Nepraktický pozemok ani stromy neboli prekážkou. Bohatá jabloň vytvára z terasy jedinečné miesto na relax

Nepraktický pozemok ani stromy neboli prekážkou. Bohatá jabloň vytvára z terasy jedinečné miesto na relax

Galéria (30)
Zdroj: Rafał Barnaś
02. 10. 2023
Zdieľať

Dom s príznačným menom jablkový stojí na úzkej a dlhej parcele neďaleko rieky Visla v Krakove. V skutočnosti vznikli za sebou dve plnohodnotné obytné stavby, ktorých architektonické riešenie rešpektuje pôvodné stromy. S viacnásobnou výzvou vo forme nepraktického tvaru pozemku a dospelých drevín sa zdarne popasoval ateliér BXB studio.

 Viacpodlažný rodinný dom so sedlovou strechou obklopuje systematicky riešená výstavba bytových domov v kombinácii niekoľkých rodinných domov. Bohatá zeleň dodáva mestskej štvrti v blízkosti rieky pokojný ráz a urbanistická kompozícia poriadok. Prvý rodinný dom smeruje do ulice Twardowskiego. Volá sa Mikrokamienica a rámuje ho akácia a orech.

Pohľad na Jablkový dom, Mikrokamenicu a ich okolie zhora.

V susedstve Jablkového domu sa nachádzajú bytové aj rodinné domy. Zdroj: Piotr Krajewski

Fascinujúce záhradné prostredie udalo smer

Jablkový dom, objemovo väčší, sa nachádza v rovnakej osi za ním. Definuje ho spomínaný orech a veľkolepá jabloň. Oba objekty charakterizuje rovnaký architektonický rukopis v dvoch individualizovaných realizáciách. Koniec pozemku zapĺňajú vysoké smreky. Architekti
viazaní obmedzeniami sa rozhodli hodnotu nehnuteľnosti prejaviť objemom oboch domov.

Prečítajte si tiež
Podobu prístavby domu určila magnólia. Toto pestré bývanie žije vlastnou fantáziou!

Pri projektovaní objektov zohľadnili orientáciu slnka a pohľadové osi povolené zákonom. Rovnako si dali záležať, aby dispozícia domov korešpondovala s okolitou zeleňou a stala sa súčasťou interiéru. V neposlednom rade dosiahli efekt, aby susedné budovy boli pre obyvateľov oboch domov neviditeľné a nijako neobmedzovali ich súkromie ani pohodlie.

Exteriér rodinného domu s terasou, ktorej súčasťou je jabloň.

Jabloň je súčasťou terasy domu. Zdroj: Piotr Krajewski

Rozmanitý vzhľad napriek jednoduchosti

Jablkový dom tvorí obdĺžniková dispozícia a puristicky riešená fasáda. Plechová strešná krytina obsahuje niekoľko strešných okien, bočné fasády charakterizuje grafitová tehla, prednú a zadnú fasádu obloženie drevom.

Objekt obsahuje podzemnú garáž pre dve autá prístupnú z prednej časti a viacúčelovú technickú miestnosť. Vstup do domu vedie spredu cez nízke prístupové schodisko vedľa rampy do garáže.

Prečítajte si tiež
Chalúpka obklopená prírodou s kvetinovou záhradkou, útulnými zákutiami a krásnym výhľadom

Oproti vstupu sa nachádza šatník, po ľavej strane sa chodba lomí do tvaru L a smeruje popri hosťovskej izbe do otvorenej obývacej izby prepojenej s kuchyňou a jedálňou. Schody sú ukryté po pravej strane šatníka. Neodmysliteľnou súčasťou prízemia je aj kúpeľňa s umývadlom, sprchovacím kútom a toaletou. Spoločenská zóna dýcha uvoľnenou atmosférou.

Obývačka Jablkového domu s posuvnými dverami ako vstupom na terasu.

Jabloň udržuje domácim veľmi dobrý prehľad o ročných obdobiach. Zdroj: Rafał Barnaś

Krása miesta postavená na strome

Interiér sa zo zadnej časti domu dispozične otvára smerom do záhrady. Pódiovej drevenej terase s pergolou dominuje jabloň, ktorá dáva dokonalý prehľad o chode ročných období. Funguje ako dekoratívny prvok vo všetkých svojich podobách, prekážkou nie je ani opadané lístie. Veľkoformátové presklenie umožňuje jedinečné spolunažívanie s ovocným stromom.

Zariadenie obývacej izby sa nesie v zemitých tónoch. Pohodlná viacmiestna sedačka v sivom odtieni vymedzuje priestor na jednej strane, dlhý jedálenský stôl s kapacitou pre desať osôb zastáva druhú polovicu.

Prísny minimalistický dizajn spestrujú čalúnené stoličky v dobovom štýle. Zdrojom svetla sú tiež okná po oboch bočných strán rôznej veľkosti a v menšej mierke.

Obývačka spojená s kuchyňou a jedálňou v Jablkovom dome.

Zariadenie obývacej izby spojenej s kuchyňou a jedálňou sa nesie v zemitých tónoch Zdroj: Piotr Krajewski

Koncepcia domu premyslená do detailu

Druhé podlažie pozostáva z viacerých miestností, ktoré sprístupňuje úzka dlhá chodba. Do prednej časti sú orientované dve priestranné detské izby. Oproti schodisku sa vchádza do práčovne.

Úložný priestor riešia dva samostatné šatníky, umiestnené oproti sebe cez chodbu. Zhodne s nimi susedia dve kúpeľne, jedna z nich je vybavená vaňou.

Prečítajte si tiež
Aký interiérový strom vybrať do bytu či domu

Do záhradnej časti má výhľad spálňa a pracovňa. Všetky izby majú rozmerné štvorcové okná a jedno menšie bočné. Veľké obdĺžnikové spálňové okno mení miesto na pozorovateľňu záhrady. Spálňa nie je zaťažená úložnými priestorom, slúži čisto na oddych. Ostatné obslužné miestnosti disponujú len úzkymi oknami.

Apple House RB (9)

Spálňa je zariadená minimalisticky a slúži len na oddych. Zdroj: Rafał Barnaś

Doplnková zeleň slúži praktickému účel

Podkrovie nie je obzvlášť členené, z praktických dôvodov obsahuje ďalšiu kúpeľňu. Štyri podlažia jablkového domu spolu ponúkajú 360 metrov štvorcových. Dom po bokoch zútulňuje udržiavaná zeleň nižšieho rastu. Zo strany dvojice bytových domov s vlastnou prístupovou cestou sú vysadené po celej dĺžke plotu stálozelené okrasné dreviny, ktoré podporujú súkromie.

Prečítajte si tiež
Najkrajšie kvitnúce stromy do záhrady, ktorým na kráse neuberie ani jeseň či zima

Kamenný chodníček popri fasáde nadväzuje na prírodný element, v ktorom sa nesie celá nehnuteľnosť. Zelený trávnatý koberec dáva možnosť voľného pohybu po pozemku. Pohľad na nehnuteľnosť z vtáčej perspektívy približuje jej koncept v kontexte charakteru danej lokality. Jablkový dom do nej perfektne zapadá.

Jablkový dom v Krakowe

Autor: BXB studio
Lokalita: Krakov
Zastavaná plocha: 125 m2
Úžitková plocha: 360 m2
Realizácia: 2016 – 2022

Autor: Katarína Mácová
Foto: Piotr Krajewski, Rafał Barnaś

Kategória: Návšteva
Tagy: Dom s výhľadom drevená terasa ovocné stromy prírodné interiéry záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia