Zdroj: Marc Torra

Zaujímavý dom otvára oči do prírody. Jeho externé tienenie funguje ako očné viečka!

28. 09. 2021
Zdieľať

Aj v tomto uponáhľanom svete stále existujú miesta, ktoré ponúkajú krásne prírodné zákutia bez negatívneho dotyku ľudstva a techniky. Na jednom z nich stojí rodinné útočisko, kde si môžete užívať prírodu a jednoduché veci plným priehrštím.

Je to akoby ste nasadli do stroja času a vrátili sa do starodávnych krajín bez negatívneho zásahu ľudskej ruky. Dom, ktorý vyšiel z dielne Arnau estudi d’arquitectura otvára oči do okolitej prírody a ponúka dokonalý reset. Návrh rodinného útočiska v španielskom Santa Pau sa plne prispôsobuje terénu pozemku. Je umiestnené na vrchu svahu, pričom celý pozemok je riešený ako stupňovitá lúka v prirodzenej kráse.

Prečítajte si tiež
Máte radi prírodné materiály, ekológiu i tradičné vidiecke prvky? Farmársky štýl vám bude sedieť

V základni stavby sa nachádza nenápadná garáž vsadená do terénu, do obytnej časti sa dostanete po drevenom vonkajšom schodisku, ktoré vedie popri zatrávnenom svahu. Najvyššia časť pozemku tvorí rovinku, na ktorej je okrem obytného podlažia stavby umiestnený aj trávnik s bazénom a odrastenými stromami. Najnižšia časť pozemku funguje ako záhrada určená na aktívny relax a pestovanie plodín.

Obĺžnikový dom s otvorenou fasádou v lese

Rodinné útočisko je umiestnené na vrchu svahu, pričom celý pozemok je riešený ako stupňovitá lúka. Zdroj: Marc Torra

Jednoduchá dispozícia necháva prehovoriť prírodu

Obytná časť je riešená ako jednoduchá obdĺžniková hmota. Doslova otvára oči smerom k bazénu, k trávniku a neuveriteľnému výhľadu na ďaleké kopce a blízku zrúcaninu. Na opačnej strane domu orientovanej ku svahu sú umiestnené technické a hygienické miestnosti.

Prečítajte si tiež
Starú verandu pri dome premenili na miniatúrne a flexibilné bývanie

Architekt Arnau Vergés Tejero uložil na kraje obdĺžnika spálne (detská izba a rodičovská spálňa) a medzi ne veľkú dennú zónu s kuchyňou, jedálňou a obývačkou. Nechýba ani krb. Veľké presklenia spájajú všetky miestnosti s upokojujúcim okolím. Do garáže z obytného priestoru sa dá vojsť aj užším zadným schodiskom.

Obĺžnikový dom s otvorenou fasádou a bazénom

Najvyššia časť pozemku tvorí rovinku, na ktorej je okrem obytného podlažia stavby umiestnený aj trávnik s bazénom a odrastenými stromami. Zdroj: Marc Torra

Nezvyčajná ochrana pred slnkom – ako očné viečka

To, čo nás však najviac oslovilo pri tomto bezpochyby zaujímavom projekte, je riešenie tienenia presklení, ktoré nielen vyzerá, ale aj funguje ako očné viečka.

Obĺžnikový dom s otvorenou fasádou a bazénom

Veľké presklenia spájajú všetky miestnosti s upokojujúcim okolím. Zdroj: Marc Torra

Ak je potrebné, dom ich dokáže úplne zatvoriť, keď treba otvorí ich dokorán a z viečok sa vytvorí strieška chrániaca interiér pred priamym slnkom. Pozrite si fascinujúce video. Tieto „oči“ sa dajú podľa potreby a podľa ročných období vo všetkých izbách samostatne otvárať alebo zatvárať.

Veľké presklené okno do bazéna

Interiér je prepojený s prírodou a bazénom. Zdroj: Pep Sau

Interiér plný dreva a betónu

Rovnako ako vonku, aj v interiéri dominujú dva materiály. Svetlé drevo a betón ponechaný v jeho prirodzenej podobe. Táto moderná kombinácia je dotvorená kovovými prvkami a sklom. Vďaka použitiu dreva aj na stenách nepôsobí chladne, ale skôr naopak. Vytvára zaujímavý kontrast a necháva vyniknúť to podstatné – krásu vonkajšieho sveta. Drevené sú aj bloky vstavaného nábytku, vrátane kuchynskej linky.

Retina House

architektonický ateliér: Arnau estudi d’arquitectura

autor: Arnau Vergés Tejero

spolupráca: Jordi Cusidó Carrera, Anna Riera Pijoan

lokalita: Santa Pau, Španielsko

realizácia: 2017

Sabína Zavarská

Foto: Marc Torra, Pep Sau

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu presklené fasády presklené plochy prírodné materiály rodinný dom svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia