Výroba plastového okna

Výroba plastového okna

03. 03. 2006
Zdieľať

Plastové okná sa na Slovensku využívajú čoraz častejšie. Mnohí ich majú, ale málokto vie, ako prichádzajú na svet. Máte predstau, že plastové okná „lepia“ majstri v malých, ufúľaných dielničkách? Aby sme vyvrátili tento mýtus, navštívili sme za vás jednu z veľkých slovenských výrobní s technologických vybavením, ktoré nechávajú pozorovateľa v úžase.


Výroba plastového okna

47512

Výrobca plastového okna dostane od dodávateľa plastových profilov 6-6,5 metra dlhé tyče jednotlivých dielov okna (rámový profil, krídlový profil, zasklievací profil) a od dodávateľa zasklenia dostane kompletné zasklenie s rozmermi a vlastnosťami podľa potreby. Všetko ostatné je už na výrobcovi okna.


Výroba plastového okna

47513

Prvým krokom k výrobe okna je narezanie profilu na potrebný rozmer. Vo výrobe, ktorú sme navštívili, je tento úkon prácou rezačky. Tá na základe vstupov zadaných do počítača odreže profil do potrebného uhla (pre pravouhlé okno je to logicky 45°) a požadovanej dĺžky. Táto dĺžka je o niekoľko milimetrov väčšia, ako bude príslušná hrana výsledného okna. „Vystávajúce“ milimetre sa pri spájaní profilov odtavia, a tak vznikne okno s potrebnými rozmermi. Bezpodmienečná je absolútna presnosť.


Výroba plastového okna

47514

Do narezaných a označených profilov sa vkladajú oceľové výstuže, ktoré sú o niekoľko centimetrov kratšie ako plastové dielce.


Výroba plastového okna

47506

Ďalším krokom je spájanie dielcov. Konce profilov sa nahrejú a niekoľko sekúnd sa k sebe tlačia. Spájať profily môže jedno- dvoj- alebo štvorhlavová zváračka. Jednohlavová spája vždy iba dva diely profilu, štvorhlavová spája všetky štyri diely naraz.


Výroba plastového okna

47517

Vzniknutý spoj treba opracovať. I tento krok je vo veľkej výrobni prácou stroja – brúsny kotúč opracováva postupne všetky rohy budúceho okna. Výsledkom je hladký spoj.


Výroba plastového okna

47508

Ďalším krokom je vkladanie tesnenia. Výsledok sa už veľmi podobá na okno.


Výroba plastového okna

47521

Posledným krokom je upevnenie kovania. Upevňuje sa ručne, podľa tabuliek sa vyberie potrebná veľkosť a druh.


Výroba plastového okna

47509

Samozrejme, bez zasklenia by nemalo zmysel nijaké okno. Dnešné okná sú zasklené zväčša izolačným dvojsklom, ktoré už výrobca dodáva vo forme, ktorá umožňuje vyberať a vkladať sklený systém nasucho – t. j. bez použitia tmelov a podobne. Zasklievanie prebieha takto: do rámu okna sa vložia podložky, vďaka ktorým je okno v správnej polohe, vloží sa sklený systém a následne zasklievacie lišty. Po upevnení gumeným kladivom je okno zasklené, a tým hotové.

Za umožnenie nahliadnuť do výrobne ďakujeme spoločnosti HSF Malacky.

Kategória: Okná
Tagy: plastové okno výroba
Zdieľať článok

Diskusia