Ako vybrať správne okno?

09. 09. 2005
Zdieľať

Okno je dôležitým výrazovým prostriedkom architektonického i estetického stvárnenia objektu. Je súčasťou obalových, obvodových stien a veľmi výrazne ovplyvňuje aj komfort interiérového prostredia. Ak sa aj rozhodnete, ako majú vaše nové okná vyzerať, zrazu zistíte, že výrobcov, ktorí ponúkajú také okná, je akosi priveľa. Podľa čoho teda vyberať, čo musí dobré okno spĺňať, na čo si treba dať pozor?

Skôr ako vôbec začnete vyberať okno, zvyčajne si zvolíte materiál, z ktorého má okno byť. Tým môže byť plast, drevo, kov (hliník, oceľ), prípadne kombinácia viacerých. Materiál nie je v prípade okien dôležitý len pre rozdielne fyzikálne vlastnosti, ale aj pre svoj vzhľad. A keďže okno je veľmi dôležitým prvkom stavby, môže jej celkový vývoj nielen vylepšiť, ale aj úplne pokaziť. Tým narážam hlavne na drevenice, prípadne historické budovy s plastovými oknami. Takýchto „smrteľných hriechov“, žiaľ, stále pribúda.

Vlastnosti dobrého okna

Hlavným kritériom pri výbere okna je jeho súčiniteľ prechodu tepla U, ktorý má byť maximálne 2,0 W/(m2. K). Výslednú hodnotu U tvoria súčiniteľ prechodu tepla okenného rámu a súčiniteľ prechodu tepla zasklenia. Čím je táto hodnota nižšia, tým sú nižšie tepelné straty a náklady na kúrenie. Prvým znakom kvalitného okna je teda kvalitný okenný rám a kvalitné zasklenie. Okná sú vystavené nepriazni počasia, preto musia byť odolné proti vetru, vlhkosti a vode. Najmä styk okenného krídla a rámu a styk vlysu krídla a skleneného systému si vyžaduje pozornosť. Kvalitné tesnenie v týchto miestach je ďalším znakom dobrého okna. Veľmi dôležité je i kovanie okna. V zatvorenej polohe musí okno dokonale tesniť, kovanie musí zabezpečiť ľahkú manipuláciu pri otváraní a zatváraní a zároveň by malo byť odolné proti nárazovému vetru i zlodejom. Kovanie spĺňajúce požiadavky, ktoré sa naň kladú, by malo byť celoobvodové. Aj kvalitné okno môže zničiť zlé osadenie. Ak je to teda len trocha možné, postarajte sa, aby vám vaše nové okno osadil predajca alebo priamo výrobca. Každý dobrý výrobca túto službu poskytuje a ručí za kvalitu montáže.


Ako vybrať správne okno?

29466

Plastové okná majú dlhú životnosť a okrem bežného umývania si nevyžadujú nijakú údržbu, odolávajú účinkom počasia, nehrdzavejú, zaručujú dobrú tepelnú ochranu a dobre držia tvar. Sú vyrobené z nemäkčeného PVC, prípadne tvrdého polyetylénu alebo polypropylénu. Nosnú konštrukciu tvorí kovový rám, ktorý zvyšuje mechanickú odolnosť okna a zabezpečuje stálosť jeho tvaru. Vďaka tomu životnosť plastových okien dosahuje 35 i viac rokov bez zmeny tvaru a izolačných vlastností. Tepelnoizolačná schopnosť rámu plastového okna sa zvyšuje so stúpajúcim počtom komôr, ktoré sú viditeľné v priereze rámu. Trojkomorové a viackomorové rámy majú dostatočné tepelné a zväčša aj zvukovoizolačné vlastnosti. Samozrejme, aj okno s trojkomorovým systémom a napr. s lepším zasklením môže mať lepšie vlastnosti ako s päťkomorovým systémom a obyčajným dvojsklom. Z hľadiska vzduchovej priepustnosti ide o veľmi tesné okná, ktoré nezaručujú dostatočné prirodzené vetranie. Preto by mali profily obsahovať regulačné klapky, ktoré zabezpečia želateľnú výmenu vzduchu pri rôznych rozdieloch a rôznej rýchlosti vetra. Regulačné klapky sú buď mechanicky nastaviteľné človekom, alebo samočinné s konštantným prietokom vzduchu pri rôznych tlakových rozdieloch.

Ohrozujú plastové okná zdravie?

V súčasnosti sú mnohí proti používaniu plastových okien. Dôvodom je ich údajné rakovinotvorné pôsobenie. Vinylchlorid môže pri primitívnom spôsobe výroby naozaj pôsobiť karcinogénne, ale dnešné technológie výroby bezpečne chránia užívateľa pred týmito účinkami. A ak sa PVC likviduje odborne (problém nastáva pri požiari), možno ho označiť za neškodné. Súvislosť medzi zaťažením životného prostredia a výrobou PVC vyvrátil celý rad štúdií renomovaných vedeckých pracovísk. Okrem toho, ak máte doma plastové okná, môžete si byť istý, že ani raz na ich údržbu nepoužijete náterové a impregnačné látky (používané na drevené okná), ktoré by mohli negatívne vplývať na prírodu i vás. Koniec koncov, problém údajnej rakovinotvornosti dnes nemajú len plastové okná. Výrobkov (vrátane potravín), ktoré vraj spôsobujú rakovinu, je hádam viac ako takých, ktoré ju (údajne) nespôsobujú. Jediným riešením je odsťahovať sa do divočiny (ak nejakú nájdete) a tam žiť bez všetkého, na čom sme my ľudia tak dlho pracovali. Ale to už je iná téma…

Drevo

Ak bývate v starom, historicky hodnotnom dome, v dome s ľudovým charakterom alebo pri lese, o iných ako drevených oknách ani neuvažujte. Drevo je tradičný materiál, ktorým v podstate (čo sa vzhľadu týka) nie je čo pokaziť.


Ako vybrať správne okno?

29467


Dnešné kvalitné drevené okná dosahujú fyzikálne vlastnosti plastových okien, i keď, pravdaže, za vyššiu cenu. Vyššiu cenu okna spôsobuje cena materiálu – ropa a soľ, z ktorých sa PVC vyrába, sú neporovnateľne lacnejšie ako drevo. Dnešné drevené okná sa vyrábajú z europrofilov, podľa ktorých dostali aj názov – eurookná. Základom europrofilu je zvyčajne trojvrstvový lepený lamelový hranol, ktorý zaručuje vysokú mieru stability. Drevo použité na výrobu eurohranolov musí spĺňať vysoké požiadavky na kvalitu. Každý spoľahlivý výrobca musí mať platné certifikáty. Kvalitné drevené eurookná sa ľahko vyrovnajú plastovým zo všetkých stránok, nevynímajúc neobvyklé tvary (dokonca i oblúk či kruh). Na výrobu okna je najvhodnejšie a najpoužívanejšie borovicové drevo, ktoré pre svoj vysoký obsah živice dobre odoláva poveternostným vplyvom. Smrekové drevo je pre okná výhodné zasa pre svoju bledú farbu – možno ho ľahko prifarbovať. Drevené okná majú takmer storočnú životnosť, samozrejme, pri dostatočnej starostlivosti. Netreba sa však obávať, časy, keď bolo treba drevené okno každé dva roky opaľovať a natierať, sú preč. Dnes sa drevené eurookná renovujú lakmi, ktoré nevyžadujú opaľovanie rámov alebo ich akékoľvek iné mechanické či chemické odstraňovanie. Laky sa dajú riediť vodou, rámy sa natierajú približne raz za päť rokov. Pri výbere dreveného okna si všimnite napájanie lamiel. Pozdĺžne napojenie môže totiž spôsobiť zmenu vlastností dreva.

Hliník

Pretože hliník sa dlho považoval za priemyselný materiál, aj dnes ešte hliníkové okná na obytných domoch vidieť iba málokedy. Sčasti tento jav iste súvisí aj s cenou tohto materiálu. Hliník nemá dostatočné tepelnoizolačné vlastnosti, a preto sa rámový profil skladá z dvoch častí, ktoré sú spojené vysokoúčinným tepelným izolantom. Výsledné hliníkové okná majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, sú ľahké a únosné. Pre svoj elegantný a chladný dizajn sa hodia na moderné stavby, sú neprekonateľné pri použití na veľkých zasklených plochách namáhaných tlakom vetra i slnkom. Použitím viacerých materiálov možno dosiahnuť dokonalejšie vlastnosti okna. Základ okna z kombinácie dreva a hliníka tvorí drevená konštrukcia, ktorú z exteriérovej strany chráni hliníkový kryt. Tak odpadá nevyhnutnosť častého natierania okien. Vybrať si možno aj kombináciu dreva, polyuretánovej peny a hliníka, plastu a hliníka, prípadne dreva a plastu.

Zasklenie

Okrem rámu ovplyvňuje vlastnosti okna aj jeho zasklenie. Jednoduché zasklenie sa už v súčasnosti nepoužíva vzhľadom na to, že jeho súčiniteľ prechodu tepla je 4,5 až 5,2 W/(m2 . K). Najpoužívanejšie je dnes izolačné dvojsklo – dve vzduchotesne spojené sklenené tabule, ktoré sú od seba vzdialené 12 až 16 mm. Hodnota U takéhoto zasklenia – keď medzera medzi sklami je vyplnená vzduchom – sa pohybuje okolo 3 W/(m2 . K). Tepelnoizolačné vlastnosti dvojskla možno zlepšiť naplnením ušľachtilým plynom – argónom, kryptónom alebo xenónom – o 8 až 10 %. Nanesením kovových selektívnych vrstiev na vnútornú sklenenú tabuľu alebo vložením dvoch priehľadných fólií do vzduchovej vrstvy sa zlepšia jeho tepelnoizolačné schopnosti až o 38 %, aj keď sa tým mierne zníži svetelná priepustnosť okna. Snaha o zlepšenie tepelnoizolačných vlastností okna viedla k zavedeniu trojskla. Efektivita trojskla je však veľmi nízka – náklady pri relatívne malom zlepšení fyzikálnych vlastností sú v porovnaní s dvojsklom neúmerne vyššie, a preto sa trojsklo používa už len vo výnimočných prípadoch.

Ako vybrať okno?

1. Vyberte si materiál – drevo, plast, hliník, drevo – hliník, plast – hliník.
2. Určite si kritériá, ktoré musí okno spĺňať – maximálna cena, minimálne tepelnoizolačné vlastnosti, životnosť…
3. Podľa požadovaných tepelnoizolačných vlastností nájdite rozumný pomer medzi kvalitou okenného rámu a zasklenia.
4. Ak máte na okno iné špeciálne požiadavky – zvuková nepriezvučnosť, bezpečnosť atď. –, zohľadnite ich pri výbere.
5. Výber výrobcu je dôležitý. Ak nemáte konkrétne skúsenosti, prípadne iné informácie, nechajte si toto rozhodnutie na koniec – až po vybratí okien, ktoré spĺňajú všetky vaše požiadavky. V zásade sa vyplatí dávať prednosť známym značkám a výrobcom, ktorí ponúkajú kompletnú technológiu a profesionálnu výrobu. Stojí za to zistiť čo najviac informácií o firme – aká je veľká, aké má referencie, koľko okien vyrába. Malý, neznámy výrobca bez dostatočných referencií láka nízkou cenou, ale riziko, že o pol roka nebudete mať svoje okno u koho reklamovať, je vysoké. Samozrejmosťou by malo byť predloženie certifikátov štátnej skúšobne. V nijakom prípade nekupujte okná od výrobcu, ktorý vám ich ani po vyžiadaní neukáže.

Rada pred kúpou

Výber okna je náročný, to uzná každý, kto sa naň podujal sám, bez pomoci. Je náročný najmä preto, že o väčšine okien nemožno vyhlásiť, že sú výrazne horšie alebo výrazne lepšie. Všetky materiálové varianty aj ich kombinácie možno považovať za rovnocenné, navrhnuté tak, aby dlhodobo a spoľahlivo plnili svoju funkciu. Pri výbere okna sa nedajte ovplyvniť reklamnými ťahmi niektorých predajcov, dajte si pozor najmä na informáciu, ktorú predajca zdôrazňuje. Napríklad prílišné vyzdvihovanie ceny môže znamenať nekvalitné sklo alebo rám. Oplatí sa investovať do kvality, i keď nie všetko drahšie musí byť nutne kvalitnejšie. Nehľadajte svoje okná iba u jedného výrobcu, sledujte pomer kvality a ceny, porovnávajte parametre, ktoré sa dajú porovnať (napr. parametre zasklenia a vlysov).

Kategória: Okná
Tagy: okno spro
Zdieľať článok

Diskusia