Zdroj: Shutterstock

9 tipov, ako v kúpeľni kombinovať obklady a dlažby

11. 05. 2021
Zdieľať

Je až prekvapivé, že práve v tejto miestnosti sa väčšina z nás snaží ukázať svoj zmysel pre dizajn najvýraznejšie. Aby sme to však so svojou kreativitou neprehnali, pozrieme sa na to, ako sa dá použitím rôznych obkladov vytvoriť príjemný a harmonický celok.

S pointou

Kúpeľňa celá odetá do zemitých či sivých tónov bude vždy nadčasová a takouto voľbou určite nič nepokazíte. Ak vám však napriek tomu srdce poskočí napríklad pri výraznej mozaike, urobte si aspoň malú radosť. Ak ju použite len na menšej ploche v podobe pásika, za umývadlom alebo vo výklenku, vznikne vám na stene zaujímavá pointa. A nikto si nedovolí povedať, že ste suchár .

Biela moderná kúpeľňa

Zdroj: STONE3

Orient pod nohami

Ak máte malý priestor a myslíte si, že tu niet miesta pre vzory a farby, mýlite sa. Je pravda, že keď umiestnite do kúpeľne všetku armatúru, kúpeľňový nábytok, zrkadlá a poličky, zistíte, že vám už žiadna voľná stena neostala. A nádherná marocká dlažba predsa potrebuje priestor aby vynikla. Lenže, kde? Nuž, nájdete ho priamo pod nohami. Sami uvidíte, ako dokáže výrazný vzor na podlahe rozjasniť celú miestnosť.

Prečítajte si tiež
Ako si navrhnúť kúpeľňu, v ktorej sa budete cítiť dobre
Orient v kúpeľni

Zdroj: CLAYBROOK STUDIO

Ak chcete, aby bola kúpeľňa útulná a klasická, udržujte dlažbu i obklad v tlmených farbách a vzoroch. Teplá béžová a hnedá či odtiene sivej sa len tak ľahko neopozerajú. Naopak, kontrastné kombinácie rôznych vzorov a farieb sú vhodné pre tých, ktorí v kúpeľni nemajú radi nudu.

S nádychom luxusu

Kúpeľňa ladená v štýle art deco si priam žiada povrchy s nádychom luxusu. Mramor a zlaté odlesky sú preto na mieste. Majitelia tejto kúpeľne využili výrazný smaragdovozelený obklad so zlatým vzorom, aby ním upútali pozornosť na zónu s umývadlom. K nemu zvolili mramor, ktorým pokryli zvyšné steny a podlahu. Veľkoformátová dlažba priestor výborne zjednotila. Vďaka nej vynikli všetky lesklé a kovové povrchy.

Výrazná tapeta v kúpeľni

Zdroj: BRIGHT DESIGNLAB

NÁŠ TIP

Najušľachtilejším materiálom je mramor. Perfektne funguje ako obklad i podlaha v každom type kúpeľne. Rozumie si so sklom, kovom, drevom a zlatom. 

Trojitá radosť

V tejto sviežej kúpeľni sme napočítali tri rôzne vzory. Obklad na stene v tvare obdĺžnika, drobná mozaika v sprchovom kúte a výrazná dlažba s kvetinovým ornamentom. Všetky tri spája jedna spoločná myšlienka – tou je farba. Celá kúpeľňa sa nesie v znamení čiernej, biele a odtieňoch sivej. Preto pôsobí tak nadčasovo a pokojne. Farbu alebo skôr lesk jej v tomto prípade dodávajú mosadzné doplnky.

Prečítajte si tiež
Jednoduché dizajnové triky s obkladačkami, ktoré dajú vašej kúpeľni štýl
Kúpeľňa s voľne stojacou vaňou

Zdroj: ANDREA WEST DESIGN

NÁŠ TIP

Ak plánujete použiť viacero druhov obkladov, nekombinujte ich vzájomne viac než tri v rámci jednej miestnosti.

Sólo pre morskú pannu

Kto má exotiku v krvi, toho nepresvedčíte, že menej je viac. O pozornosť tu zdanlivo súperí dlažba s výrazným ornamentom a veľké šupiny na stene. Aby toho nebolo málo, druhú stenu sprchového kúta vypĺňajú klasické biele metro dlaždice. Táto kúpeľňa je dôkazom, že sa netreba báť kombinovať ani obklady, ktoré na prvý pohľad toho veľa spoločného nemajú. Nie je to však celkom pravda. Šupiny svojou farbou i tvarom pripomínajú more, no a čiernobiela dlažba s orientálnym vzorom ju len prirodzene nasleduje. A metro obklad? Je len ich nenápadným tichým spoločníkom.

Sprchový kút so zelenou stenou

Zdroj: IORTZ-PHOTO

Filmárik a Filmuška

Do malých kúpeľní dizajnéri zväčša volia svetlý obklad a veľké rektifikované dlaždice, ktoré priestor opticky zväčšia. Majitelia tejto kúpeľne sa očividne nechceli vzdať nápaditých tmavomodrých mnohouholníkov. Ak by uložili dlažbu iba na zem, bola by to jedna z mnohých dobre vyriešených malých kúpeľní. Oni však dlažbu posunuli o stupienok vyššie – pokryli ňou vaňu, aj stenu za ňou. Dlažba pripomínajúca spustený koberec pridala kúpeľni na metroch štvorcových. Z istého uhla pohľadu vaňu dokonca celkom poľahky prehliadnete.

Bielomodrá kúpeľňa

Zdroj: AAMPSTUDIO

Orámovanie

Na takéto vtipné zátišie s toaletou a bidetom veru hocikde nenatrafíte. Dizajnéri sa rozhodli ešte viac umocniť dojem z levitujúcich mís, a to pomocou dlažby. Všimnite si, ako sa čiernobiely vzor končí tesne pred nimi a znovu pokračuje – lenže až na stene. Lemovanie v tomto prípade tvoria obyčajné jednofarebné biele dlaždice v tvare štvorca. Tomu sa hovorí veľký efekt za málo peňazí.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa podľa Feng Shui: Čo by v nej nemalo chýbať a na čo si dať pozor?
Geometria v kúpeľni

Zdroj: Craven Dunnill

Hravý pop-art

Niečo na tom tzv. metro obklade bude. Nielenže je nadčasový, ale je aj spoľahlivým partnerom pre akýkoľvek iný druh obkladu. V správnych rukách dokonca dokáže byť aj sám osebe hravý a zábavný. Vyskúšajte si k bielym kúskom kúpiť zopár balení s dlaždicami v obľúbenej farbe. Ak ich vložíte kde-tu medzi základné biele, nadobudne vaša podlaha i steny oveľa zaujímavejší vzhľad. Takéto usporiadanie vám síce zaberie trochu času, na druhej strane bude vaša kúpeľňa ako od Picassa.

Popart kúpeľňa

Zdroj: MADE A MANO

NÁŠ TIP

Pri podobnom postupe myslite na to, že menej je viac. Môže sa totiž ľahko stať, že namiesto umeleckého projektu vám doma vznikne farebné cirkusové šapito.

Lesklé versus matné

Miešanie matných a lesklých povrchových úprav môže byť krásnym a zároveň nenápadným spôsobom, ako pridať do vašej kúpeľne textúru. Lesklý obklad vďaka odrazu svetla prospeje menším priestorom a je jednoduchší na údržbu.

Pre tých, ktorí hľadajú upokojujúce prostredie, sú matné dlaždice skvelým spôsobom, ako vytvoriť harmonický priestor. Všimnite si, ako v tejto neveľkej kúpeľni lesklý povrch ružových štvorcov zachytáva svetlo a odhaľuje tak príjemnú matnú textúru na tmavom obklade umiestnenom v jeho blízkosti.

Čierna s ružovou v kúpeľni

Zdroj: PERINI

NÁŠ VÝBER

Už roky sa tešia všeobecnej obľube a ich výberom zaručene nešliapnete vedľa. Viete, ktoré to sú a kde ich hľadať?

Metro obklad sa vyrába v rôznych rozmeroch, matné i lesklé. Širokú ponuku nájdete na maag.sk.

Metro obklad

Zdroj: MAAG

Orientálne vzory a dlažby s vintage nádychom zútulnia priestor a dodajú mu správny šmrnc. Viac inšpirácie nájdete na pohodo.sk.

Orientálna dlažba

Zdroj: POHODO

Mozaika v tvare „rybích šupín“ dokonale spestrí každý priestor. V rôznych farebných odtieňoch ju ponúka keramikasoukup.sk.

Mozaika rybie šupiny

Zdroj: Keramika Soukup

Tzv. bezškárový vzhľad docielite veľkoformátovou rektifikovanou dlažbou a obkladom. Vyberte si tú svoju na eshop.vinciprojekt.cz

Bezškárový vzhľad

Zdroj: VINCIPROJEKT

Geometria vo forme šesťuholníkov alebo hexagónov je jednoducho nadčasová. Nájdete ich v ponuke na kachlickovo.sk

Geometria dlažba

Zdroj: KACHLIČKOVO

 

Text: Katarína Paukeje

Foto: ISIFA, Shutterstock, archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Kúpeľňa, WC
Tagy: dlažby doplnky do kúpeľne farebné ladenie farebné trendy kúpelňové obklady kúpeľňový nábytok
Zdieľať článok

Diskusia