10. 05. 2006
Zdieľať

Dreviny z ďalekých končín zavítali aj do našej zemepisnej šírky. V súčasnosti môžete nájsť kúsok exotického dreva v každej domácnosti či v moderne zariadených budovách. Tieto dreviny si získali pozornosť najmä vďaka svojmu elegantnému vzhľadu, ktorý je taký svetlý a teplý ako slnko a tajomný ako noc...

To však nie je všetko, čím sa môže exotické drevo pochváliť. Medzi jeho ďalšie klady patria také vlastnosti, ako sú tvrdosť, stabilita, estetickosť či dlhodobá životnosť. Vďaka tomu našlo toto drevo uplatnenie v mnohých odvetviach a pretavilo svoju tvár do podoby drevených podláh, dvier, schodov, okien, nábytku, kúpeľne, stojanov na nože, škatuľky na cigary, hudobných nástrojov, plotov, terás, protihlukových bariér – jednoducho ho možno nájsť všade tam, kde sa kladie dôraz na kvalitu, príjemný pocit a eleganciu.
Navyše je zárukou, že príjemný pocit tepla nemusíte cítiť len na exotickej dovolenke, ale počas celého roka aj vo svojom príbytku.


Afrika












Badi – drevo plné exotického slnka
Už z názvu vyplýva, že pastelová žltooranžová farba tohto dreva prináša do príbytku teplo a jas. Vyzerá to, akoby sa do rastliny pretavili horúce lúče afrického slnka aj so zrnkami púšťového piesku. Slnko Afriky či zlatý mahagón – to sú názvy, ktoré charakterizujú badi. Toto drevo sa vďaka svojim vlastnostiam a prirodzenej vysokej miere odolnosti osvedčilo ako materiál vhodný na stavbu ochranných konštrukcií morských pobreží a brehov riek či na stavbu lodí a dokov. Badi je ideálne drevo na tvorbu prvkov vonkajšej architektúry, možno ho využiť napríklad pri stavbe terasy, altánka, plota či robení záhradného nábytku.


Exotika v dreve zakliata

53597


Exotika v dreve zakliata

53599

Doussie – kráľovské drevo
Aj vy sa pýtate, ako dodať miestnosti teplý a neopakovateľný vzhľad? Odpoveďou môže byť aj druh exotického dreva s názvom doussie. V jeho farbe je lesk tropického slnka, ktoré prebúdza predstavivosť a dobrú chuť – nie bezdôvodne sa toto drevo honosí prívlastkom kráľovské. Výrazná kresba a príjemný vzhľad dreviny doussie podčiarkujú eleganciu miestnosti. Počas druhej svetovej vojny sa doussie používalo v lodiarskom priemysle, na výrobu stolov či laboratórnych lavíc. Malé hodnoty v tangenciálnom a radiálnom reze sú zárukou toho, že drevo nemá tendenciu zosychať alebo praskať. Navyše na jeho povrchu sa nevytvárajú škvrny, čo oceníte najmä vtedy, keď budete mať z kráľovského dreva stôl a bez obáv budete môcť servírovať kávu alebo čierny čaj aj bez obrusu. Doussie sa môže pýšiť ešte ďalšou vlastnosťou – otvorená štruktúra umožňuje drevu dýchať, čo vďaka výmeny vlhkosti vzduchu zaručuje priaznivejšie mikroklimatické podmienky v miestnosti.
Wenge – drevo s magickou silou
Vyše tisíc rokov rituálov… takú históriu skrýva v sebe drevo wenge, ktoré domorodí obyvatelia Afriky používali na výrobu masiek a sošiek neznámych bohov ako nevyhnutných súčastí mystických obradov plných tajomných zaklínadiel šamanov. Výrazná kresba prelínajúcich sa svetlejších a tmavších pásov dreva vytvára pri troche predstavivosti prekvapujúce vzory. Pri pozornom pohľade zistíte, že tento výnimočný druh dreva, plný magickej sily, skutočne prebúdza fantáziu človeka.

Wenge je ideálne drevo na výrobu podláh so zvýšenou prevádzkovou záťažou, napríklad vo verejných objektoch, ako sú hotely, banky či bary. Okrem toho, že na tmavohnedom povrchu nevidieť stopy po znečistení, vďaka vysokej hustote je toto drevo odolné aj proti oteru. Jeho ďalším tromfom je dlhá životnosť.


Exotika v dreve zakliata

53603




Ďaleký východ – Ázia a Oceánia













Exotika v dreve zakliata

53598

Bambus – jantárové drevo
Bambus je najrýchlejšie rastúcou rastlinou na svete – za 24 hodín dokáže narásť o vyše 60 cm. Na steble sú články koncentrované najskôr tesne pri sebe, neskôr sa začnú ako teleskop ťahať do výšky. Zatiaľ čo mladé rastlinky slúžia ako potrava (a nielen pre pandy), trojročná rastlina je už plnohodnotnou surovinou pre stavebný, stolársky, papiernický či tkáčsky priemysel. Bambus sa používa už tisícky rokov a škála jeho využitia sa ešte viac rozšírila s príchodom nových technológií – osvedčil sa ako vhodný materiál najmä na výrobu nábytku a drevených podláh. Bambusové drevo očarí svojou neopakovateľnou štruktúrou, ktorá sa odlišuje od štruktúry dreva zo stromov, a svojou jantárovou farbou, ktorej odtieň možno meniť tepelným spracovaním.
Merbau – drevo inkrustované zlatom
Pre toto drevo sú charakteristické žilky vyplnené zlatým prachom, ktoré po nanesení priesvitného náteru pripomínajú zručne zhotovené zlaté inkrustácie v tvare drobných pásikov. Možno povedať, že drevo merbau je už od prírody obdarené zlatom.

Farebnosť a mechanické vlastnosti ho predurčujú na výrobu exkluzívnych podláh a parkiet vhodných do reprezentačných miestností verejných či súkromných budov. Temná hnedá farba zosvetlená zlatými škvrnkami zvýrazňuje dôstojnosť miesta a dokonale ladí s moderným interiérom. Navyše tmavý povrch ideálne maskuje akékoľvek nečistoty či škrabance. Vďaka vysokej tvrdosti a odolnosti proti oteru si toto drevo dlho zachováva svoje estetické vlastnosti.
To však nie je všetko, čím sa môže merbau pochváliť – v rukáve má ešte jeden tromf: toto drevo je prirodzene odolné proti pôsobeniu rozličných húb a hmyzu, preto sa často využíva napríklad v železničnej doprave na podvaly, pri vodnej výstavbe na pilóty vlnolamov a pontónov alebo v chemickom priemysle na výrobu obalov na chemikálie.


Exotika v dreve zakliata

53605


Exotika v dreve zakliata

53608

Barmský teak – kráľ monzúnových lesov
Toto drevo sa používalo v juhovýchodnej Ázii pred vyše 2 000 rokmi a nosníky, ktoré možno nájsť v budovách starších ako tisíc rokov v Barme, sa často nachádzajú vo veľmi dobrom technickom stave. Hneď po tom, ako sa začal teak v 19. storočí dovážať aj do Európy, stal sa cenným materiálom na výrobu elegantného nábytku vo viktoriánskom štýle.

Vďaka svojej štruktúre a veľkému obsahu prírodných olejov a kyseliny kremičitej je toto drevo rozmerovo stále a zachováva si dlhú životnosť najmä vo vlhkom prostredí. Pre tieto vlastnosti je teak vyhľadávanou surovinou. Vyhotovujú sa z neho časti lodí (napríklad paluby), v prístavoch a riečnych konštrukciách sa vyskytuje zriedkavejšie, pretože ide o priveľmi cenný materiál na takéto použitie. Teak je ideálny ako podlaha v kúpeľni, saune či vo verejných objektoch. Okrem toho, že svetlohnedá farba maskuje nečistoty, ani nadmerná vlhkosť nie je pre takúto podlahu problém.


Južná Amerika















Garappa – drevo s odtieňom lipového medu
Drevo garappa má svetložltý odtieň a napriek tomu, že patrí medzi nováčikov na európskom trhu, má veľký úspech ako materiál vhodný na výrobu podláh. V rukáve totiž skrýva nejedno eso – vynikajúce mechanické vlastnosti, odolnosť proti oteru, vyplývajúca z veľkej hustoty dreva, a vysoká výťažnosť získavaného reziva dobrej kvality z rovných kmeňov dlhých takmer 20 metrov . Podlaha z tohto dreva zosvetlí aj malú miestnosť bez okien a opticky zväčší jej objem.

Okrem toho je garappa prirodzene odolná proti pôsobeniu húb a baktérií, vďaka čomu sa často využíva v krajinách pôvodu ako konštrukčný materiál na výrobu lodí a kajakov, železničných podvalov, rukovätí na náradie a nábytku.


Exotika v dreve zakliata

53601


Exotika v dreve zakliata

53602

Gombeira – brazílsky eben
Gombeira patrí medzi nové druhy exotického dreva, ktoré sa len nedávno objavilo na európskych trhoch. Jedným z možných dôvodov, prečo sa dlhé roky obchádzalo a mnohí ho nevnímali ako hodnotnú surovinu, je, že toto drevo po zbrúsení alebo prerezaní nie je atraktívne – svetlohnedá farba a zemitý zápach nie sú veľkým lákadlom na jeho ďalšie spracovanie. Pri troche trpezlivosti nás však čaká milé prekvapenie, pretože gombeira pri oxidácii prechádza premenou: stráca zápach a získava ušľachtilú čiernu farbu. Gombeira je svojím farebným odtieňom blízka ebenu.


Pravidelná štruktúra, vysoká hustota a vynikajúce mechanické vlastnosti – to sú tie najlepšie predpoklady na využitie tohto dreva najmä v stolárskom a nábytkárskom priemysle. Na Slovensku sa táto drevina využíva na výrobu podláh, ktoré sú vhodné do silno zaťažených priemyselných priestorov aj do verejných budov.

Guatambu – drevo slonovej kosti
Guatambu je strom strednej veľkosti. Drevo, ktoré sa z neho získava, má svetložltú až žltohnedú farbu. Svojím odtieňom sa podobá tuzemskej breze či javoru, ale v porovnaní s oboma je tvrdšie, so zvlášť veľkou pevnosťou v ohybe. Priamočiary smer vláken a tesná a hustá štruktúra sú zárukou toho, že povrch tohto dreva je ideálne hladký. Ďalšou výhodou je dobrá lepivosť, vďaka čomu sa guatambu stalo obľúbenou surovinou na výrobu preglejky a aj rozličného nábytku.

Okrem toho je vhodným materiálom na výrobu podláh (vrátane tvarovaných dosiek) a taktiež sústružených a škunerových výrobkov.


Exotika v dreve zakliata

53604


Exotika v dreve zakliata

53607

Tauari – brazílsky dub
Tauari je svetlé drevo so špecifickou vôňou podobnou ľanovému oleju, ktorá len málokoho nechá ľahostajným. Práve vďaka vôni má táto drevina svojich prívržencov, ale aj neprajníkov. Tauari sa pre svoje estetické kvality a predovšetkým pre stálosť rozmerov používa na výrobu podlahových materiálov.

Ako zaujímavosť možno uviesť, že kôra tauari sa vďaka vysokému obsahu tanínu používa pri spracovaní kože a v neveľkej miere aj pri výrobe cigár. Drevo tauari slúži ako materiál na výrobu obalov, paliet, ale aj hračiek. Je veľmi obľúbené v nábytkárskom priemysle.


Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: drevo exotické drevo exotika
Zdieľať článok

Diskusia