Zdroj: Shutterstock

Máte na terase klzkú podlahu? Odborník radí tri spôsoby, ako problém vyriešiť

20. 10. 2023
Zdieľať

Keď zaprší, aj inak bezproblémové povrchy sa stávajú nebezpečné klzkými. Takýto problém mala na svojej terase aj naša čitateľka, ktorá sa nám ozvala do redakcie. Hľadala spôsob, akým zabrániť šmykom na podlahe bez toho, aby musela meniť dlažbu. Na jej otázku odpovedal Mário Ondrejka.

Otázka čitateľky

Máme vonkajšiu terasu s dlažbou a aj schody do domu s dlažbou, ktorá je zamokra veľmi šmykľavá. Neviete mi, prosím, poradiť nejaký priehľadný náter, ktorým by som mohla dlažbu natrieť, aby už nebola taká klzká? Nemáte aj nejaký iný spôsob, ako upraviť dlažbu?

Ak nebude možné takéto riešenie, budeme nútení celú dlažbu vymeniť, aby sme si neublížili. Prosím, poraďte mi. Ďakujem.

Dagmar D.

Odpoveď odborníka

Na úvod si povedzme, že dlažba, na ktorej by ste sa nikdy nešmykli, v skutočnosti neexistuje. Škoda, že ste neposlali fotku. Budeme predpokladať, že ste si vybrali vonkajšiu dlažbu s označením „protišmyková“. Na základe použitého spojenia „priesvitný náter“ usudzujem, že by ste asi chceli zachovať pôvodnú farbu dlažby.

Prečítajte si tiež
Nepraktický pozemok ani stromy neboli prekážkou. Bohatá jabloň vytvára z terasy jedinečné miesto na relax

Zistite koeficient šmykového trenia

Niečo o šmyku: kĺzavosť dlažby alebo hocijakého povrchu vyjadruje súčiniteľ šmykového trenia. Skúste sa spýtať predajcu na súčiniteľ (koeficient) šmykového trenia a vyžiadajte si jeho odpoveď. Tento koeficient sa pohybuje od 0,20 (extrémne nebezpečný povrch) po 0,75 (povrch veľmi bezpečný). Okrem toho sa najmä v Nemecku, v západnej Európe aj v Česku využíva porovnávanie kĺzavosti povrchov podľa tzv. uhla sklzu. Je to uhol naklonenej roviny, pri ktorom sa osoba stojaca na testovanom povrchu začne samovoľne kĺzať nadol. Čím má dlaždica väčší uvedený uhol sklzu, tým menej sa na nej šmýka. Napríklad dlažba v kúpeľni má mať uhol sklzu vyšší ako 18°. V predsieni a kuchyni stačí dlažba s uhlom sklzu vyšším ako 12° (rako.cz).

Terasa s kvetmi na daždí.

Šmykľavosť dlažby sa dá zistiť podľa koeficientu šmykového trenia. Zdroj: Shutterstock

Riešenie náterom je otázne

Na internete si prečítate, že „protišmykový náter, rýchloschnúci systém značky XY určený pre bazény, sauny, školy, nemocnice, kuchyne, domovy dôchodcov, reštaurácie, supermarkety, nákupné centrá, letiská, verejné budovy, vstupné priestory (vonku aj vnútri) a pod. zabráni kĺzaniu všade tam, kde môže byť mokrá podlaha nebezpečná“.

Prečítajte si tiež
Ako vybrať markízu na terasu? Pred rozhodnutím si odpovedzte na týchto 6 otázok

No ak by to bolo také jednoduché, určite by sa nestávali také situácie, ako opisujete, a prípady úrazov na verejných kúpaliskách by boli bezpredmetné. Takéto nátery sú však priehľadné, presne, ako potrebujete. Predávajú sa rôzne veľké balenia, napríklad sprej 0,4 l na 2 m2 stojí 24 €.

Protišmyková samolepiaca páska

Tento spôsob nie je dlhodobým riešením, ale určite vyrieši váš akútny problém. Protišmyková samolepiaca páska s vysokou lepivosťou (priľne ku kameňu, k drevu aj mramoru) je vhodná nielen do interiéru, ale aj exteriéru; predáva sa aj priehľadný variant. Zabraňuje pošmyknutiu na hladkých schodiskových stupňoch, pri námraze povrchu alebo po daždi. Ceny tých najkvalitnejších pások sa pohybujú okolo 30 € za 20 m (šírka 2,5 cm).

Muž kráča po naklonenom betónovom chodníku s protišmykovými páskami.

Na pohľad pripomínajú brúsny papier a to nie je náhoda. Zrná sú z korundu, ktorý sa používa aj na výrobu brúsiv. Zdroj: Gemini

Finančne náročný koberec

Kamenné koberce sú trvalým riešením. Často sa používajú pri bazénoch, keďže cez ne odteká voda a nedrží sa na povrchu. Na podklad sa nanáša zmes drobných kamienkov a polymérnej živice. Po vytvorení kamenného koberca by ste tak celkom stratili z očí pekný povrch dlažby.

Na montáž si treba objednať firmu, ktorá už má s kobercom skúsenosti. Najviac problémov vzniká pri nedôslednej kontrole podkladu – ten sa môže uvoľniť a koberec sa odtrhne aj s podkladom. Rovnako treba dbať aj na správnu penetráciu, čo je vo vašom prípade určite dôležité, keďže koberec by sa lepil na dlažbu.

Prečítajte si tiež
Ako ochrániť drevo na terase či v záhrade?

Odporúčame predtým podklad ošetriť adhéznym mostíkom, teda penetračným náterom, ktorý možno použiť v interiéroch i exteriéroch, na vyzreté omietky, nekonštrukčný betón, dlažby a ďalšie materiály. Tento penetračný a spevňujúci podkladový náter (ako prvý náter) sa následne upravuje stierkami, lepidlami, farbami atď. Dá sa použiť aj samostatne na spevnenie a zvýšenie hydrofóbnosti povrchu.

Muž kladie kamienkový koberec v exteriéri.

Ceny kamenných kobercov sa začínajú na 14 €/m2 (pri hrúbke asi 15 mm). To je však iba cena materiálu. Zdroj: INZaK

Výmena dlaždíc

Úplne posledným a možno najdrahším riešením je vymeniť dlažbu za novú. Uľahčiť si to môžete iba tým, že na starú dlažbu bez jej odstraňovania nalepíte novú (ak to hrúbka povrchu dovoľuje). Na záver pripomíname, že bezpečnosť je prvoradá a pred začatím dláždenia sa treba dobre poradiť. Žiaľ, väčšina ľudí sa zaujíma iba o to, ako to bude vyzerať, čo, samozrejme, môžu, ale až po zaistení ostatných dôležitejších požiadaviek.

Text: Mario Ondrejka, ech-cm.sk, Stanislav Botur
Foto: Shutterstock, INZaK, VMBal,
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: dlažbové materiály vonkajšia dlažba
Zdieľať článok
Majster roka 2023: Detský domček na vyvýšenej platforme s terasouUrob si sám

Majster roka 2023: Detský domček na vyvýšenej platforme s terasou

Prečo je radón nebezpečný? Ako zistiť prítomnosť radónu v dome a ako sa pred ním chrániťUrob si sám

Prečo je radón nebezpečný? Ako zistiť prítomnosť radónu v dome a ako sa pred ním chrániť

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Viete, kedy a ako vysadiť hľuzy georgín? Začiatkom mája máte ešte príležitosťZáhrada

Viete, kedy a ako vysadiť hľuzy georgín? Začiatkom mája máte ešte príležitosť

Diskusia