Pred zimou si skontrolujte žľaby a odkvapy

Pred zimou si skontrolujte žľaby a odkvapy

04. 11. 2008
Zdieľať

Zima sa nezadržateľne blíži a s ňou aj starosť o to, aby sme mali v poriadku strechu, žľaby a odkvapy. Na revíziu odkvapov neostáva už veľa času. Odborníci odporúčajú takúto prehliadku vykonať aspoň dvakrát ročne, pred a po zime. Do celkovej jesennej revízie strechy a odkvapov je dobré zahrnúť aj kontrolu snehových zábran, ak sú na streche nainštalované.

Na jeseň odkvapy zanáša padajúce lístie a po zime v nich zas ostáva veľa nečistôt, ktoré zo strechy spláchol topiaci sa sneh. Aby odkvapy plnili svoju funkciu, je potrebné všetky nečistoty odstrániť. Inak sa môže ľahko stať, že odkvap sa nečistotami upchá a voda si zo strechy začne hľadať inú cestu. Azda každému je jasné, že nekontrolovaný tok vody po fasáde – to nie je iba obyčajná chyba krásy. Ohrozuje a skracuje životnosť domu. Navyše, v usadeninách sa udržuje vlhkosť, ktorá podporuje hrdzavenie a pomáha tak devastácii odkvapového systému.

Narovnať a vyspádovať


Pred zimou si skontrolujte žľaby a odkvapy

169397

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Pri oprave žľabu, ktorý sa ohol pod masou snehu a pri daždi z neho cez okraj vyteká voda, ho najskôr uvoľníme z plechových úchytov na hákoch po celej dĺžke, ktorú budeme opravovať. Medzi dvoma neohnutými hákmi, napneme špagát, a získame tak potrebnú rovinu odkvapu. Potom sa pokúsime vrátiť nosné háky do pôvodného stavu. Na profil háku nasunieme ohýbaciu páku alebo rúrku a miernym tlakom hák podľa potreby ohneme Tak postupne opravíme všetky poškodené háky. Podobným spôsobom postupujeme aj ak dažďový žľab nemá dostatočný sklon (2 až 3 cm na 10 m dĺžky), voda neodteká a postupne sa v ňom zhromažďujú nečistoty. Žľab uvoľníme z plechových úchytov na hákoch po celej dĺžke a ohýbať začneme od odtokovej rúry.

Preveriť a nalakovať

Skrutkovačom alebo väčším klincom preveríme, či na očistených žľaboch nie je prehrdzavený plech. Ak nájdeme bodovú koróziu, ktorá prestupuje takmer celou hrúbkou, alebo sa plech na určitých miestach tak ľahko ohýba, že hrozí jeho zlomenie, sú všetky pokusy o ďalšiu opravu zbytočné. Celú poškodenú časť odkvapu musíme vymeniť. Ak je plech žľabu ešte dostatočne pevný, vyčistíme ho drôtenou kefou a natrieme odhrdzovačom, základnou farbou a nakoniec niektorým z krycích vonkajších lakov. Na zjednodušenie práce môžeme použiť aj jednorazové antikorózne nátery, ktorých je na trhu dostatok. Sú však cenovo náročnejšie. Takisto je nutné skontrolovať tesnosť spojov medzi odkvapovými dielmi. V prípade, že povolil niektorý z letovaných spojov, preteká voda škárou a robí škody. Najjednoduchším a spoľahlivým riešením je vyplniť škáru silikónovým tmelom. Dôkladne ho natlačíme do štrbiny, najmä z vnútornej strany žľabu.


Pred zimou si skontrolujte žľaby a odkvapy

169400

Vymeniť a neváhať

Ak sú už odkvapy v takom stave, že sa nedajú opraviť iba náterom, odporúča sa výmena celého systému. Pri nej je najlepšie siahnuť po odkvapoch, ktoré nehrdzavejú a nevyžadujú si pravidelné lakovanie – napríklad po tých z umelej hmoty alebo z pozinkovanej ocele. Systémy odvodnenia striech dostávajú v čase moderných materiálov a rastúcich požiadaviek na estetiku a úžitkové vlastnosti nový rozmer. Výber sa už dávno nekončí pri obyčajnom pozinkovanom plechu. Jeho obmedzená životnosť dnes už nikoho neláka a na nevyhnutné pravidelné natieranie nemá nikto chuť, čas a možno ani peniaze. Chceme mať odkvapový systém krásny, farebný, stále ako nový a ešte si želáme, aby slúžill minimálne aj našim deťom. Bezúdržbové farebné odkvapové systémy sú na našom trhu v ponuke už niekoľko rokov, a napriek tomu o ich vlastnostiach a použití veľa ľudí stále nevie. Inštalácia je pritom veľmi rýchla a jednoduchá, v systémoch sa využíva princíp spájania alebo lepenia, vďaka ktorým odpadá prácne letovanie.

Plasty na nerozoznanie

Používanie kvalitných plastových odkvapov je moderné a pomerne výhodné. Sú dostupné v širokej škále veľkostí, v mnohých farbách, vrátane farby medi, vyznačujú sa dlhou životnosťou a tie kvalitné aj farebnou stálosťou. Pri ich použití oceníte aj bezproblémovú montáž. Je taká jednoduchá, že ju zvládne každý, kto má predpoklady na prácu v potrebnej výške, pretože vlastne ide o stavebnicu. Plastové odkvapy netrpia koróziou, a preto nevyžadujú ochranné nátery. Nejde pri tom iba o cenu farieb, riedidiel a štetcov, ale najmä o prácnosť a to, aké je nepríjemné natieranie nad hlavou a, navyše, na rebríku. Kvalitu použitých materiálov v prípade značkových výrobcov zabezpečuje modifikovanie základného materiálu PVC pomocou zmäkčovadiel, stabilizátorov a ultrafialových filtrov. Materiál spoľahlivo znáša aj striedavé extrémne klimatické výkyvy, na ktoré sme u  nás zvyknutí. Väčšina výrobcov plastových odkvapov vytvorila komplexný systém doplnkov, ktorý pokrýva väčšinu požiadaviek bežného užívateľa a umožňuje zakomponovať odkvapný systém do celkového vzhľadu domu.

Oceľ na neroztrhanie

Ďalším variantom sú odkvapy vyrobené z oceľového plechu s povrchovou úpravou, ktoré nepodliehajú korózii, a teda nevyžadujú natieranie. Dodávajú s v širokej palete farieb. Životnosť materiálov, povrchových úprav aj systému ako celku je preverená dlhoročným používaním v náročných klimatických podmienkach. Pevnosť materiálov a presnosť jednotlivých komponentov systémov je podstatná predovšetkým v oblastiach so značnými snehovými zrážkami a veľkými výkyvmi teplôt. Výrobcovia pamätajú aj na doplnky na spevnenie pododkvapových žľabov. Horšie na tom síce nie sú ani titanzinok, meď a hliníkový plech, na ktorých sa časom vytvorí na povrchu patina a materiál chráni, ale nie vždy príjemným efektom je zmena farby a veľmi často tiež nerovnomerná oxidácia, spôsobujúca, že povrch je rôznofarebný a škvrnitý.
Pred zimou si skontrolujte žľaby a odkvapy

169396


Pred zimou si skontrolujte žľaby a odkvapy

169399

V oblastiach s intenzívnejšími snehovými zrážkami je vhodné dobre vyriešiť systém snehových zábran, najmä na strešných krytinách s hladkým povrchom a na nedostatočne zateplených strechách, na ktorých vznikajú ľadové kryhy. Systémy odvodnenia striech dostávajú v časoch moderných materiálov a rastúcich požiadaviek na estetiku a úžitkové vlastnosti nový rozmer.

V prípade výberu vhodného odkvapového systému je dôležité uvedomiť si, na aký typ budovy je určený. Napríklad najčastejším materiálom odkvapov na pamiatkach je ešte stále meď, tá je však finančne nákladná a,samozrejme, láka zlodejov. Variabilným riešením môže byť práve odvodňovací systém z pozinkovanej ocele s povrchovou úpravou vo farbe medi. Z diaľky je aj pre odborníka od medených odkvapov na nerozoznanie.


Pred zimou si skontrolujte žľaby a odkvapy

169398

Rozmrazovanie odkvapov

Odvod zrážok zo striech môže v horských a podhorských oblastiach spôsobovať v zime problémy. Odkvapové žľaby a zvody zamŕzajú a vytvárajú sa na nich cencúle. Dôsledkom toho bývajú padajúce špicaté harpúny, strhnuté odkvapy, popraskané zvody. Cencúľ môže okoloidúcim spôsobiť aj ťažkú ujmu na zdraví. Výdavky na opravy odkvapov, zatečených omietok a náhrada za spôsobené škody sú veľakrát vyššie, ako napr. náklady na rozmrazovacie odkvapné systémy. Tie sa inštalujú predovšetkým tam, kde sa hromadí voda z topiaceho sa snehu a ľadu. Zväčša ide o dažďové žľaby, zvody, rôzne úžľabia, okraje striech. Na rozohrievanie sa používajú elektrické odporové káble, tvoriace s montážnymi prvkami, napájaním a reguláciou rozmrazovací systém.

Voľba typov, vyhotovenie a výkon jednotlivých prvkov systému vychádza predovšetkým z rozmerov, sklonu a orientácie strechy, typu strešnej krytiny, spôsobu odvodnenia strechy a, samozrejme, z klimatických podmienok, ktorým sú vystavené. Ale to už nechajme odborníkom.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: odkvapy opravy poruchy strecha žľaby
Zdieľať článok

Diskusia