Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

12. 10. 2010
Zdieľať

Corianový organický dizajn domu budúcnosti z dielne Karima Rashida pritiahol pozornosť informovaných návštevníkov, ktorí sa náhlili na otvorenie Smart-ologic Corian® Living v centre Milána.

Meno a práca dizajnéra si porozumeli s materiálom, ktorý svojimi vlastnosťami pripomína trvácnosť kameňa, ale opracovateľnosťou a univerzálnosťou plast. Umelý kameň sa stal obľúbeným rovnako u architektov a interiérových dizajnérov, ako aj u výtvarníkov.


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288087

 

Karim Rashid spečatil svoje priateľstvo s Corianom, keď si z neho navrhol a zariadil na bývalej adrese červenú kuchyňu. Rashidov dizajn vždy plný emócii doposiaľ akoby presahoval trendy minulých rokov. Súčasnosť v podobe vystavovaných nábytkových exponátov mnohých významných značiek podvedome nasledovala istú dávku neviazanosti, zmyselnosti, farebnej spontánnosti a poľudštených tvarov, ktoré vždy boli prirodzené v Rashidovej tvorbe: „Emócia je veľmi dôležitá pre ľudskú existenciu. Ide o veľmi živý a energický systém. Obdobiu priemyselnej revolúcie bola vlastná myšlienka výkonnosti, cenovej výhodnosti a masového predaja. Dizajn má a vždy bude mať aj tento cieľ. Ak môžete produkovať strojovo, automaticky, cena bude nižšia, lacnejšie produkty prístupnejšie. Dizajn by sa nemal vytvárať pre múzeá a elitu! Problém nastane, keď sa zamyslíme nad slovom dizajn. Mnoho ľudí si myslí, že je to niečo povrchné alebo hračka pre bohatých. Veľký omyl! Dizajn je tu pre každodenný život a má byť nielen účelný, ale má služiť aj na pozdvihnutie ľudského ducha. K tvorbe ma ženie poézia, potreba experimentu a emotívne pocity – sú pre mňa jedinou možnou cestou. Vybral som si svojský spôsob tak, aby som zjemnil šovinizmus a celý mužský svet. GQ magazín napísal, že som vytvoril ružovú mužskosť, a mne sa takéto zadefinovanie páči,“  povedal nám počas výstavy v Miláne Karim Rashid.


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288088

„Som dizajnérom 25 rokov a celý čas plasty milujem pre ich tvárnosť. Docielim tvary, ktoré nemožno vytvoriť z iného materiálu a inou technológiou. Vďaka plastom sa vyrábajú veci dosiahnuteľné pre väčšinu. V posledných troch-štyroch rokoch som si obľúbil biologicky odbúrateľné plasty. využívam tekutosť polymérov,“ hovorí Karim Rashid. Stolík-stoličku Baby Bite sériovo vyrába firma xO.


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288096

Lamely sústredené do tvaru misy na ovocie vytvoril Jonathan Fundudis z umelého kameňa


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288097

Kresielko Baby Blo sa môže pokojne nafukovať. Má aj prečo; zapáčilo sa detským návštevníkom výstavy a tak si možno aj výrobca Blofield príde na svoje.


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288089

Predpona Eco- sa skloňovala aj v súvislosti s kompozitným materiálom, z ktorého Karim Rashid navrhol emotívnu biomorfnú koncepciu obytného domu. Lôžko z Eco Concrete Corianu si odskúšala aj Sandra Krigovská, ktorá sa stará o dobrú povesť tohto typu umelého kameňa v našich končinách.


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288103

Paola Navone prichystala pre návštevníkov Superstudio Piu inštaláciu svietidiel značky Barovier&Toso ako úchvatné divadlo v modrom. Jeden z kúskov limitovanej série lámp Marinetti (redizajn verzie z 1927) vítal zvedavcov hneď pri vstupe do temnôt expozície, v ktorej zákutiach sa objavovali modrosvetielkujúce kompozície svietidiel všetkých druhov.


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288105

Oveľa noblesnejšou cestou a s menšou pompou sa na výstavisko vydali kreslá My Flow. (foto a dizajn: Parri)


Pestré plasty a iné farebné rozptýlenie

288091

Niekde na hranici gýča alebo aj za ňou sa ocitli dizajnérske dielka podobne ako „senzuálne“ kreslo, ktoré pre značku Meritalia navrhol Italo Rota.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Bývanie Doplnky Materiály Stavba a rekonštrukcia Štýl
Tagy: bývanie Miláno štýly bývania
Zdieľať článok

Diskusia