Pôvab dreva a odolnosť plastu

10. 02. 2010
Zdieľať

Nedajú sa nazvať drevom, ale nie sú ani plastom. Z matematického hľadiska ich možno považovať za dokonalý prienik predností oboch týchto množín. Kompozitné materiály predznamenávajú nový ekologický rozmer v oblasti vývoja terasových a obkladových materiálov.

Fenomén trvalo udržateľného stavebníctva postupne preniká aj k nám, dokonca aj do oblasti exteriéru. Zelená záhradná časť domu je pre obyvateľov často tým najmilším kútikom. Mnohí preto dôkladne zvažujú výber materiálu na terasu, záhradný chodník či okolie bazénu, ktorým by prostredie harmonicky doplnili. Ak sa obyvatelia zaujímajú aj o ekologický aspekt, určite zvážia aj použitie kompozitných materiálov.

Ako vznikajú


Pôvab dreva a odolnosť plastu

243238

Materiály, ktoré sú tzv. krížencami dreva a plastu, vznikajú z drevnej múčky, jemných pilín či celulózovej kaše (tá sa môže získavať napríklad z ryžových alebo iných šupiek), ktoré sa zmiešajú s polymerizujúcim plastom. Výrobcovia pôsobiaci na našom trhu ponúkajú produkty, ktoré vznikajú zmiešaním drevného odpadu s polyetylénom, polypropylénom alebo s PVC (polyvinylchloridom). Ďalej sa táto hmota lisuje do tvaru dosky požadovaných rozmerov.

Vhodný pomer dreva a plastu v kvalitných kompozitných materiáloch je okolo 50 % dreva a 50 % plastu. Materiály v tomto zložení ponúkajú garanciu, že terasa nebude pôsobiť „lacným“ dojmom, skrátka, nebude mať plastový vzhľad. Vzhľadom na zloženie možno tento ekologický výrobok po uplynutí životnosti stopercentne recyklovať.

Vzhľad predáva

Prvoradým argumentom pri rozhodovaní o kúpe určitého materiálu sa v súčasnosti čoraz častejšie stáva ekologický rozmer. Kompozity dreva a plastu sú zaujímavé nielen z tohto pohľadu, ale aj z hľadiska estetiky a funkčnosti. Najväčší výber farieb umožňujú najmä materiály na báze PVC. Výrobcovia, ktorí ho používajú, ponúkajú výber až z 8 farieb, veľmi blízkych exotickým drevinám, ako sú napríklad masaranduba či bangkirai.


Pôvab dreva a odolnosť plastu

243239

V tejto súvislosti treba podotknúť, že ak by ste sa rozhodli pre použitie tropického dreva v našich podmienkach, musíte počítať s tým, že jeho správanie je ovplyvnené miestnymi klimatickými podmienkami, ktoré preň nie sú prirodzené. To sa môže prejaviť zmenou pôvodnej farby povrchu. Ďalšou podstatnou otázkou z ekologického, ale aj z etického hľadiska je spôsob ťažby tropického dreva. Bezohľadný výrub tropických drevín a miznutie pralesov je dlhodobým globálnym problémom.

Práve preto je vítaná alternatíva v podobe kompozitných materiálov, ktorých farba sa nemení ani cyklickým pôsobením náročných klimatických podmienok. Spoľahlivý materiál s dokonalou stabilitou si počas celej životnosti zachováva svoj tvar bez zmien.

Materiál s veľkou budúcnosťou


Pôvab dreva a odolnosť plastu

243243

Odborníci predpovedajú kompozitným materiálom sľubnú budúcnosť. Predpokladá sa, že v budúcnosti by mohli nahradiť drevo ako stavebný materiál. Tieto materiály sa dnes uplatňujú na miestach, ktoré si vyžadujú extrémnu odolnosť. Kompozity štýlovo dotvárajú architektonický kontext mnohých hotelov, reštaurácií či rekreačných areálov. Majitelia týchto zariadení sa však pre tento materiál nerozhodli iba na základe estetických parametrov. Jednou z predností kompozitných materiálov je ich nenáročná údržba, ktorá nevyžaduje nijaké dodatočné finančné náklady a nie je ani časovo náročná. Terasu stačí iba z času na čas umyť vysokotlakovým čističom a prípadné škvrny možno jednoducho odstrániť špeciálnym čistiacim roztokom. Nevyžaduje sa žiadne olejovanie a nanášanie impregnačných náterov.


Pôvab dreva a odolnosť plastu

243242

Hrozbou pre terasy z kompozitných materiálov nie sú ani soľ, chlór z bazénu či vtáčí trus. Plastová zložka chráni materiál pred degradačným pôsobením chemicky upravovanej vody, proti vysokej prevádzkovej záťaži spôsobenej chôdzou, ale aj pred vznikom plesní. Synergia prírodného dreva a plastu zaručuje vysokú odolnosť, vďaka ktorej môžu výrobcovia poskytnúť na materiál až 25-ročnú záruku. Práve to sú hlavné dôvody, pre ktoré čoraz viac domácností uprednostňuje vo svojom exteriéri kompozitné materiály.

Materiály na báze dreva a plastu sú vhodné pri bazénoch či vodných plochách nielen preto, že chemicky ošetrená voda materiálu neublíži. Výhodou je aj protišmyková povrchová úprava, takže nehrozí pošmyknutie v okolí bazénov či vodných plôch. Kompozitné materiály neobsahujú nijaké triesky, preto nehrozí ani nepríjemný záder. Materiál sa neprehrieva ani nepodchladzuje, a teda dotyk s ich povrchom je vždy príjemný. V lete sa tak môžete slniť pri bazéne iba na osuške.

Kompozitné materiály okrem toho navyše otvárajú možnosti na rozvíjanie unikátnych architektonických variácií v mnohých smeroch. Nielenže ich možno ukladať do rôznych geometrických tvarov, ale dnes z týchto materiálov vznikajú aj terasy, vonkajšie obklady fasád, ploty, altánky, črepníky, záhradný nábytok, či dokonca slnečné clony. Navyše, vzhľadom na jednoduchý spôsob kladenia ich montáž zvládne aj zručný domáci majster.  

Pri výbere kompozitného materiálu buďte obozretní a všímajte si druh použitého plastu a podiel drevenej zložky. Práve tieto dva parametre majú najväčší vplyv na finálne vlastnosti materiálu. Uprednostnite tie, do ktorých sa primiešava polyvinylchlorid, ktorý sa vyznačuje lepšími termodynamickými vlastnosťami ako iné plasty používané na tieto účely. Iné polyméry sú totiž mäkšie a výsledný materiál sa následne môže drobiť, je menej pevný a odolný proti nárazu či poškrabaniu.

 

 

Ak by ste sa rozhodli pre použitie tropického dreva v našich podmienkach, musíte počítať s tým, že jeho správanie je ovplyvnené miestnymi klimatickými podmienkami, ktoré preň nie sú prirodzené. To sa môže prejaviť zmenou pôvodnej farby povrchu. Ďalšou podstatnou otázkou z ekologického, ale aj z etického hľadiska je spôsob ťažby tropického dreva. Bezohľadný výrub tropických drevín a miznutie pralesov je dlhodobým globálnym problémom.

Zdroj: ekodom

Kategória: Materiály Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: materiály podlaha
Zdieľať článok

Diskusia