Renovácia drevených podláh

30. 11. 2011
Zdieľať

Renovácia drevených podláh – to je téma, s ktorou majú tú česť stretnúť sa najmä majitelia starších rodinných domov či bytov, keď váhajú, či ju vymeniť za novú, alebo sa s vervou pustiť do jej rekonštrukcie. Pre tých, ktorých drevo chytilo za srdce, platí jedna zásada: dosiahnuť pri renovácii tie najlepšie výsledky, to chce precízny postup krok za krokom.

Ako prvé treba priestory určené na renováciu zbaviť nečistôt, takisto treba odstrániť zbytočné prekážky v podobe soklových a prechodových líšt, ako aj nábytku. V prípade, že sú niekde na povrchu parkiet škvrny, počítajte s tým, že po prebrúsení podlahy môžu zostať viditeľné drobné farebné rozdiely. Ak je škvrna iba od vody, pravdepodobne po prebrúsení zmizne; ak však ide o olejovú škvrnu či škvrny z iných chemických látok, je možné, že prenikla skrz-naskrz drevenou parketou a nezmizne.

Keď parkety vŕzgajú, na odstránenie nepríjemného zvuku ich nestačí iba prebrúsiť a nalakovať. Je nutné ich rozobrať a vymeniť podklad, ku ktorému sú pripevnené. Potom sa môžu znovu prilepiť k novému, rovnému podkladu (betón, OSB doska a podobne). Ak sú parkety znehodnotené lokálne, treba ich vymeniť za nové ešte pred začiatkom brúsenia. Tu treba mať na pamäti, že ak použijete nové parkety, môže sa stať, že budú mať iný farebný odtieň ako tie pôvodné.

 

Brúsenie, brúsky, brusivo

Aby ste docielili dokonalo vybrúsený povrch dreva, budete potrebovať tri typy brúsok na drevené podlahy:
1. valcovú alebo pásovú brúsku – slúži na obrúsenie hlavnej časti brúsenej plochy. Pretože tento stroj má väčšie rozmery, nedostanete sa ním až k stenám, do rohov miestností a pod radiátory – na to slúži okrajová brúska;
2. okrajovú brúsku – ako sme spomenuli vyššie, dopĺňa valcovú brúsku, t. j. prebrúsi rohy, okraje a plochu pod radiátorom. Takisto sa s ňou brúsia schody a menšie priestory;
3. tanierovú brúsku – dá sa použiť na finálne leštenie, medzibrúsenie.
 


Základný lak nanášajte na podlahu v pásikoch. Rozotrite ho po celej šírke miestnosti. S nanášaním vrchného laku začnite na tej strane, na ktorú dopadá svetlo, a postupujte smerom od vstupu svetla do miestnosti. Tak môžete sledovať lakovanú plochu a ihneď opraviť prípadne zle nalakované miesta.

Základný lak nanášajte na podlahu v pásikoch. Rozotrite ho po celej šírke miestnosti. S nanášaním vrchného laku začnite na tej strane, na ktorú dopadá svetlo, a postupujte smerom od vstupu svetla do miestnosti. Tak môžete sledovať lakovanú plochu a ihneď opraviť prípadne zle nalakované miesta.
Bona

Po krátkom predstavení brúsnych strojov sa treba zmieniť aj o brusive. Bežne sa na drevené podlahy používa brusivo so zrnitosťou P40 až P150. V úvode renovácie je vhodné hrubé brusivo so zrnitosťou P40. Ak je však podlaha extrémne špinavá či natrená farbou, možno použiť brusivo so zrnitosťou P16. Vo väčšine prípadov (keď sú parkety buď bez úpravy, alebo nenalakované) sa začína so zrnitosťou P40.
Vždy používajte rovnakú zrnitosť brusiva – tak pre valcovú, ako aj okrajovú brúsku.
Pretože hrubé brusivo zanechá v dreve jemné vrypy, v ďalších krokoch treba postupovať s jemnejšou zrnitosťou: P60, P80 a P100. Je dôležité pokračovať so všetkými zrnitosťami – tak možno docieliť to, že jemné škrabance, ktoré vznikli pri použití P40 (prípadne P16 alebo P24), úplne zmiznú.
Rada navyše: brúsku veďte po podlahe rovnomerne a nie príliš rýchlo.


Na brúsenie okrajov a rohov sa používa okrajová brúska. Stroj veďte krúživými pohybmi pozdĺž okrajov a dbajte na to, aby bol stále v pohybe, pretože inak môžu na povrchu vzniknúť nežiaduce prebrusy.

Na brúsenie okrajov a rohov sa používa okrajová brúska. Stroj veďte krúživými pohybmi pozdĺž okrajov a dbajte na to, aby bol stále v pohybe, pretože inak môžu na povrchu vzniknúť nežiaduce prebrusy.
Bona


Pomocou antikorovej špachtle naneste na celú plochu miestnosti do škár podlahy tmel zmiešaný s brúsnym prachom. Ten vyplní drobné nerovnosti v podlahe. Po jeho vytvrdnutí – približne po 30 minútach – môžete začať s posledným brúsením. Pozor: Škáry v podlahe z palubovky sa neodporúča tmeliť!

Pomocou antikorovej špachtle naneste na celú plochu miestnosti do škár podlahy tmel zmiešaný s brúsnym prachom. Ten vyplní drobné nerovnosti v podlahe. Po jeho vytvrdnutí – približne po 30 minútach – môžete začať s posledným brúsením. Pozor: Škáry v podlahe z palubovky sa neodporúča tmeliť!
Bona


 

Tmelenie

Tento krok sa odporúča len v prípade, že sú drevené parkety pripevnené k podkladu napevno. Ak sú uvoľnené, je tmelenie bezvýznamné – ak totiž vytmelíte podlahu tam, kde sú parkety uvoľnené, tmel po určitom čase vypadne. V prípade, že sa parkety nepohybujú, odporúča sa zmiešať tmel na vodnej báze s brúsnym prachom (ten získate pri brúsení podlahy s brusivom so zrnitosťou P100; tento prach je čistý a vhodný na zmiešanie s tmelom). Pomocou antikorovej špachtle celoplošne naneste tmel zmiešaný s prachom na celú plochu miestnosti. Keď zaschne, podlahu prebrúste brúskou so zrnitosťou P100 až P120. Po dôkladnom povysávaní podlahy môžete začať s povrchovou úpravou.

Nezabudnite zbaviť prachu vykurovacie telesá, okenné parapety, police atď. skôr než začnete s nanášaním základného náteru.

 

Povrchová úprava

V súčasnosti je pomerne rozšírená povrchová úprava lakom alebo olejom. Každý z uvedených variantov má však svoje za aj proti.

 

Lakovanie

Ak drevo nalakujete, dostanete ucelenú plochu, ktorá sa veľmi jednoducho udržuje. Problém nastane, keď dôjde k lokálnemu poškriabaniu alebo inému defektu. Možnosť lokálnej opravy nie je. Keď toto miesto prelakujete, vždy bude viditeľný rozdiel.

Pred lakovaním je dôležité, aby bola plocha čistá, t. j. zbavená nečistôt, voskov a olejov. Laky sa aplikujú pri teplote minimálne 13 °C a zasychajú približne 2 hodiny. Odporúča sa dôkladne zaistiť okná a dvere, aby do priestoru nemohol preniknúť prach a iné nečistoty. Vždy aplikujte minimálne jednu vrstvu základného laku. Tá vsiakne do dreva a spôsobí, že ďalšia vrstva vrchného laku zostane na povrchu a bude slúžiť ako ochrana proti oderu.

Pri renovácii starých podláh sa odporúča po zaschnutí základného laku urobiť medzibrúsenie – podlahu treba prebrúsiť rotačnou brúskou so zrnitosťou P150 alebo ručne. Domáci majstri, žiaľ, tento krok často vynechávajú. Prečo je dôležitý? Odstránia sa ním jemné vlákna z dreva, ktoré sa nadvihli po prvom nátere. Potom dôkladne povysávajte celú plochu a môžete začať s nanášaním vrchného laku (pre priestory so strednou záťažou sa odporúčajú dve vrstvy laku, do priestorov s väčšou záťažou tri vrstvy).

Vrchné laky sa rozdeľujú podľa záťaže (na bytové a vyššia záťaž) a odtieňa (matný, polomatný a lesklý). Pri nanášaní dodržujte množstvo odporúčané výrobcom, t. j. množstvo litrov na jednu vrstvu náteru na štvorcový meter) – keď nanesiete tenšiu vrstvu laku, znižuje sa oderuvzdornosť a podlaha si bude vyžadovať skoršiu renováciu.


Renovácia drevených podláh

1047523
Dano Veselský


Laky na vodnej báze sú zdravotne neškodné a ďalej sa neriedia! Pred použitím sa však odporúča nádobu s lakom dobre pretrepať, pretože na jej dne sú usadeniny. Lak sa nanáša valčekom (určeným na podlahárske laky na vodnej báze) rovnomerne a smerom do kríža, aby sa zaistilo dobré roznesenie po celej ploche. 24 hodín po nanesení druhej vrstvy je lak pochôdzny a približne po jednom týždni celkom vytvrdnutý.

Po lakovaní podlahy môžete:
• na ňu vstúpiť po 24 hodinách,
• nábytok opatrne sťahovať po 3 až 4 dňoch (neposúvajte ho!),
• klásť koberce po uplynutí 1 až 2 týždňov.


Renovácia drevených podláh

1047524
IKEA

Olejovanie

Ak sa rozhodnete pre olejovanie, drevo získa (v porovnaní s lakovaním) prirodzený prírodný vzhľad. Výhodou je aj to, že pri tomto spôsobe možno podlahu lokálne opraviť a znovu naolejovať – plocha je jednotná, bez znakov poškodenia a opráv.

Na olejovanie sa používa tvrdý voskový olej. Nanáša sa pomocou lakovacieho štetca alebo kefou (220 mm), prípadne stierkou. Tvrdý voskový olej je pripravený na okamžité použitie, treba ho len dobre premiešať a nanášať nezriedený.

Prvý náter sa robí štetcom alebo kefou, nanáša sa tenká vrstva, ktorá sa nechá najmenej 8 až 10 hodín schnúť (najlepšie cez noc). Treba ale zaistiť dobré odvetranie. Druhý náter sa aplikuje tak, ako sa uvádza vyššie. Opäť necháte schnúť 8 až 10 hodín. Nezabudnite na odvetranie. Po dôkladnom vyschnutí môžete povrch podlahy preleštiť pomocou stroja na nanášanie.


Údržba

Kľúčom k udržaniu atraktívneho vzhľadu podlahy je pravidelné upratovanie. Tradičným spôsobom, ako udržať podlahu v čistote, bolo použiť handru, vedro s vodou a univerzálny čistiaci prostriedok rozpustený vo vode. Na trhu sú však aj čistiace prostriedky určené špeciálne na drevené podlahy, ktoré stačí naniesť rozprašovačom a utrieť mopom.

Kategória: Podlaha, dlažba Stavba a rekonštrukcia
Tagy: podlaha rekonštrukcia
Zdieľať článok

Diskusia