Úspora zateplením v reálnych podmienkach

26. 05. 2014 Zdieľať

V apríli bol u našich južných susedov ukončený prvý projekt porovnania energetickej efektívnosti budov na reálnych domoch. Výsledky dokázali, že zateplenie rodinného domu znížilo náklady na jeho vykurovanie až o 46 %.

Porovnávací program energetickej efektívnosti budov prebiehal túto zimu v Maďarsku. Experiment trval 7 mesiacov – od septembra 2013 do marca 2014 a boli preň vybrané dva rovnaké domy, vzdialené od seba len 6 km. Medzi budovami bol jeden významný rozdiel – jeden z nich bol zateplený, druhý ostal v pôvodnom stave. Odborníci merali spotrebu energie na vykurovanie a výsledok ukázal, že rodina v zateplenom dome minula na vykurovanie o 370 eur menej, čo predstavuje 46 %-nú úsporu oproti druhému domu. Keďže sa ich kotol zapínal trikrát menej ako v nezateplenom dome, znížil sa aj ich účet za elektrinu o 33 eur. Porovnávané rodinné domy sú konštrukčne i veľkosťou podobné tým, ktoré stoja aj v slovenských obciach a mestách. Navyše podobnosť klimatických podmienok maďarského regiónu a minimálne južnej časti Slovenska umožňuje považovať výsledky experimentu za relevantné aj u nás.


Rodinný dom pred zateplením

Rodinný dom pred zateplením
KNAUF INSULATION, s.r.o.

Podľa doterajších odhadov odborníkov je použitím tepelnej izolácie možné v závislosti od individuálnych podmienok každej stavby dosiahnuť úsporu energie 30 až 40 %. Výsledky projektu v maďarskom meste Nyíregyháza však tieto teórie predčili a preukázali úsporu energie až 46 %. 

Odborníci zo spoločnosti Knauf Insulation a Budapeštianskej technickej univerzity do pokusu zapojili dva domy s rovnakými technickými parametrami. Oba boli postavené z tehál, mali plochu približne 110 m2 a obývali ich 4-členné rodiny. V zateplenom dome bola na tepelnú izoláciu strechy použitá ekologická sklená minerálna vlna s ECOSE technológiou a hrúbkou 25 cm a na zateplenie obvodových stien 20 cm hrubé fasádne dosky z nehorľavej minerálnej vlny. Vďaka týmto opatreniam bol zateplený dom zaradený do energetickej triedy A. Druhá nehnuteľnosť, ktorá tepelnú izoláciu nemala, spĺňala podmienky pre zaradenie do energetickej triedy F. Projektový tím sledoval denne teplotu vykurovacej vody, vnútornú teplotu v domoch udržiavali cez deň neustále na 22 stupňoch a v noci zas na 19,5 stupňoch. Merala sa aj vonkajšia teplota ovzdušia. Rozdiel medzi nákladmi na vykurovanie oboch rodinných domov bol výrazný aj napriek tomu, že priemerná teplota tohtoročnej zimy bola o 3 ºC vyššia, ako je obvyklé. Aj tento rok v zime však bolo niekoľko dní, respektíve týždňov, kedy namerané teploty výrazne klesli. V tieto dni rozdiel medzi spotrebami oboch domov stúpol až na 55 %. 


Priebeh zatepľovania

Priebeh zatepľovania
KNAUF INSULATION, s.r.o.

Výsledky po 7 mesiacoch meraní v mnohých ohľadoch prekvapili aj odborníkov. Na udržanie rovnakej úrovne teploty spotreboval neizolovaný dom 2 182 m3 plynu, kým v izolovanom dome k tomu obyvatelia potrebovali o 1 196 m3, čiže o 46 % menej plynu. Dosiahnutú úsporu môžu majitelia domu použiť na splácanie investície. Okrem finančných úspor sa rodine v zateplenom dome zvýšila hodnota nehnuteľnosti a samozrejme sa zlepšila kvalita ich bývania. 


Rodinný dom po zateplení

Rodinný dom po zateplení
KNAUF INSULATION, s.r.o.

Podľa posledného sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 je na Slovensku zateplených len 27 % rodinných domov, z toho 12 % len čiastočne. Pri rekonštrukcii sa pritom často z finančných dôvodov šetrí na materiáloch, prípadne sa robia čiastkové riešenia a tak sa mnoho budov z hľadiska energetickej efektívnosti dostáva z triedy F do triedy C a nevyužije sa potenciál úspor energie. Pritom náklady spojené so stavebnými a lešenárskymi prácami, ako aj s dalšími komponentmi zatepľovacieho systému sa menia len minimálne v závislosti od použitej hrúbky izolácie. Výsledné úspory po nedôslednej rekonštrukcii nebývajú uspokojivé a návratnosť celého projektu sa predlžuje.

V projekte boli použité izolačné dosky vyrobené v závode Knauf Insulation v Novej Bani, ktorý je jediným výrobcom minerálnej vlny na Slovensku. Na projekte sa okrem spoločnosti Knauf Insulation podieľali odborníci z Budapeštianskej technickej univerzity, Energiaklubu a Maďarského inštitútu energetickej efektivity.

Kategória: Materiály
Tagy: stavebný materiál zateplenie
Zdieľať článok