8 podláh do pivnice: Aký materiál zvoliť na podlahu do suterénu?
Podlahy do pivníc musia odolávať iným podmienkam ako bežná dlážka na prízemí či poschodí domu. Suterén býva vlhký, aj keď je počasie suché, pretože v ňom zostáva zvyšková vlhkosť, ktorá sa priebežne odparuje. A práve vlhkosť je najdôležitejším faktorom, ktorý treba pri výbere podlahy zobrať do úvahy.
1. Vinylová podlaha
Moderná vinylová dlážka je známa ako vysokoodolná, dokonca ju odborníci radia medzi najlepšie možnosti do suterénu – popri betóne a keramických dlaždiciach. Dostanete ju kúpiť vo forme dosiek, dlaždíc alebo vcelku. Na podlahe v suteréne vytvára takmer bezšvový nepriepustný povrch, čo je vo vlhkých priestoroch veľkou výhodou.
Pozitíva
+ vhodná do vlhkých priestorov,
+ cenovo dostupná,
+ rôzne dekory,
+ na dotyk teplejšia ako keramické dlaždice alebo betón.
Negatíva
– na dokonalé priľnutie potrebuje čistý a rovný povrch,
– na inštaláciu platní potrebujete odborníka,
– prilepená vinylová dlážka sa ťažko odstraňuje.
2. Keramická alebo porcelánová dlažba
Špecialisti dlaždice označujú pojmom hotový povrch, teda nie je surový ako betón. Nepotrebujú žiadnu úpravu, sú atraktívne a do pivničných priestorov ideálne. Keramické alebo porcelánové dlaždice môžete inštalovať priamo na betónovú dosku, lepším spôsobom je však najskôr osadiť oddeľovaciu membránu.
Keďže dlaždica na betóne je na dotyk studená, v prípade potreby nie je problém medzi betón a dlaždicu vložiť sálavé vykurovanie, aby sa zahrial jej povrch.
Pozitíva
+ povrch v prípade zaplavenia vodou vyschne a zostane nepoškodený,
+ pokladanie dlaždíc na malých plochách si urobíte aj svojpomocne,
+ nebudete mať problém s hnilobou.
Negatíva
– zle absorbuje zvuk,
– inštalácia dlaždíc na veľké plochy je náročná a vyžaduje profesionálnu prácu,
– obklady je veľmi ťažké odstrániť a nahradiť,
– betónová doska vyžaduje vyrovnanie a opravu.
3. Drevená podlaha
Keďže drevo pochádza zo stromov a je organické, neznesie dlhotrvajúcu vlhkosť. Masívne tvrdé drevo je teda jednou z najhorších možností podláh do suterénu. Drevená podlaha je však iný prípad. Považuje sa za rozmerovo stabilnú, pretože krížová základňa z preglejky, ktorá je pod dyhou z dreva, si zachováva tvar, aj keď je vystavená miernej vlhkosti. Nemôže však byť dlhodobá a výrazná.
Pozitíva
+ dobre odoláva miernej vlhkosti,
+ je atraktívna,
+ výborne absorbuje zvuk.
Negatíva
– musí sa položiť na nejaký typ podkladu,
– jedna z drahších možností podlahy v suteréne,
– výraznejšia/zvýšená vlhkosť a voda spôsobia poškodenie.
Náš tip
Vlhkosť v pivnici môžete udržať pod kontrolou pomocou odvlhčovačov.
4. Betónová podlaha
Betón je obľúbeným prvkom minimalistických interiérov – bytov, ale aj domov. V pivniciach ho používame po celé stáročia. Dnes už vieme, že nemusí zostať v surovom stave. Natretý alebo namorený je omnoho pôsobivejší. Je to tiež ideálna voľba, ak potrebujete zakryť chyby či urobiť „záplaty“ na múroch.
Pozitíva
+ najodolnejšia možnosť podlahy v suteréne,
+ vyžaduje minimálne množstvo materiálov,
+ nepotrebuje podklad.
Negatíva
– najchladnejší zo všetkých typov, bez možnosti vykurovania zospodu,
– vyžaduje viac práce,
– betón musí byť pred natieraním dôkladne vydrhnutý a čistý.
Náš tip
Ak si vyberiete betónovú dlážku do suterénu, nezabudnite na podlahu použiť hydroizolačný tmel, aby ste zabránili prestupovaniu vlhkosti.
5. Podlahové dosky z porcelánu
Porcelánová dlažba vo veľkosti dosky neprepúšťa vlhkosť a má pôsobivý vzhľad, neraz vyzerá ako skutočné drevo. Je uznávaná ako vysokoodolný povrch, preto často nachádza miesto práve v oblastiach s vysokou premávkou vrátane reštaurácií a komerčných priestorov. Veľkou výhodou je, že dosky sa dajú osadiť od okraja po okraj bez škár – majú 90-stupňové hrany.
Pozitíva
+ zvýšia cenu nehnuteľnosti,
+ atraktívne,
+ vodovzdorné,
+ rektifikované okraje znamenajú menšie injektážne línie.
Negatíva
– drahšie ako dlaždice konvenčnej veľkosti,
– ak nenainštalujete sálavé vykurovacie rohože, sú pod nohami chladné,
– ťažko sa odstraňujú.
6. Laminátová podlaha
Moderné laminátové podlahy sú atraktívnejšie ako pred rokmi vďaka zlepšenej grafike vrchnej vrstvy a hrubším povrchom. Avšak pod ním je podlaha stále náchylná na problémy s vlhkosťou. Keď základný materiál príde do dlhšieho kontaktu s vodou, napučí a natrvalo zmení tvar. Vrchná a nosná časť sa začnú od seba odlupovať.
Pozitíva
+ vďaka penovej podložke je jednou z najteplejších možností podlahy v suteréne,
+ jednoduchá inštalácia,
+ dobrá kvalita absorpcie zvuku.
Negatíva
– veľmi náchylné na poškodenie vodou,
– inštalácia podkladu sa nevyžaduje, ale dôrazne odporúča,
– dutý pocit pod nohami,
– môže vytvárať statickú elektrinu.
Náš tip
Pri inštalácii laminátových podláh je vždy najlepšie použiť zvýšený podklad. Laminátové podlahy môžete inštalovať priamo na betónovú dosku s medzivrstvou penového podkladu iba v prípade, že vlhkosť nie je problémom.
7. Gumová podlaha
Gumové podlahy môžete vidieť v telocvičniach, garážach, tanečných či športových štúdiách a pri bazénoch. Fungujú aj v pivniciach?
Záleží od toho, ako chcete miestnosť v podzemí použiť. Ak je váš suterén určený na dielňu, skladovanie, technické účely či šport, bude fungovať. Určite však nefunguje v obytných miestnostiach.
Pozitíva
+ izolácia proti chladu,
+ mäkký povrch, ktorý tlmí nárazy,
+ dobre odoláva vlhkosti.
Negatíva
– esteticky nie je vhodná do obytných priestorov,
– gumová zámková dlažba nie je úplne vodotesná, voda môže presakovať švami.
8. Korková podlaha
Korok je prírodný produkt získaný z korkových stromov (dub korkový). Dlážky z korku sú pod nohami mäkké, pohodlné a teplé. Avšak ide o organický produkt, ktorý voda veľmi ľahko a trvalo poškodí.
Ak sa rozhodnete pre inštaláciu korkovej podlahy v suteréne, budete musieť bezpodmienečne nainštalovať podkladový systém.
Pozitíva
+ dobrá izolácia chladu,
+ mäkký povrch, pohodlie pri chôdzi,
+ dobrá absorpcia zvuku.
Negatíva
– náchylná na poškodenie,
– valcovaný korok je náročný na inštaláciu, zvyčajne si vyžaduje profesionálnu prácu.
Čo ešte brať do úvahy pred výberom podlahy
Tvrdá či mäkká
Tvrdé materiály, napríklad dlaždice a betón, sú do suterénov spravidla omnoho vhodnejšie ako mäkké. Ak však máte podzemné priestory dostatočne suché, môžu fungovať aj mäkké materiály.
Anorganické materiály
Všetky organické materiály, ktoré sa dnes tešia veľkej obľube, majú v pivničných priestoroch veľké mínus. Keď sú vystavené vlhkosti alebo dokonca vode, po čase splesnivejú a začnú hniť. Preto v pivniciach lepšie fungujú anorganické materiály. Dlaždice, betón a vinyl sú skvelou voľbou.
Menej vrstiev
Monolitické, jednovrstvové podlahy sa ľahšie sušia ako viacvrstvové podlahové systémy. Klasickým príkladom monolitickej podlahy je betón. Nielenže má tú výhodu, že je tvrdý a anorganický, ale tiež nemá viac vrstiev, ktoré môžu zachytávať vodu.
Zvýšený podklad
Niektoré podlahy si vyžadujú zvýšený podklad – napríklad vo forme podlahového systému alebo tradičných podvalov z preglejky. Zvýšený poklad je vhodný, ak uvažujete o laminátovej podlahe.
Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom