Rekonštrukcie, novostavby a krytina

08. 08. 2011
Zdieľať

Pri rekonštrukciách alebo výmenách strešnej krytiny vždy treba dbať na kompatibilitu novej krytiny so statikou (najmä nosnosťou) jestvujúceho krovu. Nová krytina by mala mať približne rovnakú plošnú hmotnosť ako krytina pôvodná.

 


Rekonštrukcie, novostavby a krytina

1022659

 

Pri novostavbách treba výber strešnej krytiny riešiť už vo fáze projektovania. Treba zvážiť jej typ a farbu tak, aby objekt nebol v príliš veľkom kontraste s okolitým prostredím s výnimkou odôvodneného architektonického zámeru. Strecha ako ochranný štít domu by mala slúžiť viacerým generáciám. Pri výbere strešnej krytiny by sme mali byť preto zodpovední a brať do úvahy všetky kritériá, výhody či nevýhody, nielen naše ekonomické možnosti. Je samozrejmé, že strešnú krytinu treba riešiť komplexne, spolu  s vhodnými doplnkami a detailmi tak, aby spĺňala funkčné, finančné a estetické požiadavky.


Extenzívnu strešnú záhradu si možno naprojektovať aj na streche staršieho domu. Podmienkou je bezchybne zvládnutá hydroizolácia. Rastlinám sa darí aj v 6 cm vrstve substrátu.

Extenzívnu strešnú záhradu si možno naprojektovať aj na streche staršieho domu. Podmienkou je bezchybne zvládnutá hydroizolácia. Rastlinám sa darí aj v 6 cm vrstve substrátu.
Icopal

Strešné videnie architekta Jiřího Plachetu:

Nie som odborník na strechy a ani nemám programovo zameraný širší prehľad o dianí v strechárine. Som architekt a často zároveň aj investor. Viem ako spolu tieto dve funkcie na stavbe tvrdo bojujú. Z pohľadu architekta som zastáncom klasickej strešnej krytiny. Páči sa mi dvojitá bobrovka, bridlica, na milosť beriem aj francúzsku pálenú škridlu, medené oplechovanie. V prípade moderných stavieb s plochými strechami je asi najkrajšou vegetačná pokrývka, pre šikmé, oblúkové a tvarovo zložitejšie meď, titánzinok, titán. (Až vojdem do povedomia tak ako Frank Gehry, postavím si podobnú strechu.) Pre jednotlivé prípady si viem predstaviť ďalšie moderné krytiny ako Cembrit, Cembonit, lakované plechy alebo fólie. Asi najpodstatnejší (súčasné obrovské technické vymoženosti môžu byť aj na škodu veci) je rešpekt k miestu a tradíciám. To platí aj pre krytiny. V tomto ohľade podľa mňa vojny 20. storočia a komunistická éra spôsobili nezvratné škody. Týka sa to nielen laických investorov. Plochá strecha na existujúcej zástavbe vidieka môže vyzerať ako dobrý nápad, ale skúste sa na dedinu pozrieť z najbližšieho návršia bude vám jasné, že je to omyl.

Aj primeranosť strechy rovnako ako celej stavby k významu a zmyslu budovy je dôležitá. Môže naozaj niekto chcieť, aby privátny domček žiaril drahotou a výnimočnosťou zatienil kostol alebo radnicu?


Rekonštrukcie, novostavby a krytina

1021917
a výrobca krytiny: Ruukki

Pre skúsenosti s dodávateľmi strešných krytín tak, ako so stavebnou dodávkou čohokoľvek (opakujem stokrát povedané) platí: vypočujte si viac názorov, pýtajte sa na referencie, urobte si tender aspoň troch ponúk, ak nerozumiete problematike, nešetrite na vypracovaní výkazu výmer, ktorý by mal tvoriť súčasť vykonávacieho projektu, zabezpečte si autorský dohľad. Odporúčanie je, samozrejme, vítané. Dodávateľ môže hovoriť ako Ján Zlatoústy, ale nezabúdajte, že ide o podnikateľa, ktorý musí na dodávke zarobiť. Trápi ma nedostatočná kvalifikácia klampiarov, najmä pri opravách historických striech. Celý um dnešných „klampiarov“ spočíva v poskladaní a skrátení hotových plechov zo sériovej výroby. Ak im to presne nepasuje, príde k slovu kladivo. Úplne obyčajný netypický kotlík môže byť pre nich problémom. Klasické spoje a letovanie nahradil všetkoriešaci (verím, že aspoň na dobu trojročnej záruky) silikón. Celkom by ma zaujímalo, koľko je v našej krajine naozajstných klampiarov, ktorí by si trúfli na výrobu replík lucerny, arkiera, vežičky alebo helmice, ktoré sú na stavbách z 19. storočia bežné.

Čo si väčšinou vyberá investor? Nie je to vždy rovnaké. Záleží na jeho financiách a miere vkusu. Dovolím si mierny optimizmus – po socialistickom období, keď väčšine investorov záležalo na čistej funkcii a následnom období „baroka“ sme sa predsa len posunuli o kúsok správnym smerom. Možno jednu radu podľa vzoru škandinávskych a nemecky hovoriacich krajín: Nie je dôležitá kvantita, ale nenápadná kvalita. Dom nemusí mať 300 m2 obytnej plochy, stačí 150, ale o to funkčne a architektonicky premyslenejšej. Na domy, ktoré teraz staviame, aj na ich strechy sa budeme pozerať po celý život a potom možno aj naše deti.

 

Literatúra:
Oláh, J., Mikuláš, M., Mikulášová, D.: Šikmé střechy. Konstrukce, skladby, detaily, rekontrukce. Bratislava, Jaga group, v. o. s., 2002
Duboisová Petroffová, M. P., Selcová, Ľ.: Podkrovia. Bratislava, Jaga group, s. r. o., 2005
Katalógy firiem: Tondach, Bramac, Ruuki, RovaLindab, Mediterran, Isola
www.coleman.sk

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: krytina novostavba pálená škridla plechová rekonštrukcia šikmá strecha šindeľ stavba domu strecha strešná
Zdieľať článok

Diskusia