jednoznačné,“ vysvetľuje majiteľ.

Prečítajte si tiež
Jednopodlažný murovaný dom, ktorý spojil rodinu

Podobne jasnou voľbou bola preňho aj pálená škridla. Živí sa totiž pokrývačským remeslom a s keramickou krytinou Tondach má dobré skúsenosti. „Pracujem s ňou už dlhé roky a jej kvalita ma ešte nesklamala,“ hovorí. „Pri výbere strešnej krytiny treba vždy staviť na kvalitu. Pálená škridla je prírodný, navyše mimoriadne odolný materiál, a jej povrch si na rozdiel od betónových či plechových striech nevyžaduje žiadnu údržbu. Dnes sú v ponuke keramické škridly v rôznych vyhotoveniach a vo farebných odtieňoch – či už hľadáte vidiecku klasiku alebo moderný dizajn, určite si vyberiete,“ uzatvára majiteľ domu a pokrývačský majster v jednej osobe.

Fasáda z lícových tehál

Fasáda z lícových tehál Terca Cienna výrazne ovplyvnila výzor bungalovu. „Rozmýšľal som, ako by som mohol tehlové steny ozvláštniť,“ hovorí majiteľ. „Rozhodol som sa preto niektoré tehly osadiť vertikálne. Spočiatku si to síce vyžadovalo veľa vymeriavania, no po pár úsekoch to už išlo samo,“ dodáva spokojný majster. Zdroj: Martin Matula pre Wienerberger

Profil

Majitelia

Ivan s partnerkou Sylviou. Ako správneho pokrývača nájdete Ivana od rána do večera na streche. Práca je jeho hobby, aj preto sa rozhodol postaviť si dom vlastnými rukami. Teraz, keď sú práce na dome hotové, rád si so Sylviou posedí na terase alebo relaxuje pri kosení.

Nehnuteľnosť

Bungalov s rozmermi 12 × 25 m na 15-árovom pozemku v Tesárskych Mlyňanoch

Prečítajte si tiež
Na prvý pohľad nenápadný jednopodlažný dom ukrýva viacero prekvapení

Text: Katarína Dudáková, zodpovedná redaktorka Erika Kuhnová

Foto: Martin Matula pre Wienerberger

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: brúsená tehla bungalovy lícové tehly moderná architektúra pálená škridla rodinný dom stavba domu tehlové domy Wienerberger
Zdieľať článok
Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovaťDom z tehly

Kameň, drevo a tehla: 21 tipov, ako ich kombinovať

Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuálDom z tehly

Ako začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Diskusia