Robo Opatovský stavia dom s Ipeľskými tehelňami

30. 04. 2020
Zdieľať

Pred zimou bol dom pána Opatovského v miernom sklze. Počas tohtoročnej zimy však teploty málokedy klesli pod 0 °C, a tak mohla stavba prakticky bez prerušenia pokračovať. Čas sa im podarilo dobehnúť, dokonca – podľa slov samotného speváka – by sa mohli sťahovať už toto leto.

V októbri minulého roka populárny popový spevák Robo Opatovský ukázal stavbu svojho vysnívaného tehlového domu v Skalici, kde sa práve dokončovala hrubá stavba z materiálov z Ipeľských tehelní, s ktorými je známy spevák nadmieru spokojný.

stavba domu
Ipeľské tehelne

Tri cípy spevákovej veľkolepej strechy
Do prvého radu použil tehly BRITTERM 38 TERMO, obvodové steny sú postavené z Britterm 38 brúsenej na Dry BRITTERM penu, nosné priečky sú z BRITTERM 25 brúsenej a BRITTERM 14 brúsenej, použili sa nadokenné a naddverové preklady Atlas 11,5Atlas 23,8. Robovi chvália tehlu aj samotní stavbári pre ľahkú manipuláciu a jednoduché rezanie s takmer nulovým odpadom. Aj preto sa napokon investor rozhodol aj pre keramický strop Britterm z Ipeľských tehelní, ktorý taktiež veľmi presne sedel a výborne sa s ním pracovalo.


Dôkazom kvality tehál Britterm je aj krásne rovná tehlová stena.

stavba domu
Ipeľské tehelne

Dôkazom kvality tehál Britterm je aj krásne rovná tehlová stena.

Iba prírodné materiály

Spevák má za sebou aj osadenie priečok, na ktoré si nemálo investorov vyberá sadrokartón.No Robo Opatovský si želal na dome použiť zásadne len prírodné materiály, preto sú aj priečky z tehál. Dokonca aj okná má hliníkové, pretože nechcel zbytočný plast. „Radšej poďme do kvalitných materiálov,“ povedal Opatovský. Najdôležitejšie je pre speváka dokončiť interiér, aby sa mohol čo najskôr vysťahovať z bytu, v ktorom momentálne žije so svojou rodinou.

„Som veľmi rád, že som si vybral tehly a stropy z Ipeľských tehelní. Aj vďaka nim som počas stavby nemal žiadne väčšie problémy.“

Robo Opatovský

Čo koronavírus nezastavil

Počas zimy sa na stavbe poctivo pracovalo – zaviedli vodu, elektrinu, osadili podomietkové telesá a nahodili omietky.

Po zime prišla obrovská a nečakaná stopka v podobe pandémie COVID-19. Vyžiadala si nemalé zmeny, ktoré ovplyvnili život každého z nás. Inak to však bolo pri stavbe domu známeho speváka: „Stavba zatiaľ nebola a dúfam, že ani nebude, poznačená. Všetci dodržiavajú opatrenia, ktoré vláda nariadila. Stavbári nosia rúška, nerobia vo veľkých skupinách, stretávajú sa väčšinou len traja.“ Ani v čase, keď boli stavebniny príkazom vlády zatvorené, nemal problém s dodávkou materiálu priamo na stavbu, keďže mal všetko vopred naplánované a dohodnuté.

stavba domu
Ipeľské tehelne

Veľkorysý otvorený krov plánuje domáci pán ponechať viditeľný.

Zo skladu galéria pre začínajúcich umelcov

„Pán architekt Juraj Zornička urobil kus dobrej práce,“ teší sa Robo. Všetko, čo navrhol, sa spevákovi páčilo a nemienil nič meniť. Jediné, čo sa zmenilo, je pôvodne plánovaný veľkorysý suterénny priestor, ktorý mal slúžiť ako sklad. No 80 m2 sa spevákovi zdá na sklad zbytočných: „Premýšľam nad tým, že by to bola galéria pre nových autorov – maliarov – a plus by som využíval tento priestor ako kultúrno-spoločenský, kde by som raz za mesiac urobil koncert. Krásne obrazy, hudba a k tomu – tým, že sme vinárska oblasť –, dobré vínko a, samozrejme, nemôže chýbať ani tradičný skalický trdelník.“ Do tohto priestoru sa podľa Robových odhadov zmestí 30 – 40 ľudí. Táto symbióza viacerých foriem umenia a príjemného priestoru by sa mohla páčiť a suterén bude iste využitý efektívnejšie ako v prípade pôvodne plánovaného skladu.

stavba domu
Ipeľské tehelne

Z pôvodne plánovaného suterénneho priestoru bude galéria a klub.

Príprava na finále

V dome sú dva veľkorysé priestory otvorené až po krov, ktorý Opatovskí plánujú ponechať odhalený a priznať tak ďalší prírodný materiál aj v interiéri. V jednom z týchto priestorov bude aj hosťovská izba, ktorú si Robo zariadi zároveň aj ako posilňovňu a využije ju aj v čase neskorých príchodov z koncertov. Pod odhaleným krovom sa vytvorí dokonca priestor na efektne umiestnenú knižnicu prístupnú po rebríku.

Spevák sa nevie dočkať dokončenia interiéru. Opatovskí majú pripravené vizualizácie viacerých miestností, a tak sa zdá, že dokončenie domu je na dosah. No pár mesiacov práce ešte predsa len potrvajú. V týchto dňoch sa pracuje na podlahovom kúrení a vyliatí podlahy.

Robo Opatovský neočakáva, že sa všetky jeho sny a túžby splnia hneď po sťahovaní. Naopak, aj s rodinou sa teší na postupné vylepšovanie a skrášľovanie domu už po nasťahovaní.

TEXT: Petra Gáliková
FOTO: Miro Pochyba

Článok vznikol s podporou spoločnosti Ipeľské tehelne.

Kategória: Materiály
Tagy: Britterm brúsená tehla stavba domu
Zdieľať článok
Tehlový bytový dom v historickej zástavbe: Očarí vás zvonka aj zvnútraDom z tehly

Tehlový bytový dom v historickej zástavbe: Očarí vás zvonka aj zvnútra

Je vysunutý sokel bezpečný?Dom z tehly

Je vysunutý sokel bezpečný?

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vásDom z tehly

Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás

Diskusia