Porto verzus Frankfurt

Porto verzus Frankfurt

21. 03. 2006
Zdieľať

Priaznivci futbalu určite zbystrili pozornosť. Žiaľ, musíme ich sklamať. Aktérmi postrehov v tomto čísle budú strechy. Na ľavej strane „hrajú“ portské a na pravej strane frankfurtské „piate fasády“. V posledných týždňoch sa totiž časť našej redakcie rozbehla po rôznorodých výstavách v Európe, a keďže sa toto číslo venuje strechám, zahraničné postrehy sú na svete.Porto verzus Frankfurt

46908


Porto verzus Frankfurt

46921


Obľúbenosť pálenej škridly v Portugalsku dokazuje aj to, že ju nájdete na historických stavbách i na strechách panelových domov. V tomto prípade piata fasáda príjemne ladí s prímorskou architektúrou.


Bridlica ako fasáda obvodového muriva a betónová strešná krytina. Strohé a účelné. Jednoducho nemecké. Sused naľavo má však radšej vikiere. Sused napravo zas strešné okná. Realizácia podobného projektu – v konečnom dôsledku rozdielny vzhľad.


Porto verzus Frankfurt

46910


Porto verzus Frankfurt

46915


Ťažko povedať, aký materiál by si na strechu vyberali v iných krajinách k takej výraznej fasáde. V Portugalsku nie je čo riešiť. Tehlová červeň pálenej škridly nič nepokazí.


Ekologické cítenie a štedré štátne dotácie zas v Nemecku umožňujú efektívne využívanie piatej fasády. Slnečné kolektory? Bežná prax.


Porto verzus Frankfurt

46912


Porto verzus Frankfurt

46920


Celkom vydarená farebná i materiálová kombinácia. Čo poviete?


Znovu kombinácia. Tentoraz bridlica a plech. Len tie vikiere pôsobia na streche trochu minimalisticky. Azda len každý nevedie do inej miestnosti?


Porto verzus Frankfurt

46909


Porto verzus Frankfurt

46922


Aj v Porte sa však nájdu výnimky. Ale aj tento architektonický výstrelok naľavo je niekoľkonásobne obkolesený klasickými škridlovými strechami aj na modernejších budovách.


Škridla je klasikou aj na nemeckom stavebnom trhu. Užívateľ v tomto prípade trochu zaexperimentoval s podobou balkóna, ktorý pokračuje na poschodí a vyrastá v podobe vikiera zo šikmej strechy.Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: dom strecha
Zdieľať článok

Diskusia