10 vecí o betónovej dlažbe, ktoré potrebujete vedieť, kým sa pustíte do stavby chodníka či terasy
Betónovú dlažbu odporučila Ing. Lucia Hollá, odborná poradkyňa firmy CITY STONE DESIGN, s. r. o.
Betónová dlažba je ako riešenie na spevnené plochy obľúbenou voľbou. Nečudo – je odolná, nadčasová a univerzálna. Môžete ju použiť na chodníky, terasy, v okolí bazéna, ale aj na prístupové cesty. Táto dlažba je dostupná v rôznych farebných variáciách, veľkostiach, hrúbkach či povrchových úpravách, vďaka čomu si vyberie naozaj každý.
1. Výber dlažby
Otázkou číslo jeden, na ktorú si musíte pri výbere dlažby odpovedať, je, ako bude slúžiť. Plánujete ju použiť ako chodník, parkovacie miesto alebo ňou chcete vydláždiť terasu? Potom nasledujú ďalšie otázky: Aký tvar a veľkosť dlažby preferujete? Ktoré farby a textúry sa vám páčia? Aká náročná je montáž a údržba? Keď si na ne odpoviete, získate predstavu, čo očakávate od vonkajšej dlažby.
2. Výhody betónovej dlažby
Jednou z výhod dlažby z betónu je odolnosť proti poveternostným vplyvom, a teda aj dlhá životnosť. Ďalším benefitom je fakt, že betónová dlažba má oproti keramickej drsnejší a nešmykľavý povrch. Preto ak hľadáte vhodnú dlažbu do okolia bazéna, môžete použiť práve betónovú. Odporúčame dlažbu s hladkým rovným povrchom vo väčších formátoch, aby sa na ploche nezdržiavala voda a minimalizoval sa počet škár. Na tento účel sú vhodnejšie svetlejšie odtiene, pretože absorbujú menej slnečného žiarenia ako tmavé farby. Ak plánujete dlažbu použiť na parkovacie miesto a príjazdovú cestu, praktickou voľbou sú melírované a tmavšie odtiene, na ktorých ľahšie zanikne bežné znečistenie. Netreba zabudnúť ani na vyspádovanie plochy. Minimálne 2 % v priečnom a 0,5 % v pozdĺžnom smere vám zaistí odvodnenie celej plochy.
3. Správna hrúbka
Spevnené plochy, ktoré budete využívať ako príjazdové cesty alebo parkovacie miesta, treba vždy navrhnúť s prihliadnutím na ich predpokladané zaťaženie. Ak ich budete využívať na bežné parkovanie alebo prejazd osobných vozidiel s hmotnosťou do 3,5 tony, minimálna hrúbka betónovej dlažby musí byť 6 cm. Ak počítate aj s parkovaním väčších vozidiel s hmotnosťou nad 3,5 tony, treba si vybrať dlažbu s hrúbkou minimálne 8 cm. S tým súvisí aj spôsob úpravy podložia, ktoré by nemalo byť poddimenzované.
„Nevhodne zvolený typ dlažby podľa plánovaného účelu použitia môže spôsobiť jej poškodenie vo forme trhlín, prevalenia povrchu alebo popraskania dlažobných kociek.“
4. Príprava podkladu
Dodržanie skladby jednotlivých podkladových vrstiev podľa typu zaťaženia a správna príprava podkladu (vyrovnanie terénu, zabezpečenie vhodného podkladového materiálu a vyspádovanie povrchu) hrá zásadnú úlohu pri životnosti dlažby. Ak tento krok podceníte alebo zanedbáte, výsledkom bude nerovný povrch, hromadenie vody a poškodenie dlažby.
5. Obrubníky a palisády
Bočnému pohybu dlažby zabránite správnym ukončením okrajov spevnenej plochy obrubníkmi alebo palisádami. Nevhodné alebo chýbajúce ukončenie okrajov môže spôsobiť nerovnomerné sadanie a posun dlažby.
6. Rozloženie dlažby
Pri zabudovaní betónovej dlažby vždy dodržte vzor ukladania, ktorý je určený pre konkrétny typ dlažby. Množstvo prvkov sa líši podľa typu dlažobného systému a podľa toho, či ide o samostatné formáty alebo kombiformu – vopred určenú kombináciu viacerých formátov. Pri všetkých dlažobných systémoch je dôležité zachovať predpísaný vzor ukladania a neukladať jednotlivé dlažobné prvky automaticky podľa toho, ako sú rozmiestnené na palete.
7. Škárovanie a zhutnenie
Nedostatočné škárovanie a zhutňovanie dlažby vedie k posunu, sadaniu a v konečnom dôsledku až k nestabilnému povrchu. Pri tejto práci treba dodržať vhodné postupy, materiály a techniky škárovania. Ďalším krokom je dôkladné zhutnenie, vďaka čomu bude dlažba pevne uložená a minimalizuje sa riziko vzniku trhlín alebo posunov. Hutniť je vhodné len zaškárovaný, suchý a čistý povrch dlažby. Ak potrebujete hutniť plošnú dlažbu či dlažbu dlhých a úzkych formátov, odporúčame použiť valčekovú vibračnú dosku v uhle 45° v smere hutnenia. Na hutnenie ostatných dlažieb štandardne používame vibračnú dosku s gumovou podložkou.
8. Povrchová úprava
Dizajn dlažby, povrchová štruktúra a jej farebnosť musia zapadať do celkového konceptu okolia domu a rešpektovať jeho architektúru. Na trhu nájdete niekoľko typov povrchov, ktoré si môžete zvoliť podľa štýlu svojho domu.
- Senso povrch s jemným reliéfom je povrchová úprava inšpirovaná prírodným kameňom v podobe jemných reliéfnych efektov na povrchu dlažby.
- Antico povrch je kategória dlažieb, ktoré sú vo výrobnom procese druhotne opracované jemnými kladivkami, ktoré im v konečnej fáze zaručia mierne opotrebovaný vzhľad.
- Naturo povrch predstavuje typy dlažieb s hladkým rovným povrchom. Okrem dlažieb menších formátov je tento typ povrchu špecifický pre našu kategóriu veľkoformátových betónových platní.
9. Správna údržba
Kľúčom k zachovaniu pôvodného vzhľadu a životnosti dlažby je pravidelné čistenie a okamžité riešenie akýchkoľvek poškodení.
Údržba betónovej dlažby sa týka rôznych oblastí:
- Čistenie prirodzených zložiek vystupujúcich z dlažby (výkvetov).
- Odstraňovanie nečistôt.
- Prevencia, čiže ošetrovanie dlažby vopred.
Na zvýšenie ochrany povrchu, ľahšiu údržbu a zachovanie farebnej stálosti odporúčame ihneď po položení dlažby použiť povrchovú impregnáciu na báze nanotechnológie. Zabráni uchyteniu nečistôt na povrchu a má aj hydrofóbny účinok. Znamená to, že má vysokú odolnosť proti vode, čo umožňuje jednoduchšie čistenie povrchu. Niektoré typy dlažieb sú týmto prípravkom ošetrené už počas výroby, všímajte si značenia vlastností produktov. Impregnáciu obnovujte každé 2-3 roky.
10. Nové trendy
Na trhu dnes nájdete aj dizajnové ekologické dlažby vyrobené s použitím recyklovaných betónových materiálov. Okrem významného vplyvu na odvádzanie vzácnych zrážkových vôd priamo do pôdy majú aj veľký dosah na ochranu životného prostredia.
Text: Redakčne upravila Gabriela Mohrová, Sabína Zavarská
Foto: City Stone Design, Wienerberger, Premac, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom