Zdroj: Martin Zeman

Keď nič nechýba ani neprebýva

02. 07. 2021 Zdieľať

Mesiace príprav a štúdií, znalosti z odboru a schopnosť oceniť kvalitu boli atribúty, ktoré sprevádzali vznik tejto kompaktnej drevostavby. Umožnili vytvoriť zdravý a ekologický dom z prvotriednych materiálov, kde má každý centimeter štvorcový svoje využitie. Limity pre stavbu, hlavne tie finančné, skrátka nemusia byť obmedzením, ale katalyzátorom ešte lepších výsledkov.

Vyberali sme z veľa firiem a presvedčili nás referencie. Možnosť vidieť hotové domy na vlastné oči a mať porovnanie výslednej kvality pre nás bolo kľúčové. Rozdiel bol naozaj markantný. Vybrali sme teda firmu ATRIUM aj napriek tomu, že jej ponuka sa radila medzi  tie drahšie. Ďalšími plusovými bodmi pre nás bolo, že umožňuje úpravu akéhokoľvek projektu podľa osobných preferencií. Práve tento prístup sa nám páčil a využili sme ho. Hoci sme boli limitovaný financiami, nechceli sme šetriť na nesprávnych miestach a oklamať kvalitu stavby.

drevostavba na kľúč

Zdroj: Martin Zeman

OTVORENÝ AJ INÝM RIEŠENIAM

Pôvodne sme snívali o modernom dome s plochou strechou, ale keď sa nám dispozične zapáčil tento typový dom, v ktorého pôvodnej verzii bola strecha sedlová, začali sme pomaly meniť názor. Zmena by stavbu predražila a navyše sme postupne začínali prichádzať na chuť jednoduchému archetypálnemu výrazu stavby. Dnes sa pohľadom na náš dom vyslovene kocháme.

drevostavba na kľúč

Zdroj: Martin Zeman

Dispozične pre nás bolo dôležité využiť dom na maximum a nemať v ňom nefunkčné zákutia, ako tomu bolo v predchádzajúcom bývaní. Jasnou požiadavkou bol prízemný objekt. Postaviť niečo veľkého a megalomanského, kde potom vrchné poschodie po odchode detí zíva prázdnotou, sme nechceli.

Dá sa povedať, že sme pol roka ležali v papieroch a premýšľali, kde bude aký zariaďovací predmet a aká zásuvka. Keď to človek potom nakreslí, tak to je.

Najväčšou výzvou bolo získať všetky pečiatky na úradoch. V novembri sme podpísali zmluvu, v januári sme mali projekt a na stavebné povolenie sme čakali ďalší pol rok.

drevostavba na kľúč

Zdroj: Martin Zeman

CIEĽOVÁ ROVINKA BOLA NA NÁS

Dom postavila firma ATRIUM v hrubej rozšírenej stavbe PLUS, takže sme mali dokončené všetko, okrem podláh, dverí a zárubní. Boli osadené stropné svietidlá, hotová kompletná príprava elektriky aj s vypínačmi a vykurovaním v podlahe. Na nás bolo si dorobiť sanitu, zavesiť záchody, urobiť obklady, zárubne a dvere, podlahy a vymaľovať. Toto riešenie nám sadlo. Investovali sme navyše do 10 centimetrovej izolácie a neľutujeme. Je to veľký rozdiel hlavne v lete, kedy je dom krásne chránený pred teplom a vôbec sa neprehrieva. Veľký vplyv na udržanie konštantnej príjemnej teploty v dome majú aj exteriérové žalúzie. Teplo sa odráža ešte predtým, ako vstúpi do interiéru, a my si tak užívame stabilnú teplotu 24 stupňov počas celého roku. V zimnom období žalúzie naopak pomáhajú dostať dnu viacej slnečných lúčov a my tak veľakrát nemusíme ani kúriť.

drevostavba na kľúč

Zdroj: Martin Zeman

OHEŇ, ELEKTRINA A SLNKO

Hlavným zdrojom tepla sú krbové kachle, doplnkovým potom vykurovacie elektrické káble v podlahe. Tepelné čerpadlo sa nám zdalo vzhľadom k malej tepelnej strate domu zbytočné. Všetky technológie sme posudzovali kritériom – čo nemá návratnosť do desiatich rokov, je nenávratné. Preto napríklad nemáme nútené vetranie s rekuperáciou, kde vychádzala návratnosť približne na desať rokov.

Pripravila: Lucie Němcová

Foto: Martin Zeman

Prevzaté z časopisu DŘEVO&stavby 5/2020

Zdroj: PR článok ATRIUM SK, s.r.o

Kategória: Projekty rodinných domov
Tagy: drevostavba projekty domov rodinný dom
Zdieľať článok