
Sadrokartón – suchá cesta ku krajšiemu bývaniu
Tiež sa vám zdá, že byt, v ktorom veľa rokov žijete, prestáva spĺňať vaše predstavy o modernom a pohodlnom bývaní? V starej zástavbe sú napríklad zbytočne vysoké stropy, ktorých znížením by došlo k úspore tepla a navyše by ste možno získali nový skladovací priestor. Staršie panelové byty zas zle pôsobia odstrašujúcimi bytovými jadrami z umakartových dosák. A na mnohých domoch nie sú využité podkrovia. Skrátka, malo by sa s tým niečo urobiť...
Cesty k stavebným úpravám môžu byť rôzne. My sa zameriame na tie, ktoré možno riešiť suchou cestou, konkrétne použitím sadrokartónu. Sadrokartónové dosky sú ľahké, bez problémov sa dajú rezať na požadovaný tvar, pri spracovaní vzniká pomerne malé množstvo odpadu a, navyše, nie sú v porovnaní s klasickým stavebným materiálom ani drahé.
Pri použití sadrokartónových dosiek odpadajú problémy so statikou, postup práce je rýchly a hospodárny, pretože nie je nutné sekať drážky a priechody pre rozvody – naopak, všetky rozvody sa dobre vedú vo voľnom priestore priečok. Jednoduchšie je tiež umiestnenie zásuviek a vypínačov.
Sadrokartón je vlastne skladačka, pri ktorej sa nepoužívajú mokré procesy, čo je častokrát veľkou výhodou. Sadrokartón, tak ako každý iný materiál, má aj nevýhody. V prípade, že na stenu zo sadrokartónu plánujeme zavesiť ťažšie police, prípadne upevniť zariaďovacie predmety či kuchynskú linku, musíme si ich polohu premyslieť vopred a umiestňovať ich v súvislosti s nosnými rámami sadrokartónovej konštrukcie. Rovnako treba mať premyslené umiestnenie zásuviek a vypínačov, pretože vedenie k nim treba nainštalovať vopred.
Výhody sadrokartónových systémov
Nevýhody sadrokartónových systémov
|
Využitie sadrokatónu
Sadrokartón možno využiť napríklad na zaplnenie otvoru, ktorý chceme zrušiť, vyhotovenie steny v bytovom jadre, prípadne na zhotovenie priečky, pokiaľ potrebujete rozdeliť miestnosť na viac častí. V prípade, že chcete zabezpečiť zvukovú nepriezvučnosť, treba zvoliť sadrokartónový systém s vloženou zvukovou izoláciou. Na zakrytie nevzhľadných a krivých stien alebo zlepšenie tepelnej či zvukovej izolácie možno sadrokartónové dosky použiť ako obklad existujúcich stien a stropov. Azda najviac sa použitie sadrokartónu spája s prácami pri zobytnení podkrovia.
Detail napojenia opláštenia medzi šikminou a bočnou stenou. |
Konštrukcia sadrokartónového systému
Základom celého systému je sadrokartónová doska vyrobená zo zmesi sadry a rozvlákneného papiera či sklených vlákien, obalená špeciálnym kartónom. Na našom trhu sa vyskytujú kartóny v hrúbkach 9,5; 12,5; 15 a 18 mm. Veľmi často sa používa doska s hrúbkou 12,5 mm, hrubšie dosky sa používajú, ak potrebujeme zabezpečiť vyššiu požiarnu či akustickú odolnosť, či odolnosť proti prerazeniu. Tenšie dosky sa zasa využívajú na ohýbané konštrukcie a ako suché omietky. Samotnú sadrokartónovú dosku v sadrokartónovom systéme držia nosné profily, ktoré slúžia ako nosná konštrukcia steny.
Nosné profily sa líšia podľa použitia – iné sa používajú na priečky a iné na podhľady a podkrovia. V niektorých prípadoch možno sadrokartónové dosky upevniť aj na vlastnoručne zhotovený drevený rošt.
Základné pravidlá použitia sadrokartónu
Použitie sadrokartónových dosiek v kúpeľni Natieranie sadrokartónu
Vzdialenosť skrutky od okraja dosiek musí byť od hrán opláštených kartónom najmenej 10 mm a v prípade rezaných hrán najmenej 15 mm. Najväčšia vzájomná vzdialenosť upevňovacích skrutiek na konštrukciu pre priečky a predsadené steny je 250 mm, pre podhľady a šikmé plochy 170 mm. Použitie parozábrany v podkroví Lepenie sadrokartónu na keramický obklad Hydroizolácia sadrokartónovej steny pred ukladaním obkladu Kladenie sadrokartónových dosiek Tmelenie opláštenia sadrokartónovej priečky Výška vertikálnych profilov v sadrokartónových priečkach Skracovanie kovových profilov |
Jednoducho a rýchlo
Najrýchlejším a najspoľahlivejším spôsobom, ako pomocou sadrokartónového systému prestavať bytové jadro či vybudovať podhľad, je zveriť zákazku odbornej firme. Tá s vami preberie všetky varianty, predloží vám plán a cenovú kalkuláciu. Prácu so sadrokartónom však zvládne aj šikovný domáci majster. Samozrejme, aj pri práci so sadrokartónom treba okrem šikovnosti aj disciplínu a dodržanie pracovného postupu. Ak sa do práce chcete pustiť sami, stačí zájsť do stavebnín či nákupného centra a v spolupráci s odborníkom vyberať najvhodnejšiu hrúbku dosiek, nosné profily a škárovaciu hmotu. Odborník by vás mal upozorniť aj na to, na čo si máte pri práci so sadrokartónom dávať pozor.
Najmä pri rekonštrukcii kúpeľne, kde je vysoká vlhkosť, treba dbať na správny postup a použitie správneho – v tomto prípade impregnovaného – materiálu. Hoci sa to môže zdať odvážne, na sadrokartónovú stenu možno umiestniť aj umývadlo, či zavesiť WC. Dôležité je ale použiť držiak zo sanitárneho programu a zariaďovacie predmety umiestniť v mieste nosného profilu sadrokartónového systému. V prípade závesného WC možno použiť originálny systém, ktorý sa po umiestnení iba „zakryje“ sadrokartónom.
Po montáži konštrukcie a izolácie z minerálnych vlákien pripravíme na montážnych profiloch s rozstupom asi 500 mm terče z obojstranne lepiacej pásky na pripevnenie parozábrany. | Parozábranu prichytíme na terče z pásky. Jednotlivé pásy orientujeme tak, aby do vnútorného opláštenia nemohla preniknúť prípadná stekajúca vlhkosť. | |
Najskôr opláštime stropnú časť podkrovia. Sadrokartónové dosky hrúbky 12,5 mm osadzujeme zásadne pozdĺžnou hranou kolmo na smer montážnych profilov. Pri opláštení zachovávame zásadu preväzovania škár aspoň o jednu vzdialenosť medzi profilmi (škáry nesmú vytvárať kríž). | Podľa rovnakých zásad opláštime aj šikmé časti podkrovia. Sadrokartónové dosky pripevňujeme na konštrukciu samoreznými skrutkami typu TN. Rozstup skrutiek na stropoch a šikmých častiach opláštenia je maximálne 170 mm. | |
Osadenie montážnych CD profilov. | Vloženie tepelnej izolácie z minerálnych vlákien. | |
Vytvarovanie a pripevnenie parozábrany v miestach kontaktu šikmých plôch. | Opláštenie sadrokartónovými doskami. | |
Zatmelenie škár sadrokartónových dosiek a hláv skrutiek vrátane pretmelenia ochranného ALU profilu na vonkajšom rohu. | Konečný stav po vymaľovaní. |
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 10/2008.