Zdroj: iStock

Manuál s videonávodom: Ako poraziť šmuhy na podlahe? Pripravte si penu na holenie a žehličku

12. 04. 2023
Zdieľať

Bez ohľadu na to, či máte laminátovú, drevenú, vinylovú podlahu, kamennú alebo keramickú dlažbu, nepekným šmuhám sa po čase používania nevyhnete. Isteže, za niektoré môžu deti, za iné domáci miláčikovia alebo manžel, ktorý nedával pozor a vylial víno či paradajkovú omáčku... Niektoré sú tak nepoddajné, že nestačí ani zvyčajné čistenie mopom a saponátmi na dlážky. Ako dosiahnuť pôvodný čistý vzhľad? Ako odstrániť šmuhy z podlahy?

Nie, nemusíte brať do ruky najsilnejší chemický prípravok, cirokovú kefu a pokľačiačky „vyšúrovať” všetky podlahy. Dokonca by to bolo nevhodné. Či máte na dlážke laminát, dlaždice, vinyl, drevo alebo korok, existujú jednoduchšie a bezpečnejšie spôsoby, ako prinavrátiť podlahe bezchybný vzhľad. Potrebujete na to len správny čistiaci prostriedok, nástroje a techniku vhodnú pre daný typ podlahy.

čistenie drevenej podlahy

Podlahy z tvrdého dreva sú zvyčajne ošetrené polyuretánom alebo voskom. Na ošetrovanie takýchto dlážok stačí zametanie, vysávanie a utieranie prachu. Zdroj: iStock

Ako čistiť drevené dlážky a podlahy z laminátu?

Podlahy z tvrdého dreva sú zvyčajne ošetrené polyuretánom alebo voskom. Zistíte to jednoducho: prejdite prstom po povrchu, a ak zostane po ňom stopa, podlaha je pravdepodobne navoskovaná. Voskom chránené drevo by sme nikdy nemali umývať mokrým mopom, pretože ho môže poškodiť aj malé množstvo vody. Na ošetrovanie takýchto dlážok stačí zametanie, vysávanie a utieranie prachu. Ak máte výraznejšiu škvrnu, je lepšie riešiť ju v spolupráci s odborníkmi, pretože zrejme bude potrebné prebrúsenie a navoskovanie.

Tip proti šmuhám na drevenej podlahe

Vyčistíte ich jednoducho – zmiešajte štvrť šálky jemného alebo pH neutrálneho čistiaceho prípravku s vodou vo vedre a dlážku umyte dobre vyžmýkaným mopom z mikrovlákna.

Našťastie, moderné drevené podlahy sú chránené uretánovým, polyuretánovým alebo polyakrylovým náterom, ktorý zabraňuje poškodeniu vodou a tvorbe škvŕn.  Aby ste nebojovali s nánosmi nečistôt, dlážky umývajte raz týždenne.

Škvrny na podlahe z dreva

Záleží, od čoho sú. Napríklad šmuhu od fixiek vyčistíte trochou zubnej pasty a vlhkou handričkou. Častým problémom drevených podláh sú škvrny od vody. Stač vám handrička, žehlička a alkohol. Postup je jednoduchý:

Tip proti škvrnám od vody

Postihnuté miesto prikryte neabrazívnou suchou handričkou a po nej prechádzajte horúcou žehličkou tam a späť 3 – 5 sekúnd. Nakoniec handričku jemne navlhčite denaturovaným alkoholom a potrite ňou miesta, kde je škvrna ešte viditeľná.

Podobne vyčistíte podlahu z laminátu – najlepšie nasucho alebo s mopom namočeným roztoku saponátu a dobre vyžmýkaným.

chlapec sa hrá na korkovej podlahe

Korkové podlahy sú veľmi pórovité, to znamená, že sú náchylné na poškodenie vodou. Zdroj: iStock

Ako odstrániť šmuhy na podlahe z korku?

Moderné korkové podlahy sú príjemné na dotyk, hrejivé a ešte aj tlmia zvuky. Sú však veľmi pórovité, to znamená, že sú náchylné na poškodenie vodou. Hoci väčšina podláh z korku je špeciálne utesnená, stále treba postupovať opatrne. Často vysávajte, a ak sa na dlážku rozleje tekutina, okamžite ju utrite. Odborníci odporúčajú korkové podlahy raz týždenne umyť dobre vyžmýkaným mopom.

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť biele steny od odtlačkov prstov a šmúh

Ak si všimnete na korkovej dlážke šmuhy, vyčistíte ich roztokom octu a mydlovej vody. Pripravíte ho jednoducho:

Tip proti šmuhám na podlahe z korku

Do rozprašovacej fľaše nalejte ¼ šálky octu, pridajte 1 kvapku saponátu a teplú vodu. Prirodzene kyslý ocot spolupracuje s mydlom, rozkladá nečistoty a nánosy špiny. Zároveň podlahu dezinfikuje. Roztok nastriekajte na znečistenú podlahu a utrite vlhkým mopom z mikrovlákna.

šálka kávy rozliata na dlážke

Na škvrny, ktoré spôsobujú zmenu farby, ako napríklad ovocná šťava, víno alebo paradajková šťava, je najlepšou voľbou bielidlo. Zdroj: iStock

Ako odstrániť šmuhy na podlahe z vinylu?

Vinylová podlaha je čoraz obľúbenejšia kvôli jednoduchému udržiavaniu, odolnosti a perfektnému vzhľadu v rôznych dekoroch. Raz za týždeň ju postriekajte domácim prípravkom z octu, vody a saponátu (návod na prípravu nájdete vyššie) a utrite vlhkým mopom z mikrovlákna.

4 tipy proti škvrnám na vinylovej podlahe

Rôzne odolné stopy a škrabance z vinylovej podlahy odstránite jednoducho utretím bavlnenou handričkou s použitím izopropylalkoholu.

Na škvrny, ktoré spôsobujú zmenu farby, ako napríklad ovocná šťava, víno alebo paradajková šťava, je najlepšou voľbou bielidlo. Zrieďte ho s vodou v pomere 1 : 4, naneste na handričku a tú priložte na škvrnu aspoň na hodinu.

Silnejšie šmuhy od jedla odstránite pastou zo sódy bikarbóny a vody.

Na ošetrenie škvŕn od hrdze na vinylových podlahách použite pastu z prášku kyseliny šťaveľovej s vodou. Pastu rozotrite na škvrny vlhkou handričkou. Používajte gumené rukavice a otvorte okná. Keď skončíte, miesto dobre poutierajte vodou.

Ako vyčistiť podlahu z prírodného kameňa

V tomto prípade ocot nechajte tam, kde ho máte. Hoci na sociálnych sieťach nájdete akékoľvek návody na čistenie dlážok z kameňa, už aj malé množstvo kyslej kvapaliny by mohlo poškodiť kamenné podlahy, rovnako ako bielidlo a čpavok. Na čistenie kamennej podlahy používajte pH-neutrálny čistiaci prostriedok bez chelátov.

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť obrazovku televízora, aby na nej nezostali fľaky a šmuhy? Stačí 10 minút!

Neutesnené kamenné dlažby utrite mopom z mikrovlákna a horúcou vodou. Nepoužívajte chemikálie, pretože by prenikli do kameňa. A čo večné šmuhy? Na odolné nečistoty najlepšie funguje parný čistič.

čistenie škár

Škárovanie medzi dlaždica vyčistíte zmesou krému na holenie a citrónovej šťavy. Zdroj: iStock

Ako odstrániť šmuhy z keramickej dlažby?

V tomto prípade môžete opäť použiť roztok octu, saponátu a teplej vody. Podlahu po častiach nasprejujte a utrite vlhkým mopom z mikrovlákna. Pri pravidelnom hĺbkovom čistení oceníte parný čistič. Výborne funguje aj na škáry a zároveň podlahu dezinfikuje.

2 tipy proti škvrnám na dlažbe

Prilepenú žuvačku odstránite zmrazením kockou ľadu a potom ju jemne zoškrabte.

 Škárovanie medzi dlaždicami vyčistíte zmesou krému na holenie a citrónovej šťavy. Nalejte ju do rozprašovača a nastriekajte na škárovaciu hmotu. Nechajte pôsobiť minimálne 5 minút a nakoniec pomocou starej zubnej kefky priestor medzi dlaždicami vydrhnite.

 Aké ďalšie domáce prípravky fungujú na podlahy?

Ozaj, viete, ako si namiešate ďalšie domáce prípravky na čistenie dlážok? Neobsahujú žiadnu agresívnu chémiu a fungujú výborne! Tu je jednoduchý a rýchly videonávod:

Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: čistenie podlahy dlažba drevené podlahy korkové podlahy vinylové podlahy
Zdieľať článok
Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiuASB.sk

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiu

Oplatí sa postaviť bungalov s garážou?Dom z tehly

Oplatí sa postaviť bungalov s garážou?

Majster roka 2023: Premena starej kade na hrozno na kúpaciu kaďuUrob si sám

Majster roka 2023: Premena starej kade na hrozno na kúpaciu kaďu

Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?Urob si sám

Urobte zimu prívetivejšou aj pre vtáky! Ako vyrobiť lojové gule jednoducho a s nápadom?

Diskusia