4 inšpirácie na úpravy stien: Chcete od nich viac, nielen aby pekne vyzerali?

17. 08. 2018
Zdieľať

Hľadáte niečo zaujímavejšie než len obyčajnú omietku či farbu? Chcete od stien viac, nielen aby pekne vyzerali? Máme pre vás zopár inšpirácií na onakvejšie povrchové úpravy.

1. V štýle školskej tabule

Tabuľová farba sa v posledných rokoch stala doslova hitom – steny, kuchynské zásteny, chladničky, a hoci aj lampy, na ktoré si môžete písať odkazy, citáty či poznámky a znova a znova ich zotierať, vnesú do interiéru osobný punc aj široké možnosti na kreativitu. V ponuke sú ako klasické tabuľové farby určené na drevo a kov (nájdete napríklad na www.balakryl.sk), tak aj nátery vhodné na steny či iné povrchy.


foto: shutterstock.com

Zopár inšpirácií na onakvejšie povrchové úpravy


foto: shutterstock.com

Ak chcete zmeniť na kreatívnu tabuľu stenu (či už celú, alebo jej časť), ideálnym podkladom je sadrokartón alebo do hladká stierka. Klasická omietka má totiž zrniečka, ktoré komplikujú písanie aj umývanie kriedy zo steny. Tabuľová farba pritom nemusí byť len čierna. Interiér môžete oživiť aj zelenou, modrou či červenou plochou, na ktorú sa dá písať kriedou.

Tabuľové farby môžu byť určené na rôzne povrchy, preto pozorne čítajte návodPodklad by mal byť v každom prípade čo najhladší, aby sa naň dobre písalo.

 

2. Magnetická stena

Zbierate magnetky z výletov a chladničku už máte plnú? Zvyknete si pripínať lístočky s odkazmi alebo si radi vystavujete nové fotografie? Kreatívnu magnetickú plochu si môžete rozšíriť na celú stenu pomocou magnetickej omietky Rimano od Rigipsu. Všetko si na ňu pripevníte pomocou magnetu, takže nepotrebujete špendlíky či háčiky ani nemusíte zoškrabovať lepidlo. Magnetická sadrová omietka Rimano sa kvalitou a spôsobom spracovania podobá ostatným omietkam od značky Rigips. Je tenkovrstvová a vhodná na väčšinu podkladov, na staré aj nové materiály. Na magnetické umiestnenie najrôznejších predmetov postačuje jej hrúbka 3 mm. Povrch je po dokončení hladký a vďaka prírodnému sadrovému základu môžu steny dýchať.


foto: Rigips

Zopár inšpirácií na onakvejšie povrchové úpravy


foto: Rigips

3. Nech si len kreslia

Máte kreatívne deti? Neobmedzujte ich talent a urobte im z celej steny či z nábytku bielu tabuľu, na ktorú si môžu do vôle kresliť. Sigma Memo Paint je popisovateľný dvojzložkový náter určený do interiéru, vhodný na hladké steny (sadrokartón, sadrové omietky, betón) a tiež na drevo a povrchy na báze dreva (laminované dosky, MDF, HDF).


foto: PPG

Zopár inšpirácií na onakvejšie povrchové úpravy


foto: PPG

Transparentný náter vytvára na povrchu lesklú umývateľnú vrstvu, na ktorú možno písať fixkami na biele tabule (whiteboard markery) alebo na výklady (window markery). Popísanú stenu jednoducho vyčistíte hubkou alebo handričkou, ktoré navlhčíte vodou, prípadne čistiacim prostriedkom na biele tabule alebo na okná. Ak ale necháte povrch popísaný niekoľko týždňov, fixky na ňom môžu zanechať trvalé stopy.

4. Na zlepšenie vzduchu

Vlhkosť a klímu v interiéri dokážu priaznivo ovplyvniť Klima omietky. Ich základom je vápno (vápencové plnivo a vápenné spojivo), ktoré vytvára zásaditý charakter omietky (pH cca 12). Vďaka tomu majú prirodzené dezinfekčné vlastnosti a pôsobia ako ochrana pred škodlivými mikroorganizmami a rastom plesní. Vápenné omietky sú tiež antistatické, takže sa na nich nezachytáva prach. Mikropórovitá štruktúra týchto omietok zároveň funguje podobne ako morská špongia – podľa potreby dokážu absorbovať vodnú paru z okolia alebo ju vydať naspäť. Tým pozitívne ovplyvňujú relatívnu vzdušnú vlhkosť (optimálna je 40 až 60 %). Podľa výskumov majú Klima omietky sorpčné vlastnosti podobné hlineným omietkam a vlhkosť v interiéri regulujú 3-krát lepšie ako sadrové, a 1,5-krát lepšie ako vápenno-cementové omietky.


foto: Baumit

Zopár inšpirácií na onakvejšie povrchové úpravy


foto: Baumit

 

Text: Erika Kuhnová

Foto: archív firiem a isifa/shutterstock

Zdroj: časopis Môj dom 7/2018

Kategória: Steny a fasády
Tagy: interiérové farby úpravy stien
Zdieľať článok

Diskusia