Zdroj: REHAU

Čo je dobré vedieť predtým, ako si vyberiete dodávateľa okien?

29. 09. 2021 Zdieľať

Tak ako už bolo veľakrát povedané, výmena starých okien za nové, modernejšie, znamená nielen zvýšenie užívateľského komfortu a významnú energetickú úsporu, ale takisto zhodnotenie nehnuteľnosti. Väčšina ľudí má jasno vo výbere materiálu a volí plastové okná. Dôvodom je okrem iného priaznivá cena, vysoký komfort, ľahká údržba, široká ponuka dizajnov a v neposlednom rade aj dlhá životnosť. Ako však spoznať kvalitný výrobok a solídneho dodávateľa?

Renomé napovie viac ako čísla

Výmena okien je citlivý zásah do konštrukcie obálky objektu, ktorý ovplyvní do určitej miery jej funkciu (najmä z hľadiska tepelných strát). Navyše nejde o bežnú investíciu. Nie je to nábytok, ktorý môžete kedykoľvek a jednoducho vymeniť. Výrobcov plastových okien je na trhu mnoho a dodávateľov profilov takisto. Ako sa v nich však orientovať? Aj tu platí známe príslovie: Nie sme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Opak sa nám totiž môže pekne vypomstiť. Kvalitný okenný profil ponúka naozaj iba renomovaná značka, ktorá stavia na osvedčenom materiáli, to znamená na receptúre (ako a z čoho je PVC profil vyrobený).

Žena sa pozerá na muža pri veľkom okne

Zdroj: REHAU

Zákazník potom nemusí riešiť zložité veci súvisiace s nekvalitou výrobku. Solídny výrobca kašíruje PVC profily iba kvalitnými okennými fóliami. S týmito fóliami je životnosť profilov z pohľadu odolnosti proti poveternostným podmienkam (najmä slnka) dostatočne dlhá. Na trhu sa objavuje aj rad dezinformácií, kde sú koncoví zákazníci uvádzaní do omylu rôznymi vymyslenými marketingovými argumentmi, ako uzavretá alebo otvorená výstuha, či sila stien profilov. Na rovinu povedané – zmienené detaily nie je bežný zákazník schopný posúdiť.

Kúpeľňa v podkroví s veľkými oknami

Zdroj: REHAU

Dobre, ale ako sa mám teda rozhodnúť? Cesta je v podstate jednoduchá: vsadiť na takého výrobcu profilov, ktorý má dlhoročné renomé a bude mať dobré referencie. Už tým máte istotu, že tento výrobca profilov poskytuje následne výrobcovi okien maximálnu podporu, ktorá rieši technológiu výroby finálneho okna do najmenšieho detailu. Následne je potom na výrobcovi, aby dodržal všetky predpísané postupy. I v tomto bode by sa mal zákazník orientovať na základe odporúčania od dodávateľa profilov, ktorý kontroluje príslušných výrobcov okien, či je po výrobnej stránke všetko v poriadku. Napríklad firma REHAU vám poskytne zoznam výrobcov s potrebnou certifikáciou kvality po vyplnení jednoduchého formulára na ich webových stránkach. Táto popísaná cesta k správne fungujúcemu oknu je najspoľahlivejšia a vlastne najjednoduchšia.

Veľké presklenie vo vile

Zdroj: REHAU

Kvalita montáže je zásadná

Čo ak je niečo zle? Štatistiky sú prekvapivo stále rovnaké. Dôvodom drvivej väčšiny reklamácií je zle prevedená montáž. V tom hrá veľkú rolu ľudský faktor. Ďalším úskalím je utesnenie okna v ostení. Na tento účel dnes slúžia praktické multifunkčné pásiky s parotesnou fóliou vnútri a vodotesnou fóliou zvonku, ktoré po aplikácii „automaticky“ okno v špáre utesnia. Opäť platí, čím lepší je tento materiál, tým lepšie a dlhšie vám bude okno slúžiť bez toho, aby vznikli tepelné mosty, a tým aj problémy s vlhkosťou.

Pripomeňme, že pri veľkých formátoch alebo dokonca HS portáloch je vzhľadom na vysokú hmotnosť táto práca ešte náročnejšia. To isté platí pri pasívnych a nízkoenergetických domoch. Jedinou a správnou radou je vsadiť opäť na odporúčanie výrobcu profilov, respektíve okien, overiť si referencie a nešetriť na nesprávnom mieste. Akokoľvek kvalitné špičkové okno zlú montáž nezachráni, skôr naopak.

Naša rada: inšpirujte sa na www.rehau.sk

Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.

Kategória: Okná
Tagy: montáž okien okenné profily presklené fasády presklené plochy rekonštrukcia okien a dverí výmena
Zdieľať článok